Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Dworczyk przypomniał, że o północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Dodał, że rejestrować można się poprzez infolinię, w punkcie szczepień i za pośrednictwem internetowego konta pacjenta.
Poinformował, że na infolinię w ciągu pierwszych 90 min zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono 1 mln razy.
Do tej pory, do tego momentu zarejestrowało się 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia
— poinformował Dworczyk.
„Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń na szczepienia”
Do piątku, przed południem Polacy przesłali 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się przeciw Covid-19, prawie 377 tys. zgłoszeń zostało już potwierdzonych przez osoby zainteresowane - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk przekazał na konferencji prasowej, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zgłaszania gotowości do zaszczepienia przeciw Covid-19.
Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie już 377 tys. zostało potwierdzonych przez kliknięcie w specjalny link wysyłany przez system do zgłaszającego się jako osoby gotowej do przyjęcia szczepienia
— poinformował Dworczyk.
W 30 szpitalach tymczasowych uruchomiono możliwość szczepień
Do północy w czwartek terminy szczepień w centralnym kalendarzu wprowadziło 4 787 punktów w całej Polsce, dla tych punktów uruchomiono rejestrację; wystawiono ponad 1,5 mln terminów od 25 stycznia do końca marca - poinformował Michał Dworczyk. Możliwość szczepień uruchomiono w 30 szpitalach tymczasowych.
Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że w czwartek do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4 787 punktów w całej Polsce i właśnie dla tych punktów uruchomiona została rejestracja. Jak przekazał, wystawionych terminów było ponad 1,5 mln - od 25 stycznia do końca marca.
Planowaliśmy, że będzie to około 6 tys. punktów i około 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów - co przedstawiono nam rano, chodzi w szczególności o POZ-y - powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła mniej więcej godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza do ładowania terminów, ponieważ bardzo dużo punktów szczepień jednocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów
— wyjaśniał Dworczyk.
W konsekwencji - poinformował - został uruchomiony „wariant B”, czyli w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach uruchomiono kilkaset tysięcy dodatkowych terminów.
Dla tych POZ-ów, które są w programie szczepień, a które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy termin zgłoszeń. Do 25 stycznia liczba tych punktów, wierzymy, że w sposób znaczący się zwiększy, a liczba terminów dobije do 2 mln
— dodał szef KPRM.
Niestety nie we wszystkich miejscach można się zapisać na szczepienie. W tej sytuacji nie należy czekać na odległy termin, ale szukać najbliższego miejsca do szczepień, jak szpitale tymczasowe w większych miastach, które mogą zaszczepić zdecydowanie większą osób, oraz szpitale węzłowe
— mówił Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Liczba miejsc i liczba godzin, w których będzie można się szczepić będzie w miarę postępu się zwiększała
— dodał, zachęcając do tego, żeby nie odwlekać terminu szczepienia, ale znaleźć miejsce, do którego być może należy dalej podjechać, aby uzyskać to szczepienie.
Na pytanie, czy ci, którzy nie mają karty pobytu, ale są zarejestrowani w ZUS-ie otrzymają bezpłatne szczepienia, szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że ta kwestia zostanie przeanalizowana.
Dworczyk: Ruszyła strona raportująca proces szczepień prowadzonych w Polsce
Ruszyła strona raportująca proces szczepień - poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Strona ma być w styczniu aktualizowana raz dziennie, a od lutego kilka razy dziennie. Ma przedstawiać postępy w procesie szczepienia Polaków na COVID-19.
W nocy (z czwartku na piątek - PAP) ruszyła zgodnie z planem strona raportująca proces szczepień” - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef KPRM. „Chcemy, żeby ten proces był transparentny
— dodał.
Poinformował też, że na stronie jest dostępna mapa Polski, wraz z informacjami o zaszczepionych pierwszą i druga dawką szczepionki antycovidowej. Informacje są przedstawione z podziałem na grupy wiekowe i płeć.
Strona jest raz dziennie, rano po godz. 10 uzupełniana.
Chcemy doprowadzić, żeby w lutym była ona w ciągu dnia uaktualniania, tak żeby każdy obywatel miał bieżącą informacje na temat przebiegu Narodowego Programu Szczepień
— powiedział Dworczyk.
Dworczyk: Formularz zgłoszeniowy na szczepienia działa już bez przeszkód
System zgłaszania swojej gotowości do zaszczepienia i zapisów, na początku, tuż po północy nie zadziałał, ale ok. 1 w nocy już przywrócono jego pełną funkcjonalność i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa - powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Dworczyk na konferencji prasowej nawiązał do sytuacji związanej z działaniem systemu informatycznego w pierwszych godzinach działania sytemu zgłaszania się do szczepień.
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie obyło się w czasie startu całego centralnego kalendarza bez pewnych problemów. Ze względów technicznych i ze względu na duże zainteresowanie i dużą liczbę zapytań wysyłanych z sytemu, o ile system rejestracji działał od północy i można było rejestrować się bez przerwy - wprawdzie system zwolnił, ale strona cały czas działała - o tyle system zgłaszania swojej gotowości i zapisów na początku, tuż po północy nie zadziałał
— powiedział szef KPRM.
Jak poinformował, było to wywołane „problemem technicznym” i bardzo dużą ilością zapytań przesyłanych przez system.
Mniej więcej po 20 minutach udało nam się uruchomić formularz zgłoszeniowy pod nowym adresem, a ok. 1 w nocy już przywróciliśmy pełną funkcjonalność systemu i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa
— powiedział.
Dworczyk podkreślił, że jako, iż jest to „wielka operacja teleinformatyczna”, to taka sytuacja mogła się wydarzyć i miała miejsce, o czym trzeba uczciwie mówić.
Najważniejsze, że udało nam się tę sytuację szybko opanować
— podkreślił szef KPRM.
Dworczyk: Analizujemy wszystkie możliwości, by w Polsce było więcej szczepionek
Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje będące jej stronami nie będą pozyskiwały oddzielnie szczepionki; analizujemy wszystkie możliwości, by w Polsce było więcej szczepionek - mówił na piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.
W imieniu państw członkowskich Komisja Europejska negocjowała kontrakty na szczepionki przeciw Covid-19 z producentami. Mechanizm unijny zakłada dostarczania do krajów Wspólnoty proporcjonalnej do liczby mieszkańców liczby dawek szczepionki. W ramach mechanizmu unijnego wszystkie kraje UE otrzymały pierwsze dawki w tym samym czasie.
Dworczyk na konferencji prasowej był pytany, czy Polska będzie starała się o zwiększenie dostaw poza mechanizmem unijnym.
Oczywiście analizujemy wszystkie możliwości związane z tym, aby szybciej do Polski docierały szczepionki
— powiedział szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Dodał, że to producenci mają różnego rodzaju problemy, w wyniku czego zmieniane były deklaracje dotyczące dostarczania danej liczby szczepionki.
Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje, które są stronami umowy, nie będą pozyskiwały oddzielnie tego preparatu, ale my analizujemy wszystkie możliwości, żeby było więcej szczepionek w Polsce w krótszym terminie - to jest kluczowa sprawa, dobro pacjentów polskich jest tutaj sprawą nadrzędną
— podkreślił szef KPRM.
Zagórski: 10 tys. osób powyżej 80. roku życia w nocy zostało zarejestrowanych na wizyty na szczepienie
10 tys. osób powyżej 80. roku życia w nocy zostało zarejestrowanych na wizyty - przekazał w piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. Poinformował też, że został uruchomiony specjalny kanał do zakładania profilu zaufanego dla osób powyżej 80. roku życia.
Zagórski zwracał uwagę na piątkowej konferencji prasowej na kanał komunikacji i rejestracji na szczepienia, jakim jest internetowe konto pacjenta.
Chcę powiedzieć, że 10 tysięcy osób powyżej 80 roku życia w nocy zostało zarejestrowanych na wizyty. Co jest bardzo dobrym wynikiem, bo mówimy o specyficznej grupie wiekowej
— podkreślił Zagórski.
Jednocześnie zaapelował do wszystkich seniorów, którzy mają profil zaufany, żeby wykorzystywali ten kanał do rejestracji. „Uruchomiliśmy jednocześnie specjalny kanał do zakładania profilu zaufanego dla osób powyżej 80. roku życia w ramach tzw. wideorozmowy” - poinformował.
Jak wyjaśnił, można założyć tymczasowy profil zaufany poprzez rozmowę z urzędnikiem, na którą się można zapisać na stronie gov.pl. „Będą tam przyjmowane tylko zgłoszenia od osób powyżej 80. roku życia, a od jutra nie tylko będzie można założyć profil zaufany, ale jednocześnie będzie można także za jednym zamachem zarejestrować się na szczepienie” - zapewnił Zagórski.
Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
Transport do punktu szczepień lub przyjazd zespołu mobilnego można zamówić telefonicznie
Potrzebę transportu do punktu szczepień lub przyjazdu zespołu mobilnego można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.
Minister został zapytany w piątek na konferencji prasowej o punkty szczepień, które już są przeciążone i „odsyłają chętnych z kwitkiem”.
Dworczyk zwracał uwagę, że mapa punktów szczepień i zapotrzebowania na szczepionki w tej chwili kształtuje się i do 25 stycznia - kiedy rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej - jeszcze będzie się kształtowała.
Potem ona i tak będzie jeszcze uzupełniana. To jest sprawa oczywista, że będziemy dopasowywać liczbę dostarczanych szczepionek do zamówień
— mówił.
Zapewnił, że nie ma takiej możliwości, żeby do miejscowości, w której jest mniej osób potrzebujących, trafiło więcej szczepionek i tym samym nie trafiło do gminy, gdzie tych potrzebujących jest więcej.
Przypomniał, że aby szczepionki trafiły do danego punktu, ten punkt musi złożyć zapotrzebowanie. „Jeżeli jakiś punkt nie składa tego zapotrzebowania w systemie SDS, to wiemy, że ta pula jest wolna i można ją przenieść do punktu, gdzie zapotrzebowanie jest większe. Elastycznie będziemy do tej kwestii podchodzić” - podkreślił Dworczyk.
Zaznaczył, że to, co dziś nas ogranicza, to liczba szczepionek, które trafiają do Polski w ramach unijnego mechanizmu.
Jeżeli tylko liczba tych szczepionek się zwiększy, wtedy też zmniejszy się problem z dostępnością w różnych częściach Polski w punktach szczepień do tego preparatu
— dodał.
Szef KPRM był również pytany o to, jak zasygnalizować, że trzeba przyjechać do pacjenta np. z niepełnosprawnością, aby go zaszczepić.
Dworczyk mówił, że transport do punktu szczepień można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd.
W bardzo wielu gminach Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna we współpracy z gminami organizuje dowóz pacjentów do punktów szczepień
— podkreślił.
Są też osoby, do których musi pojechać zespół mobilny. W większości punktów szczepień są takie zespoły mobilne, które mogą do leżącego pacjenta dojechać
— oświadczył.
Dworczyk został też zapytany o zapisy na szczepienia osób będących w kryzysie bezdomności. Jak mówił, każdy pełnoletni obywatel - niezależnie od tego, czy jest ubezpieczony, czy nie, czy ma adres zameldowania, czy nie - może się zgłosić za pośrednictwem trzech kanałów na szczepienie.
Jeśli chodzi o bezdomnych, to mogą się zgłosić za pośrednictwem tych trzech kanałów. Żadnych dodatkowych warunków nie ma. Może się zarejestrować wtedy, kiedy będzie się rejestrować jego grupa
— poinformował.
Pytany o schorzenia kwalifikujące do przyspieszonych szczepień, Michał Dworczyk powiedział:
Dopóki szczepimy seniorów powyżej 70 roku życia, to ten mechanizm nie działa. Natomiast jak przejdziemy do kolejnej grupy, ten mechanizm będzie działał.
Poprosił osoby posiadające schorzenia, a chcące zaszczepić się w przyspieszonym terminie, o zgłoszenie się do lekarza, który dokona kwalifikacji na przyspieszone szczepienie.
Odniósł się również do kwestii utylizowanych szczepionek. Michał Dworczyk wskazując na statystyki stwierdził:
Mamy jeden z niższych w Europie współczynników utylizowanych dawek.
Dworczyk: Będzie spotkanie z prezesem ZNP, ale w kolejności szczepień nic się nie zmienia
Będzie spotkanie z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem, ale grupą najbardziej narażona na ciężki przebieg Covid-19 i utratę życia są seniorzy, wyznaczając kolejność szczepień kierowaliśmy się ochroną najsłabszych i tu nic się nie zmienia - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.
Na początku stycznia Broniarz zaapelował, aby nauczyciele byli szczepieni na równi z osobami najstarszymi.
Nie może być tak, jak sobie minister Dworczyk wyobraża, że szczepienia nauczycieli zostaną przeniesione na drugi kwartał
— mówił prezes ZNP w radiu TOK FM.
Wskazał, że nauczyciele to grupa ponad 700 tys. osób, które „pracują w szkole jako nauczyciele, administracja, która ma przeogromne kontakty interpersonalne z uczniami, rodzicami i między sobą”.
Dworczyk został zapytany na piątkowej konferencji prasowej o apel Broniarza, aby przyśpieszyć szczepienia nauczycieli.
Zaczekajmy aż ta prośba czy to pytanie zostanie wyartykułowane, rzeczywiście z ministrem Piontkowskim (wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim), z prof. Andrzejem Horbanem (główny doradca premiera ds. COVID-19) w trybie telekonferencji spotykamy się z panem Broniarzem
— powiedział Dworczyk. Spotkanie to odbędzie się w piątek.
Powtórzył, że grupą najbardziej narażona na ciężki przebieg Covid-19 i utratę życia są seniorzy.
I podejmując te trudne decyzje dotyczące stworzenia poszczególnych grup, które będą w kolejności otrzymywały szczepienie kierowaliśmy się ochroną najsłabszych i najbardziej potrzebujących. W tej sprawie nic się nie zmienia
— podkreślił Dworczyk.
W poniedziałek ruszyło przesiewowe testowanie nauczycieli klas I-III, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Według danych MEiN do udziału w testach zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania potrwają do piątku.
27 grudnia ub.r. rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są należący do grupy 0 pracownicy służby zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. W piątek ruszyła rejestracja na szczepienie seniorów 80 plus, za tydzień będą mogły się rejestrować osoby 70 plus - szczepienia wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ruszą 25 stycznia. Następnie będą szczepione pozostałe osoby z grupy I: służby mundurowe i nauczyciele.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/534996-na-szczepienia-zarejestrowano-127-796-seniorow-po-80-r-z