W tym tygodniu uruchomione zostaną niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia przeciwko COVID-19 wyłącznie dla personelu medycznego - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Pytany w TVN24, czy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym oraz inne szpitale tymczasowe mogą być punktami szczepień przeciwko COVID-19, Dworczyk zaznaczył, że „szpitale tymczasowe są szpitalami ostatniego rzutu, kiedy w normalnych szpitalach zaczyna brakować miejsc”.
Szpitale tymczasowe rozpoczynają pracę
Zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną „uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego”.
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień poinformował, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa ws. szczepień w szpitalach tymczasowych.
Będziemy szczegółowo o tym mówić na konferencji
— dodał.
Dworczyk przekazał, że „w tym tygodniu zostanie zaszczepionych 250 tys. osób”. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że w poniedziałek od godz. 6 z hurtowni farmaceutycznych prowadzona jest rekordowa dostawa 250 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do poszczególnych punktów szczepiących.
Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę, w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu do tego samego raportu z soboty, liczba ta zwiększyła się o 1 235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.
Według Dworczyka, ta sytuacja wynika z „systemu pracy szpitali węzłowych”.
Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM, niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele
— dodał.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. medyków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.
Od piątku szczepienia dla części osób z grupy pierwszej
W piątek rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wybranej części osób z grupy pierwszej - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Poinformował, że we wtorek odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej - w pierwszej kolejności będą to seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.
Dworczyk dopytywany w TVN24, czy 15 stycznia ruszy proces rejestracji na szczepienia, odparł, że „ma absolutną pewność, że 15 stycznia rozpocznie się system zapisów na szczepienia”.
Do 14 stycznia trwają zgłoszenia grupy „zero”.(…) 15 stycznia rozpoczną się zapisy wybranej części grupy pierwszej
— dodał.
Szef KPRM poinformował także, że we wtorek odbędzie konferencja dotycząca zapisów na szczepienia. „Od wtorku będziemy szczegółowo to tłumaczyli” - zapowiedział.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/534358-dworczyk-mam-pewnosc-ze-1501-ruszy-system-zapisow