Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał w resorcie zespół do opracowania planu naprawczego odbudowy profilaktyki onkologicznej w związku z pandemią SARS-CoV-2. Zarządzenie opublikowano w środę.
W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
W składzie są także m.in. reprezentanci Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie i Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Specjalny zespół dot. onkologii
Do zadań Zespołu należy wypracowanie szczegółowych założeń dla działań w obszarach profilaktycznych zidentyfikowanych jako wymagające dodatkowego wsparcia w związku z pandemią SARS-CoV-2.
Zespół ma też wypracować narzędzia zwiększające zgłaszalność na badania profilaktyczne; nowe programy profilaktyczne oraz metody i narzędzia ich realizacji; a także rozwiązań wspierających wczesną diagnostykę onkologiczną w czasie i po pandemii SARS-CoV-2.
Wstępne propozycje rozwiązań mają być przedstawione nie później niż do 15 grudnia 2020 r., a ostateczne rozwiązania - nie później niż do 15 stycznia 2021 r.(PAP)
3-procentowe finansowanie dla szpitali onkologicznych
Na mocy odpowiedniego zarządzenia wprowadzone zostanie dodatkowe 3-procentowe finansowanie dla szpitali działających w oparciu o tzw. kartę onkologiczną i szpitali, które wykonują dużo świadczeń onkologicznych - poinformował w środę p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Nowak odniósł się do tzw. „tarczy onkologicznej” na środowej konferencji prasowej. Podkreślał, że od początku pandemii państwo stara się chronić szpitale przed skutkami koronawirusa. Zwrócił też uwagę, że w szpitalach onkologicznych nie ma tzw. łóżek cowidowych.
Chcemy wszyscy, żeby pacjenci nie rezygnowali z leczenia, czy też diagnostyki onkologicznej
— podkreślił Nowak.
W zarządzeniu, które mam nadzieję podpiszę dzisiaj, na zalecenie ministra zdrowia wprowadzamy dodatkowy punkt - finansowanie działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa pacjentów, którzy korzystają z opieki szpitali onkologicznych. To jest 3 proc. dla wszystkich szpitali, które działają w oparciu o kartę onkologiczna, a oprócz tego szpitale, które mają szczególne znaczenie na mapie onkologicznej naszego kraju, czyli wykonują dużo świadczeń dotyczących trzech podstawowych grup nowotworów, oferujemy im także dodatkowe 3 proc.
— poinformował.
Nowak zaapelował do pacjentów o niezwlekanie z leczeniem chorób nowotworowych.
Szpitale onkologiczne są najbezpieczniejszymi placówkami na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o ochronę covidową, a dzisiejsze rozporządzenie gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo przed zakażeniem
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/528140-w-mz-powstanie-plan-odbudowy-profilaktyki-onkologicznej