„Faust” Goethego uważany jest powszechnie za tragedię nowoczesności, a jego bohater – za modelowego reprezentanta naszej epoki. Niezaspokojony uczony odrzuca każdy zastany porządek, poszukując coraz nowszych wyzwań i spełnień, które nigdy nie potrafią sprostać jego oczekiwaniom. Kiedy ostatecznie akceptuje rzeczywistość i swoją w niej rolę, deklarując: „Trwaj chwilo, chwilo jesteś piękna”, okazuje się, że pada ofiarą diabelskiego oszustwa.
To, co bierze za kierowane przez siebie dobroczynne przedsięwzięcie osuszania chorobotwórczych bagien, jest realnie kopaniem mu grobu przez duchy pod wodzą szatana, który w ten sposób, podstępem, wydobywa wyznanie pozwalające mu zawładnąć duszą Fausta. Na to, że ostatecznie tak się nie dzieje, obaj zainteresowani nie mają żadnego wpływu.
Mefistofeles,…
Szanowny Czytelniku, możesz przeczytać cały artykuł PREMIUM - wystarczy, że dołączysz do subskrybentów Sieci Przyjaciół.
Jeżeli masz wykupiony dostęp do Sieci Przyjaciół zaloguj się na swoje Konto Czytelnika
Wybierz subskrypcję:
Wybierz cyfrową prenumeratę tygodnika Sieci, a dodatkowo otrzymasz dostęp do magazynu wSieci Historii i do artykułów Premium na portalu wPolityce.pl.

Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/524593-filemon-baucis-i-nowoczesnosc-tak-toczy-sie-swiat
Komentarze do tej publikacji PREMIUM
są dostępne tylko dla subskrybentów Sieci Przyjaciół.
Aby przeczytać komentarze lub dodać własny zaloguj się na swoje Konto Czytelnika i dołącz do subskrybentów Sieci Przyjaciół
Wybierz subskrypcję: