W czasie II wojny światowej Polska utraciła około pół miliona dzieł sztuki. Grabież polskich dóbr kultury była zaplanowana i zorganizowana.
Początkowo konfiskata była dokonywana przez specjalnie utworzone w tym celu organy niemieckie działające na podstawie narzuconych przez okupanta przepisów prawnych. Niemieccy żołnierze dopuszczali się również kradzieży, które w ostatnim okresie okupacji były dokonywane na szeroką skalę. Przed zakończeniem wojny i po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną masowy wywóz polskich dóbr kultury został przejęty przez tzw. trofiejne brygady, czyli radzieckie jednostki administracji wojennej, oraz przez żołnierzy radzieckich. III Rzesza i ZSRR pozbawiły nas dzieł kultury i sztuki należących zarówno do państwa, jak i pozostających w prywatnych zbiorach.
Tworzenie…
Szanowny Czytelniku, możesz przeczytać cały artykuł PREMIUM - wystarczy, że dołączysz do subskrybentów Sieci Przyjaciół.
Jeżeli masz wykupiony dostęp do Sieci Przyjaciół zaloguj się na swoje Konto Czytelnika
Wybierz subskrypcję:
Wybierz cyfrową prenumeratę tygodnika Sieci, a dodatkowo otrzymasz dostęp do magazynu wSieci Historii i do artykułów Premium na portalu wPolityce.pl.

Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/524562-odzyskane-dziela-sztuki-przepisy-sa-skuteczne
Komentarze do tej publikacji PREMIUM
są dostępne tylko dla subskrybentów Sieci Przyjaciół.
Aby przeczytać komentarze lub dodać własny zaloguj się na swoje Konto Czytelnika i dołącz do subskrybentów Sieci Przyjaciół
Wybierz subskrypcję: