Epidemia koronawirusa w Anglii rozwija się szybciej niż przewidywał rozsądny najgorszy scenariusz przygotowań władz do zimy - wynika z opublikowanych w piątek dokumentów naukowej grupy doradczej ds. kryzysowych SAGE.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rozsądny najgorszy scenariusz jest wykorzystywany przez urzędników i publiczną służbę zdrowia do planowania na najbliższe miesiące.
Lockdown w Wielkiej Brytanii
W najbliższy czwartek rozpocznie się w Anglii całkowity lockdown, który potrwa do 2 grudnia - ogłosił w sobotę wieczorem brytyjski premier Boris Johnson.
W tym czasie ludzie powinni pozostawać w domach, z wyjątkiem nielicznych uzasadnionych przyczyn, a osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą mogły się spotykać w zamkniętych przestrzeniach. Zamknięte mają zostać wszystkie puby, bary i restauracje, a także sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby.
W porównaniu z pierwszym lockdownem, wprowadzonym pod koniec marca, czynne pozostaną szkoły i uniwersytety.
W sobotę liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii przekroczyła 1 mln.
Według tego scenariusza, w trakcie zimy z powodu Covid-19 umrze 85 tys. osób
Według tego scenariusza, w trakcie zimy z powodu Covid-19 umrze 85 tys. osób. SAGE ostrzegła także, iż dobowa liczba zgonów w Anglii na razie jest zgodna z tym scenariuszem, ale „jest prawie pewne, że przekroczy go w ciągu najbliższych dwóch tygodni”.
Dokument, który sporządzony został 14 października, wskazuje, że sytuacja jest gorsza niż zakładano.
Sytuacja jest gorsza niż przewidywano
Naukowcy szacują, że do połowy października każdego dnia w Anglii od 43 tys. do 74 tys. osób zakażało się koronawirusem (chodzi o liczbę faktycznych zarażeń, a nie wykrytych, która jest znacznie mniejsza i wynosiła w tym czasie kilkanaście tysięcy dziennie).
To znacznie przekracza projekcję rozsądnego najgorszego scenariusza, w którym liczba codziennych infekcji w Anglii pozostawała przez cały październik pomiędzy 12 tys. a 13 tys.
— napisano w dokumencie.
W raporcie dodano, że liczba osób chorych na Covid-19 potrzebujących opieki szpitalnej już jest wyższa niż zakładał scenariusz.
Można spodziewać się liczby zgonów powyżej prognozy
Wskazano, że jeśli liczba zachorowań spadnie w bardzo bliskiej przyszłości, to wyższa od przewidywanej liczba zgonów „może trwać tylko trzy do czterech tygodni”.
Ale jeśli R pozostanie powyżej 1, epidemia będzie dalej odbiegać od przewidywanego scenariusza” - napisano. Od tego czasu R - liczba wskazująca ile kolejnych osób zaraża średnia średnio każdy chory
— utrzymuje się powyżej 1.
Ale nawet jeśli liczba przypadków zostałaby opanowana natychmiast, można spodziewać się zgonów powyżej prognozy przez kolejny miesiąc ze względu na średni czas, jaki upływa między zakażeniem, hospitalizacją i śmiercią.
SAGE: Najlepszym sposobem na zatrzymanie epidemii jest krótki lockdown
SAGE już 21 września sugerowała rządowi, że najlepszym sposobem na zatrzymanie epidemii jest krótki, dwu- lub trzytygodniowy ogólnokrajowy lockdown. Brytyjski rząd na razie trzyma się dotychczasowej strategii restrykcji wprowadzanych regionalnie, w zależności od sytuacji na danym obszarze. W piątek w ciągu dnia rząd sugerował, że do obecnych trzech poziomów restrykcji może zostać dodany czwarty, oznaczający pełen lockdown na danym obszarze.
Ale w piątek wieczorem dziennik „The Times” podał, że premier Boris Johnson w związku z obawami, że szpitale mogą zostać przytłoczone liczbą chorych, rozważa nowy ogólnokrajowy lockdown. Decyzja w tej sprawie miałaby zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu.
Krótkie lockdowny w celu zatrzymania epidemii wprowadziły już rządy Irlandii Północnej i Walii. W Irlandii Północnej jest on przewidziany na cztery tygodnie, z czego dwa już minęły, zaś w Walii na 17 dni, co oznacza, że pozostało jeszcze 10. Ponieważ ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, decyzja brytyjskiego rządu odnoszą się tylko do Anglii. W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decyzje są w gestii regionalnych rządów.
Od wtorku lockdown w Austrii
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił w sobotę po południu, że od wtorku w całym kraju zostanie wprowadzona niemal całkowita blokada życia gospodarczego i społecznego w związku z epidemią koronawirusa.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Najpierw Francja, teraz Austria! Kanclerz Kurz: Od wtorku lockdown w całym kraju. Zostanie wprowadzona godzina policyjna
Włochy: 297 osób zmarło na Covid-19, ponad 31 tys. nowych zakażeń
297 osób zmarło ostatniej dobry we Włoszech na Covid-19, co jest najwyższą liczbą od kilku miesięcy. Potwierdzono 31758 następnych zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dzienna liczba wykonanych testów to ponad 215 tys.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 38618.
Koronawirusa wykryto dotychczas u 679 tys. mieszkańców kraju, którego ludność wynosi około 60 mln. Wyzdrowiało dotąd 289 tys. zainfekowanych.
Obecnie zakażonych jest co najmniej 351 tys. osób.
Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła do prawie 18 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 1843 najciężej chorych.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w Lombardii, gdzie ostatniej doby potwierdzono około 9 tys. zakażeń.
Media informują, że rząd Giuseppe Contego pracuje nad kolejnymi restrykcjami w reakcji na drugą, gwałtowną falę pandemii. Jak podkreślił premier, priorytetem jest utrzymanie otwartych szkół. Kilka regionów przeszło już jednak na nauczanie zdalne.
Jednym z rozważanych rozwiązań jest zamknięcie sklepów z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby oraz ponowne wprowadzenie tzw. czerwonych stref w największych ogniskach zakażeń. W trybie pilnym rząd zwołał na sobotę posiedzenie z udziałem doradczego komitetu naukowego.
Rekordowe 3908 nowych zakażeń na Węgrzech
3908 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; jest to największy przyrost dobowy od początku pandemii – wynika z danych opublikowanych w sobotę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.
Zmarło kolejnych 51 chorych na Covid-19, podnosząc liczbę ofiar śmiertelnych tej pandemii na Węgrzech do 1750.
W sumie na Węgrzech wykryto już ponad 75 tys. zakażeń koronawirusem. Ponad 19 tys. osób wyzdrowiało.
Nadal rośnie liczba aktywnych infekcji koronawirusem, których jest obecnie ponad 54 500. Opieki szpitalnej wymaga ponad 4 000 chorych, przy czym 281 oddycha przy pomocy respiratorów.
Od najbliższego poniedziałku zaostrzone zostaną przepisy dotyczące noszenia maseczek ochronnych. Już teraz obowiązuje nakaz ich noszenia w sklepach, środkach transportu publicznego, kinach, teatrach, instytucjach opieki zdrowotnej i społecznej oraz w biurach przyjmujących klientów jak również np. podczas imprez na świeżym powietrzu i wydarzeń sportowych. Odtąd trzeba je będzie nosić również w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych.
Wzrost zakażeń na Litwie
Na Litwie w ciągu ostatniej doby odnotowano najwyższą od początku pandemii liczbę przypadków koronawirusa – 1 001; zmarło osiem osób – poinformował w sobotę resort zdrowia.
W przededniu długiego weekendu (po raz pierwszy na Litwie dniem wolnym od pracy jest również 2 listopada, Dzień Zaduszny) prezydent Gitanas Nauseda zaapelował o przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Myjcie ręce, zachowujcie odległość, zakładajcie maski w miejscach publicznych, kontakt z bliskimi utrzymujcie zdalnie. Zostańcie w domu, jeśli czujecie przynajmniej jeden z objaw przeziębienia. W Dzień Wszystkich Świętych powstrzymajcie się od większych spotkań rodzinnych
— napisał na Facebooku prezydent.
Zwrócił uwagę, że sytuacja w państwie staje się krytyczna, a każdy człowiek może stać się nosicielem wirusa i stanowić śmiertelne zagrożenie dla najbliższych.
Z powodu szybko rosnącej liczby zakażeń koronawirusem blisko połowa samorządów kraju jest objętych lokalną kwarantanną. Obowiązuje ona m.in. w trzech największych miastach kraju - w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie.
W całym kraju zostały skrócone godziny pracy restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych i innych lokali rozrywkowych. Placówki te są czynne tylko do północy, obowiązuje też rejestracja klientów.
Imprezy kulturalne i sportowe w pomieszczeniach zamkniętych są dozwolone z udziałem maksymalnie 300 osób, w przestrzeni otwartej – 400 osób.
Na Litwie dotychczas zarejestrowano 14 824 przypadków koronawirusa. Obecnie choruje 9 729 osób, Wyzdrowiało 4 872. Na Covid-19 w kraju zmarło 165 osób, z powodu zakażenia połączonego z innymi chorobami – 58 osób.
Częściowy lockdown w Attyce i na północy Grecji
Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w sobotę, że od wtorku wprowadzony zostanie częściowy lockdown, który będzie obowiązywał w południowym regionie administracyjnym Attyka, obejmującym Ateny, i na północy kraju.
Nowe restrykcje są ponadto rozszerzeniem na większość kraju obowiązującej od 22 października w Atenach i Salonikach godziny policyjnej.
Zakaz wychodzenia będzie obowiązywał od północy do godz. 5. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe zarówno na otwartej przestrzenie, jak i w pomieszczeniach zamkniętych.
Szkoły, sklepy detaliczne, zakłady przemysłowe, hotele i salony fryzjerskie pozostaną otwarte.
Restauracje, bary, kawiarnie, kina, muzea i siłownie będą zamknięte przez miesiąc, począwszy od wtorku rano.
To nie jest taki lockdown jak na wiosnę
— podkreślił premier w wystąpieniu telewizyjnym. Dodał, że należy „działać teraz”, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i nie dopuścić do przeciążenia oddziałów intensywnej terapii.
W piątek odnotowano 1690 nowych zakażeń, zmarło pięć osób. Od tygodnia w Grecji dobowy wzrost infekcji przekracza tysiąc. Jak dotąd kraj jest znacznie mniej dotknięty pandemią niż inne regiony Europy, ale od początku października liczba zakażeń zdecydowanie rośnie.
Rekordowa liczba wyleczonych w Rosji
W Rosji wykryto w ciągu ostatniej doby 18 140 zakażeń koronawirusem - poinformował w sobotę sztab ds. walki z pandemią. Drugi dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń przekracza 18 tysięcy. Odnotowano w sobotę rekordowo wysoką liczbę osób wyleczonych - 14 854.
Zmarło w ciągu minionej doby 334 pacjentów z Covid-19. Ogółem zachorowało od początku pandemii 1 618 116 osób, zmarło 27 990, a wyzdrowiało 1 215 414.
Najwięcej nowych infekcji wykryto w Moskwie (4952), Petersburgu (854) i obwodach: moskiewskim (535), niżnienowogrodzkim (397) i archangielskim (334). Najmniejszy dobowy przyrost zakażeń odnotowała Czeczenia (14), Czukotka (dwa) i Nieniecki Okręg Autonomiczny (jedno).
Ponad 19 tys. zakażeń w Niemczech
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 19 059 - to najwyższy dobowy przyrost infekcji od wybuchu epidemii; zmarło 103 chorych na Covid-19 – poinformował w sobotę Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
Tym samym od wybuchu pandemii liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10 452, a osób zakażonych - do 518 753.
Rząd Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się w środę zaostrzyć ograniczenia w życiu publicznym od przyszłego tygodnia. „Jesteśmy w dramatycznej sytuacji” - skomentowała nazajutrz kanclerz Angela Merkel w Bundestagu.
Zgodnie z ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie 10 osób. Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte od 2 listopada do końca miesiąca.
Szkoły i przedszkola będą nadal czynne, również sklepy powinny pozostać otwarte, ale na 10 metrów kwadratowych powierzchni nie może przypadać więcej niż jeden klient.
W USA 88 521 nowych przypadków koronawirusa
Jak poinformował w piątek wieczorem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w ostatnich 24 godzinach w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 88 521 nowych przypadków Covid-19. Zmarło 971 zakażonych osób.
Według szacunków amerykańskiej uczelni, od wybuchu pandemii w USA zdiagnozowano łącznie 9 mln 036 678 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 229 594.
Johns Hopkins powiadomił także że na całym świecie wirusem zarażonych zostało w sumie 45 mln 477 552 osób. Z powodu powikłań Covid-19 potwierdzono 1 mln 187 552 zgonów.
Zaczynamy wspinać się po stromym zboczu krzywej epidemii toteż sądzę, że będziemy świadkami wzrostu liczby przypadków (wirusa)
— powiedział w piątek CNN dr Scott Gottlieb, były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dodając, że odsetek testów, z wynikiem pozytywnym, jest wyższy niż 10 proc. w około 15 stanach. Jego zdaniem w najbliższych dniach liczba nowych przypadków może dojść w USA do 100 000.
Dane uniwersytetu z Baltimore pokazują, że w ciągu ostatniego tygodnia Stany Zjednoczone zgłaszały średnio około 76 590 nowych przypadków dziennie. Odnotowano najwyższą dotychczas siedmiodniową średnią, większą o ponad 25 proc. w porównaniu z minionym tygodniem.
Zespół tropiących przebieg pandemii wolontariuszy, COVID Tracking Project, zwrócił uwagę, że w Ameryce wykonuje się rekordową liczbę testów na obecność Covid-19. Nie jest to jednak jedyne wytłumaczenie wzrostu liczby przypadków wirusa. Zwiększył się bowiem odsetek testów z wynikiem pozytywnym. Podskoczyła także liczba przyjęć do szpitali pacjentów chorych z powodu koronawirusa. Pandemia nasiliła się szczególnie na Środkowym Zachodzie.
Zgodnie z danymi Covid Tracking Project od czwartku 17 stanów zarejestrowało rekordowy średnii odsetek hospitalizacji w ciągu siedmiu dni. Należały do nich m.in. Iowa, Indiana, Minnesota, Missouri, Nebraska, Północna Dakota, Ohio, Południowa Dakota i Wisconsin.
Nie możemy sobie pozwolić, aby pandemia przytłoczyła nasze szpitale, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie brakuje infrastruktury, a także personelu medycznego potrzebnego do obsługi gwałtownie przybywających pacjentów oddziałów intensywnej terapii
— zauważył cytowany przez CNN Ali Mokdad, profesor nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Waszyngtońskim podczas konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Chorób Zakaźnych (IDSA).
Zaniepokojenie rozwojem sytuacji wyraził także wiceminister zdrowia admirał Brett Giroir.
Podobnie jak po Memorial Day (amerykański Dzień Pamięci obchodzony w tym roku 25 maja) znaleźliśmy się po raz kolejny w krytycznym punkcie pandemii
— ostrzegał Giroir, który odpowiada w administracji USA za sprawy związane z testowaniem.
Ponad 5,5 mln zakażonych w Brazylii
Liczba osób zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 5 516 658 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Podczas ostatniej doby odnotowano 22 282 nowych przypadków infekcji i 508 zgonów na COVID-19.
Zgodnie z opublikowanymi w piątek w dobowym raporcie danymi, po zarejestrowaniu kolejnych 508 zgonów ich ogólna liczba od początku pandemii wzrosła do 159 477.
Według informacji ministerstwa około 90 proc.osób zakażonych koronawirusem - 4 966 264 wyzdrowiało, 390 917 znajduje się nadal pod opieką lekarzy.
Na 100 tys. mieszkańców przypada 2 625 przypadków infekcji i 76 zgonów. Od 18 do 24 października odnotowano 156 273 nowych przypadków koronawirusa , to jest o 15 tys. więcej niż podczas poprzednich siedmiu dni, gdy od początku września odnotowywany był spadek zakażeń.
Liczba zgonów w tym okresie nieznacznie spadła z 3 477 do 3 228.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
aw/wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/524482-naukowcy-epidemia-powazniejsza-niz-w-najgorszym-scenariuszu