Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym sto łóżek OIOM-ych; w pierwszym etapie uruchamiamy 300, w perspektywie tygodnia dojdziemy do 500 łóżek - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
CZYTAJ TAKŻE:
Szpital tymczasowy na Narodowym otwarty
Dzisiaj otwieramy pierwszy szpital tymczasowy; jest to oddział szpitala MSWiA. Docelowo będzie to 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek
— powiedział szef kancelarii premiera na konferencji prasowej w czwartek. Zaznaczył, że na te 12000 łóżek sto to będą łóżka OIOM-owe.
Dodał, że „do wszystkich został podciągnięty tlen”.
Została wykonana olbrzymia praca logistyczna. Dość powiedzieć, że 45 km przewodów elektrycznych, 5 km rur z tlenem, agregaty tlenu, zbiorniki z tlenem, olbrzymia infrastruktura, która została zaprojektowana i wybudowana w rzeczywiście w imponującym tempie
— powiedział minister.
Przygotowanie kadry
Jak podkreślił, nie byłoby to możliwe, gdyby nie ludzie, którzy się w przedsięwzięcie zaangażowali. Zaznaczył, że poza pracami logistycznymi jeszcze ważniejsze jest przygotowanie kadry, która będzie pracowała w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy.
Zespół doktora Adama Zaczyńskiego (…) i wspaniałych ludzi, którzy dzień i noc pracowali wkładając całą energię, żeby przygotować uruchomienie tego szpitala i tym osobom należą się największe podziękowania
— powiedział Dworczyk.
Zaznaczył, że do 500 łóżek, które zostaną uruchomione w ciągu tygodnia, potrzeba jest 250 osób obsługi: 25 lekarzy, 25 ratowników medycznych, opiekunów medycznych, pielęgniarek. Poinformował, że dotychczas gotowość do pracy w szpitalu tymczasowym na stadionie narodowym zgłosiło ponad 3 tys. osób.
Część osób na pewno nie będzie mogła tu pracować, bo zgłaszali się wolontariusze. Ale zgłosiło się również bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszy
— powiedział szef KPRM.
Dodał, że „to wszytko nie byłoby możliwe bez olbrzymiego wsparcia Agencji Rezerw Materiałowych”. Podziękował też PGE Narodowy za przygotowanie infrastruktury.
Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.
Szpital na Narodowym wzorem dla innych województw
Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie może być wzorem dla innych województw; przecieramy szlaki, które pokazują, jak budować szpitale tymczasowe, żeby było to sprawne i szybkie - mówił w czwartek zastępca dyrektora warszawskiego szpitala MSWiA dr Artur Zaczyński.
Zaczyński na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę tymczasowej lecznicy, także kadrze warszawskiego szpitala MSWiA, pod którego szpital tymczasowy będzie podlegał.
Mówił też, że szpital na Stadionie Narodowym może być wzorem dla innych województw.
Przecieramy szlaki, które pokazują, jak budować szpitale tymczasowe, żeby to było sprawne i szybkie
— podkreślił.
Zaznaczył, że wszystkie procedury, jakie zostały opracowane wiosną przy pierwszej fali pandemii koronawirusa w przekształconym na jednoimienny szpitalu przy ul. Wołoskiej, zostały zaimplementowane w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym.
Zapewnił, że personel szpitala tymczasowego będzie starał się zapewnić pacjentom komfortowe warunki, tożsame do tych, które mieliby w szpitalu przy ul Wołoskiej.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/524221-szpital-na-narodowym-juz-otwarty-przecieramy-szlaki