Wielka Brytania może otrzymać 40 milionów sztuk szczepionek na koronawirusa w okolicach Nowego Roku - informuje brytyjski dziennik „The Daily Telegraph”.
Według gazety, przygotowywane przez koncerny farmaceutyczne szczepionki przechodzą obecnie testy kliniczne, które mogą się zakończyć na początku przyszłego roku.
Firma Pfizer informuje, że zaczęła już produkcję w swojej belgijskiej fabryce. Wyprodukowano już „setki tysięcy” dawek. Jeszcze w tym roku ma to być w sumie 100 milionów, z czego 40 proc. ma trafić na rynek brytyjski. „The Daily Telegraph” zaznacza, że przygotowywana przez Pfizera szczepionka składa się z dwóch dawek, a więc skorzystałoby z niej 20 milionów osób.
Dziennik podkreśla, że szczepionka musi jeszcze uzyskać akceptację instytucji państwowych, które będą oceniały jej skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Problemem będzie również logistyka szczepień tak dużych grup ludności.
Szef Pfizera na Wielką Brytanie Ben Osborn podkreślił, że produkcja szczepionek już trwa. Jak dodał:
Musimy jeszcze zakończyć testy, musimy przejść odpowiednie procedury. Jeśli w tych obszarach nie będzie przeszkód, to z produkcją nie będzie problemu.
Jednocześnie rosną nadzieje związane ze szczepionką, która powstaje w Oxfordzie, a która uważana jest za jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie prób zaradzenia pandemii. Są nadzieje, że ten produkt będzie dostępny w Wielkiej Brytanii przed Bożym Narodzeniem.
Według dziennika „The Sunday Times”, który cytuje ekspertów zorientowanych w tej sprawie, „nie jest nierealistycznym twierdzenie, że szczepionka może się pojawić wkrótce po Bożym Narodzeniu”.
Co ciekawe, „The Daily Telegraph” informuje, że będą to szczepionki innego typu niż te tradycyjnie stosowane:
Tradycyjne szczepionki działają w ten sposób, że do organizmu wstrzykuje się zdeaktywowaną albo osłabioną formę patogenu po to, by nauczył się on rozpoznawać i zwalczać aktywnego wirusa.
Obie nowe szczepionki, ta z Oxfordu i ta od Pfizera, polegają na tym, że wprowadza się do organizmu genetyczną sekwencją, która skłania ludzkie komórki do wytwarzania części wirusa Sars-Cov-; w ten sposób organizm uczy się, jak sobie radzić z zagrożeniem.
Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/522664-szczepionka-juz-blisko-wprowadza-sie-genetyczna-sekwencje