W strefie czerwonej, czyli w 152 powiatach w Polsce, zamieszkałych przez ponad 70 proc. ludności, obowiązują nowe obostrzenia. W szkołach ponadpodstawowych i wyższych zajęcia zdalne, w sklepach do 5 klientów na kasę, zgromadzenia do 10 osób i zakaz imprez okolicznościowych.
CZYTAJ TAKŻE:
Jakie obostrzenia obowiązują?
W całej Polsce, bez względu na strefę od soboty restauracje, puby i bary otwarte będą w godzinach 6.00-21.00. Klienci tych lokali mogą zajmować co drugi stolik. Po godzinie 21.00 wydawane będą tylko posiłki na wynos.
Jeśli chodzi o transport publiczny, to w całym kraju obowiązuje zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności, a podczas wydarzeń kulturalnych zajętych jest 25 proc. miejsc dla publiczności. W obu strefach zamknięto także baseny, aquaparki i siłownie.
W strefie czerwonej uzależniono liczbę klientów w sklepach zależnie od jego powierzchni. Dla małych sklepów (do 100 mkw.) wprowadzono limit 5 osób na kasę, dla tych większych (powyżej 100 mkw.) zasadę – jeden klient na 15 mkw.
Ponadto w strefie czerwonej w zgromadzeniach może brać udział nie więcej niż 10 osób, a w żółtej maksymalnie 25 osób. Podobnie w uroczystościach religijnych – w strefie czerwonej może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 mkw., podczas gdy w żółtej jedna osoba na 4 mkw.
Dodatkowo w strefie czerwonej nie mogą odbywać się od poniedziałku przyjęcia i uroczystości rodzinne, m.in. wesela, komunie i stypy. W strefie żółtej dopuszczono na nich maksymalnie 20 osób, ale bez zabawy tanecznej.
Zmiany w szkołach
Ponadto stosownie do ogłoszonych obostrzeń uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (nauka częściowo zdalna i częściowo stacjonarna).
Zmiany w funkcjonowaniu tych szkół będą obowiązywały od poniedziałku 19 października do czasu obowiązywania strefy żółtej i czerwonej na danym terenie.
Godziny dla seniorów
Dodatkowo też już od czwartku, w ramach nowych obostrzeń, wprowadzono w dni powszednie godziny wyłącznie dla osób powyżej 60 lat. Seniorzy mogą zrobić zakupy między godziną 10.00 a 12.00 w drogeriach, aptekach, sklepach spożywczych oraz załatwić sprawę na poczcie.
W czerwonej strefie, czyli na obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.
Czerwonym obszarem objęte są kolejno powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki (woj. dolnośląskie); aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość (woj. lubelskie); gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski (woj. lubuskie); bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice (woj. łódzkie); bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów (woj. małopolskie); garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa (woj. mazowieckie); głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki (woj. opolskie); brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów (woj. podkarpackie); białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki (woj. podlaskie); chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot (woj. pomorskie); cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska (woj. śląskie); buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i miasto na prawach powiatu – Kielce (woj. świętokrzyskie); działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie); gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań (woj. wielkopolskie); sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin (woj. zachodniopomorskie).(PAP)
W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7705 osób. Zmarło też 132 chorych – to najwięcej od początku epidemii. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. małopolskim – 1105 i mazowieckim - 911.
Dotąd najwyższy dzienny bilans zakażeń zanotowano w czwartek 15 października. Wtedy poinformowano o wykryciu 8099 nowych przypadków COVID-19 i 91 zgonach. Najwięcej zgonów zanotowano zaś w środę 14 października. Było ich wtedy 116, a nowych zakażeń 6526.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/522377-polowa-polski-w-czerwonej-strefie-sprawdz-obostrzenia