Portal wPolityce.pl dotarł do wstrząsającej analizy dotyczącej kierowania personelu medycznego do pracy w związku z COVID-19. Dokument - który powstał w jednej z komórek rządu - opisuje sytuację w dniu 13 października b. r. (wtorek).
Dokument prezentujemy w całości:
PROBLEM
Największym problemem jest weryfikacja danych wrażliwych, które są przeszkodą w skierowaniu kadry medycznej do opieki nad pacjentami COVID (np. opieka nad dzieckiem do lat 18, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 14 lat, itd.) Ze względu na sytuację z wydawaniem decyzji na Mazowszu, które były mocno komentowane w mediach (np. decyzja dot. kobiety samotnie wychowującej dziecko), część wojewodów prowadzi proces obdzwaniania personelu medycznego przed wydaniem decyzji.
APEL DO IZB MEDYCZNYCH
W celu skutecznego wydawania decyzji w kwietniu br. wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy, pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeutów o zgłaszanie się personelu medycznego gotowego do pracy przy zwalczaniu epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Apel wojewodów nie spotkał się z oczekiwanym odzewem kadry medycznej:
w województwie śląskim izba lekarska przekazała informację o zaledwie 3 (trzech) zgłoszeniach lekarzy, z czego jedna okazała się nie mieć uprawnień lekarskich, druga utraciła uprawnienia wskutek decyzji izby dyscyplinarnej, a trzecia nie posiadała nostryfikacji dyplomu lekarza medycyny na terenie RP,
w województwie opolskim izba lekarska nie skierowała żadnej osoby do pomocy w przedmiotowym zakresie,
w województwie mazowieckim apel został rozpropagowany za pośrednictwem strony internetowej izby lekarskiej, jednak izba nie podjęła aktywnych działań w przedmiotowym zakresie i do pracy nie skierowano żadnej osoby za jej pośrednictwem,
w województwie wielkopolskim izba lekarska nie skierowała żadnego pracownika personelu medycznego do pracy w związku z COVID-19.
Informacja uzupełniająca
W województwie śląskim wojewoda po wnikliwej analizie danych wydał 132 decyzje, z czego stawiło się do pracy 61 osób (zdecydowana większość to pielęgniarki). Najczęstszym powodem odmowy przyjęcia decyzji było przedstawienie zwolnienia lekarskiego lub oświadczenie o wychowywaniu małoletniego.
W województwie opolskim wojewoda od marca 2020 r. wydał 179 decyzji, z czego do pracy skutecznie skierowano 13 osób, w tym 10 lekarzy. Decyzje dotyczyły 160 lekarzy, 8 pielęgniarek i 1 diagnosty laboratoryjnego. Lekarze odmawiali podjęcia pracy lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Wojewoda podchodził do poszczególnych przypadków indywidualnie i w losowych sytuacjach odstępował od skierowania lekarzy do pracy.
W województwie mazowieckim wojewoda wydał 235 decyzji, z czego do pracy skutecznie skierowano 58 osób, w tym pracę podjęło 18 lekarzy. Lekarze w większości przypadków korzystali ze zwolnień lekarskich. Weryfikacja ich zasadności ze strony ZUS jest niezmiernie czaso- i pracochłonna.
W województwie wielkopolskim wojewoda wydał 47 decyzji, z czego do pracy skutecznie skierowano 5 osób (wyłącznie pielęgniarek).
Pozostali wojewodowie zgłaszali analogiczne trudności w zakresie skutecznego pozyskiwania personelu medycznego do pracy w związku z COVID-19. Z uwagi na przedstawione powyżej problemy, w tym brak oczekiwanego zaangażowania ze strony izb medycznych wojewodowie odstąpili od wydawania dalszych poleceń skierowanych do personelu medycznego.
RODO
Wojewodowie w wielu miejscach występowali do izb lekarskich o udostępnienie list osób, które zgodnie z ustawą mogłyby być delegowane do pracy, ale nie otrzymywali odpowiedzi ze względu na powołanie się izb na przepisy RODO.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/522049-ujawniamy-wstrzasajacy-dokument-ws-mobilizacji-lekarzy?fbclid=IwAR1mQXeZfcTjX_uE8-CTESja_u0wR9oH2z0Uh56TeJg-jmL1M0HAWJvfli8