Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Premier wyjaśnił, że ten nakaz został wprowadzony w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie. W strefie czerwonej znalazło się 38 powiatów. Co oznaczają te zmiany?
CZYTAJ TAKŻE:
Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju - obowiązkowe maseczki
Od 10 października obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa. Strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj.
Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązywał będzie w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Ministerstwo Zdrowia w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych przypomina, że konieczne jest to również podczas przebywania na terenie cmentarza.
Lokale gastronomiczne
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się covid-19, lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe. W lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach w całym kraju nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Imprezy okolicznościowe
Zasady strefy żółtej dotyczą również organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy chrzciny. W tego typu wydarzeniach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 75 osób. Ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym vacatio legis, czyli 17 października.
Wydarzenia kulturalne
W wydarzeniach kulturalnych odbywających się w przestrzeni zamkniętej może brać udział 25 proc. publiczności. Taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 metrów kwadratowych.
Strefa czerwona
Od soboty w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów, m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też m.in. Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.
W woj. kujawsko-pomorskim w czerwonej strefie będzie powiat aleksandrowski i Grudziądz.
W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.
W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.
W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.
W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim i w ostródzkim.
W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim – Koszalin.
W strefie czerwonej będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.
Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy zgromadzeń w całym kraju będą musieli zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości. Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.
wkt/gov.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/521111-strefa-zolta-rozszerzona-na-caly-kraj-sprawdz