Do tej pory do Polski wpłynęło ponad 600 tys. szczepionek na grypę, a reszta dotrze w kolejnych miesiącach, więc ich dostępność będzie rosła - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w czwartkowym „Gościu Niedzielnym”.
Dostępność szczepionek
Niedzielski został zapytany m.in. o to, że według Ministerstwa Zdrowia w Polsce dostępnych będzie ponad 2,5 mln szczepionek na grypę, ale w przychodniach i aptekach ich nie ma.
Mówimy o tej liczbie szczepionek w kontekście łańcucha dostaw, który jest zaplanowany do końca grudnia. Do tej pory do Polski wpłynęło ich ponad 600 tys., a reszta dotrze w kolejnych miesiącach, więc dostępność szczepionki będzie rosła
—powiedział minister.
Czas szczepienia
Pamiętajmy, że optymalny czas szczepienia to listopad, a nawet przełom listopada i grudnia, dlatego teraz pacjenci mogą odczuwać pewien niedobór. Nie oznacza to jednak, że nie będą mieli możliwości zaszczepienia się i wejścia w sezon zachorowań na grypę przygotowanymi. Podkreślam, że szczepionki będą do nas systematycznie docierać
—dodał Niedzielski.
Lek na Covid-19
W kontekście tego, że polska firma ogłosiła, że z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji leku na COVID-19, szef MZ został zapytany, „czy jeśli zostanie on dopuszczony do obrotu, będzie dostępny dla pacjentów”. Minister zaznaczył, że „ten produkt jeszcze nie przeszedł czterech faz badań klinicznych i dopóki to nie nastąpi, nie możemy mówić o leku”.
Jeżeli po kilkumiesięcznych badaniach stanie się nim, będzie służyć leczeniu pewnych zaawansowanych stanów chorobowych i w związku z tym nie będzie dostępny w aptekach, tylko podawany w warunkach szpitalnych – wyłącznie pacjentom, którzy są w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Jeżeli przejdzie badania kliniczne i potwierdzą się jego właściwości, to oczywiście będziemy go wykorzystywać w leczeniu
—powiedział.
Na pytanie czy jeśli na świecie zostanie wynaleziona szczepionka na COVID-19, Polska będzie miała do niej dostęp, szef MZ odpowiedział, że „Polska jest zapisana na taką szczepionkę”.
Istnieje Europejski Mechanizm Zakupu i w jego ramach wszystkie kraje członkowskie, także Polska, składają się na zakup niezbędnych leków, czy właśnie szczepionki, i w ten sposób dofinansowują jej powstanie. Jedna z firm deklaruje, że na przełomie roku będzie miała produkt po badaniach klinicznych. Następnie jest proces produkcyjny, potem dystrybucja i myślę, że najwcześniej na wiosnę taka szczepionka może się pojawić. Trafi do Polski, o ile w tym procesie nie dojdzie do jakichś zaburzeń w badaniach
—powiedział Niedzielski.
Zapytany, czy szczepionka na COVID-19 powinna być obowiązkowa, szef MZ odpowiedział, że według niego „powinna być dla każdego dostępna”.
To znaczy, że jej cena ma być symboliczna albo powinna być w całości refundowana przez państwo. Oczywiście ludzie powinni się zaszczepić, szczególnie osoby z grup najbardziej narażonych na ryzyko, np. zaawansowane wiekowo czy przewlekle chore, z obniżona odpornością
—powiedział minister zdrowia.
Bezpłatne szczepionki przeciw grypie m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników i farmaceutów
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, farmaceutów i techników farmaceutycznych. Od czwartku podmioty mogą wystąpić do resortu o brakujące dawki.
Od 1 października – jak poinformował PAP resort – wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, apteki i punkty apteczne, które nie kupią na rynku farmaceutycznym odpowiedniej liczby szczepionek dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl
Przez personel uczestniczący w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej rozumiany jest personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, fizjoterapeuci, felczerzy, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni oraz inny personel medyczny wyżej niewymieniony) oraz niemedyczny (o ile personel ten z racji wykonywanych obowiązków służbowych ma bezpośredni kontakt z pacjentami).
Zapotrzebowanie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie zgłosić mogą: podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, w tym te, które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na wykonywanie szczepień ochronnych na grypę osobom zatrudnionym w tych podmiotach oraz pozostałe biorące udział w świadczeniach opieki zdrowotnej, które nie zawarły takiej umowy, ale zawarły umowę z NFZ w innym zakresie świadczeń zdrowotnych. Zapotrzebowanie mogą tez zgłaszać apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.
MZ wyjaśnia, że podmiot musi oszacować liczbę potrzebnych szczepionek przeciwko grypie dla pracowników, którzy zadeklarowali chęć szczepienia i nie korzystają jednocześnie z innych programów szczepienia, na przykład w innym miejscu pracy albo z programów organizowanych przez inne instytucje. W formularzu muszą uwzględnić tylko ten personel, dla którego zabrakło szczepionki nabytej w ramach dystrybucji na rynku farmaceutycznym. Z jednego podmiotu może zostać złożone tylko jedno zapotrzebowanie zbiorcze.
Szczepienia przeciw grypie z wykorzystaniem bezpłatnej dawki pochodzącej z rezerw strategicznych będzie można wykonać wyłącznie w podmiotach leczniczych, które zawarły umowę z NFZ na jej wykonywanie. Pracownicy podmiotów, które takich umów nie zawarły, będą mogli wykonać szczepienie w innej uprawnionej placówce.
Dodatkowe informacje dotyczące sposobu i terminu dystrybucji szczepionek przeciw grypie oraz podmiotów leczniczych, w których będzie można wykonać szczepienia zostaną opublikowane na stronach Ministerstwa Zdrowia.
W przypadku braku możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek przeciw grypie, minister zdrowia zastrzega możliwość częściowej realizacji zapotrzebowania.
aes(PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/520032-minister-zdrowia-szczepionek-na-grype-bedzie-wiecej