Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podpisał dokument, zgodnie z którym pracownicy uczelni będą zatrudniani wedle kryterium płci - informuje w mediach społecznościowych Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Dyskryminacja na UW?
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris informuje w mediach społecznościowych o „Planie działań równościowych” podpisanym przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Dokument zakłada kierowanie się przez władze uczelni kryterium płci przy zatrudnianiu pracowników i kandydatów do szkół doktorskich.
Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci (Gender Equality Plan). Wynika z niego, że proporcje płci ogółu pracowników uczelni są „wyrównane”, ale różnią się na poszczególnych wydziałach. Dlatego wynik rekrutacji ma zostać uzależniony od płci kandydata.
Dokument wydany przez rektora UW doprowadzi do dyskryminacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Każe kierować się kryterium płci nie tylko przy rekrutacji pracowników, ale też kandydatów do szkół doktorskich. Ogranicza wolność decydowania o własnej ścieżce kształcenia i karierze.
Instytutu Ordo Iuris przygotuje krytyczną analizę prawną tego dokumentu. Jego postanowienia, które stoją w sprzeczności z zakazem dyskryminacji, powinny zostać jak najszybciej uchylone
— pisze Instytut Ordo Iuris na Facebooku.
Zych: To niezgodne z polską konstytucją
Wiceprezes Ordo Iuris na Twitterze przybliża szczegóły dokumentu. Prawnik wskazuje, że nowe regulacją są niezgodne z polską konstytucją.
Z zarządzenia rektora UW wynika, że kobiety będą miały mniejsze niż mężczyźni o podobnych kwalifikacjach szanse na zatrudnienie na wydziałach lingwistyki i filologii.
Mężczyźni mają być formalnie dyskryminowani podczas rekrutacji do pracy na wydziałach nauk ścisłych.
Postanowienia „Planu równego traktowania” przyjętego przez Rektora UW stoją w dosłownej sprzeczności z art. 33 polskiej Konstytucji.
Mówi on, że „kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów”. Dokument narusza też Kodeks pracy.
Przyjęty na UW „Plan równego traktowania” przewiduje, że wszyscy pracownicy i studenci uczelni będą od 2023 r. uczestniczyć w obowiązkowych „Kursach na równość”, które sfinansowane zostaną ze środków publicznych.
Program zajęć ma ustalić Główna Specjalistka ds. równouprawnienia.
Komentarze
I tak wraca na polskie uczelnie „numerus clausus” - dla niepoznaki nazwany dziś „parytetami”
Co za średniowiecze. Czas żeby w statystykach podawać rasę, preferencje seksualbe i tu też zachować proporcjonalność
Oczy otwierają się szeroko ze zdumienia. Choć z drugiej strony, czy w ogóle coś jeszcze może dziwić w świecie akademickim…
„Punkty za pochodzenie” wracają w „wielkim stylu”.
xyz/Twitter/Ordo Iuris
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/515785-dyskryminacja-na-uw-kryterium-plci-przy-zatrudnianiu