Ci, którzy pobierają już świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus” nie muszą w tym roku składać wniosku o jego przyznanie; wnioski wypełniają jedynie rodzice nowonarodzonych dzieci - wskazała w środę szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała również, że od dziś można składać online wnioski o świadczenie w ramach programu „Dobry start”.
Tylko nowe wnioski w ramach programu „Rodzina 500 plus”
W przeszłości 1 lipca był terminem, w którym rozpoczynał się nabór wniosków o świadczenia wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała w Programie I Polskiego Radia, że wniosek złożony w ubiegłym roku zakłada wypłatę środków do końca maja 2021.
Jedynie osoby, które ubiegają się o nowe świadczenie 500 plus, gdy urodziło się dzieciątko, składają wnioski
— dodała. Można to zrobić np. za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej.
W ramach programu „Rodzina 500 plus” świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
500 plus to potężne wsparcie dla polskich rodzin. Tego wsparcia trafiło już do nich 114 mld zł
— podała minister.
Pytana, czy program zostanie utrzymany i czy wystarczy na niego środków, Maląg powiedziała, że „gwarantem realizacji wszystkich programów społecznych, programów inwestowania w rodzinę, (…) jest Karta Rodziny, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę”.
W Karcie - jak wyjaśniała - zapisana jest kontynuacja programów społecznych, w tym m.in. „500 plus” czy „Dobry Start” dla rodziców uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego.
Maląg: „Dobry start” to poważne wsparcie dla rodzin; koszt w tym roku - 1,5 mld zł
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała również, że od środy można składać online - przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS - wnioski o świadczenie w ramach programu „Dobry start”. Od 1 sierpnia wnioski będzie też można składać w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Maląg przypomniała, że świadczenie „Dobry start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku dla każdego ucznia, do ukończenia 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód.
Świadczenie pomaga rozpocząć rok szkolny spokojnie. To potężne wsparcie dla rodziny
— oceniła.
Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że program funkcjonuje trzeci rok.
W sumie przez te trzy lata jego koszt to 4,5 mld zł. Trzy miliardy to poprzednie dwa lata, w tym roku w budżecie mamy 1,5 mld zł
— podała.
Minister wskazała, że złożenie wniosku w wersji elektronicznej bardzo przyspiesza jego realizację.
Zachęcamy do korzystania z drogi elektronicznej
— powiedziała.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/507230-wyprawka-szkolna-i-500-plus-wazne-informacje-sprawdz