Potwierdzono 548 nowych przypadków koronawirusa. Tym samym liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 46 894. Nie żyje 10 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1 731 pacjentów. Łącznie do tej pory wyzdrowiało 34 tys. 709 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 835 chorych. Pod respiratorem jest 76 pacjentów – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT. Koronawirus w Polsce
CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO O KORONAWIRUSIE
Niedziela, 2 sierpnia 2020
548 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło kolejnych 10 osób
Mamy 548 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (191), małopolskiego (76), wielkopolskiego (72), mazowieckiego (71), pomorskiego (24), podkarpackiego (23), dolnośląskiego (16), opolskiego (16), łódzkiego (13), kujawsko-pomorskiego (9), lubuskiego (9), podlaskiego (9), lubelskiego (7), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5) i świętokrzyskiego (2)
— czytamy w najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M, 82-K, 95-K, 90-M Kraków, 76-K, 92-K Grobla, 65-K Kędzierzyn-Koźle, 68-M Poznań, 70-K Zgierz, 55-M Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 46 894/1 731 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— podaje resort zdrowia.
Wyzdrowiało 34 709 pacjentów
Łącznie do tej pory wyzdrowiało 34 709 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 835 chorych. Pod respiratorem jest 76 pacjentów – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 96 425 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 523.
Sobota, 1 sierpnia 2020
Ostatniej doby ponad 28,3 tys. testów
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 273 tys. 553 próbki pobrane od 1 mln 952 tys. 836 osób – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 28,3 tys. testów.
658 nowych zakażeń koronawirusem – kolejny dzień z największą od początku epidemii liczbą potwierdzonych przypadków
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 658 osób – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. To trzeci z kolei dzień z najwyższą liczbą przypadków potwierdzonych w ciągu doby od początku epidemii. W sumie odnotowano ponad 46,3 tys. zakażeń.
W piątek MZ informowało o 657 potwierdzonych zakażeniach i 7 zgonach, a w czwartek o 615 zakażeniach i 15 zgonach.
Nowe, potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa dotyczą województw: śląskiego (214), małopolskiego (157), mazowieckiego (60), łódzkiego (42), wielkopolskiego (39), podkarpackiego (26), lubelskiego (18), pomorskiego (17), warmińsko-mazurskiego (17), dolnośląskiego (15), zachodniopomorskiego (15), kujawsko-pomorskiego (11), lubuskiego (9), opolskiego (7), świętokrzyskiego (7) i podlaskiego (4).
MZ poinformowało również, że zmarło kolejnych 5 osób w szpitalach m.in. w Gliwicach, Chorzowie i Raciborzu. Są to osoby w wieku od 55 do 94; większość z nich - według resortu zdrowia - miała choroby współistniejące.
Łączna liczba potwierdzonych w Polsce przypadków wynosi 46 346. Zmarło 1721 osób.
Wyzdrowiało 34 tys. 374 pacjentów zakażonych koronawirusem
Łącznie do tej pory wyzdrowiało 34 tys. 374 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 841 chorych. Pod respiratorem jest 74 pacjentów – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 98 tys. 282 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 tys. 241.
Piątek, 31 lipca 2020
35,1 tys. testów
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 245 tys. 168 próbek pobranych od 1 mln 931 tys. 574 osób – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. testów – przekazał resort.
Resort przekazał w piątek, że jest 657 nowych zakażeń, najwięcej od początku epidemii. W czwartek dane mówiły o 615 nowych przypadkach, w środę o 512, we wtorek o 502, a w poniedziałek o 337.
W piątek resort przekazał, że ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. testów, w czwartek – informowano o ponad 23 tys., w środę o ponad 29,9 tys., we wtorek o ponad 22,6 tys., a w poniedziałek o ponad 18,8 tys.
Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 45 tys. 688 osób, z których 1716 zmarło.
Rośnie liczba zakażonych. Jakie są powody?
Obecna liczba zakażeń w Polsce jest pokłosiem kilku zjawisk: to przede wszystkim ogniska w dużych zakładach pracy i wynik badań dużych grup osób, prowadzonych w ramach badań przesiewowych – ocenił w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Wiceminister Cieszyński w piątek w Polskim Radiu Wrocław podkreślił, że notowana w ostatnich dniach w Polsce liczba zakażeń koronawirusem to pokłosie kilku zjawisk.
Przede wszystkim są to ogniska w dużych zakładach pracy. I tu apel do pracodawców, aby tam, gdzie to tylko możliwe, zabezpieczyć stanowiska pracy
—mówił wiceminister.
Jako kolejny czynnik rzutujący na wzrost notowanych przypadków zakażeń Cieszyński wymienił duże grupy osób, które były badane w ramach badań przesiewowych.
I teraz mamy ciąg dalszy (…), badane są rodziny osób, które uzyskały wynik dodatni i przebywają na kwarantannie
—mówił.
Wiceminister pytany o obostrzenia związane z rozwoje epidemii powiedział, że trzeba się przygotować na wszystkie scenariusze, ale na podstawie prognoz, jakie ma ministerstwo „nie spodziewamy się takiego +lockdownu+” jak na początku drugiego kwartału tego roku.
Zaapelował przy tym o przestrzeganie obowiązujących od wielu tygodniu obostrzeń – przede wszystkim noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.
Za nieprzestrzeganie tego grożą kary i myślę, że w najbliższych dniach liczba nakładanych kar będzie rosła, bo widać niestety poluzowanie
—mówił.
Cieszyńskie wskazał przy tym, że w połowie województw w Polsce notuje się pojedyncze liczby zakażeń.
Zakażenia koncentrują się obecnie przede wszystkim w trzech województwach – śląskim, małopolskim i w mazowieckim
—mówił.
Pytany o powroty z zagranicy, wiceminister powiedział, że działania będą podejmowane wraz z nowymi danymi.
Stąd też decyzje w ubiegłym tygodniu o tym, aby od tej środy ograniczyć loty do Czarnogóry i Luksemburga. Przygotowujemy analizy, czy takich ograniczeń nie należy wprowadzić, jeśli chodzi o Hiszpanię
—dodał Cieszyński.
Wiceminister przypomniał, że w resorcie zdrowia powstał zespół, który ma przygotować wytyczne dla służby zdrowia na jesień, kiedy możliwa jest kumulacja przypadków grypy i zakażeń koronawirusem.
Pod względem zabezpieczenia sprzętowego i środków ochrony indywidualnej jesteśmy znacznie lepiej przygotowaniu niż w pierwszym miesiącach roku
—powiedział Cieszyński.
Pytany o otwarcie szkół we wrześniu, Cieszyński powiedział, że decyzja o powrocie dzieci do szkół „tam gdzie będzie to możliwe, można powiedzieć, że zapadła”.
Naszą intencją jest to, by tam gdzie to możliwe, a więc przed wszystkim bezpieczne, by dzieci wróciły do szkół. Natomiast indywidualne decyzje będą zapadały na poziomie dyrektorów szkół, bo to oni najlepiej w porozumieniu z powiatowymi inspektorami sanitarnymi znają sytuację epidemiologiczną w okolicy i w samej placówce
—mówił.
Cieszyńskie mówił też o szczepionkach na koronawirusa.
Polska uczestniczy w rozmowach, które są prowadzone na okoliczność powołania ogólnoeuropejskiego konsorcjum zakupowego, jeśli chodzi o szczepionki
—mówił. Dodał, że „decyzje o zaproponowaniu polskiemu społeczeństwu szczepionki będą podejmowane po tym, jak będzie to produkt bezpieczny i zaaprobowany przez ekspertów”.
965 górników z koronawirusem
Do 965 wzrosła liczba górników zmagających się z koronawirusem. W piątek trzy spółki węglowe poinformowały łącznie o 64 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników - najwięcej w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie choruje 651 osób z 2 tys. 567 zarażonych od początku epidemii.
Minionej doby w kopalniach PGG przybyło 56 nowych zachorowań, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej 5, a w prywatnej kopalni Silesia 3. W JSW aktualnie zakażonych jest 117 osób, a w Silesii 197.
W najbliższych dniach liczby te mogą się zmienić, gdy znane będą wyniki badań przesiewowych, prowadzonych w piątek kopalniach Chwałowice i Silesia, a także pełne wyniki zakończonych w czwartek testów w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej.
Obecnie największym w górnictwie ośrodkiem epidemii jest właśnie rudzka kopalnia Bielszowice – do piątku na Covid-19 zachorowało tam łącznie 435 osób. W rybnickiej kopalni Chwałowice, gdzie kolejnych 300 górników jest testowanych w piątek, jest obecnie 77 zakażonych, a w kopalni Marcel w Radlinie – 51.
Ogółem od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2567 osób, z których 1916 (74,6 proc.) wyzdrowiało. W kwarantannie jest 867 pracowników Grupy – kilkakrotnie więcej niż jeszcze dwa tygodnie temu.
W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie trzecia tura badań przesiewowych trwa w piątek, wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd 240 osób (wobec czwartku wzrost o 3 przypadki), z których 43 wyzdrowiały. Nadal choruje 197 pracowników, a 126 przebywa w kwarantannie.
Dzisiaj przeprowadzana jest trzecia seria testów na SARS-CVoV-2. Badaniom są poddawani pracownicy dołowi, pracownicy z firm zewnętrznych oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla - w sumie będzie to kolejnych 350 osób
—poinformowała w piątek PAP dyrektor ds. komunikacji i PR czechowickiej kopalni Małgorzata Bajer.
Od kilku tygodni stabilna jest sytuacja epidemiczna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie do piątku zakaziło się łącznie 4049 osób (wzrost od czwartku o 5, w tym 4 w kopalni Zofiówka i 1 w kopalni Pniówek), a wyzdrowiały 3932 osoby (ponad 97,1 proc.). 43 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 117 górników.
Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 446 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało łącznie 6 tys. 481 pracowników kopalń, czyli ponad 87 proc. wszystkich zakażonych.
Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 16 tys. 167 osób (w piątek poinformowano o 227 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 390 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 886 osób, czyli blisko 85,9 proc. wszystkich zakażonych.
Liczba zakażeń będzie rosła
W najbliższych dniach dane o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce pozostaną wysokie – ocenia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Resort przekazał w piątek, że jest 657 nowych zakażeń, najwięcej od początku epidemii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rekordowa liczba zakażonych koronawirusem. Rzecznik MZ: Dane o nowych przypadkach w najbliższych dniach pozostaną wysokie
657 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 7 zakażonych osób
Mamy 657 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (227), mazowieckiego (104), małopolskiego (77), wielkopolskiego (59), dolnośląskiego (35), łódzkiego (30), podkarpackiego (28), lubelskiego (20), kujawsko-pomorskiego (17), pomorskiego (15), opolskiego (13), lubuskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4) i świętokrzyskiego (2). Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-K, 70-M Radom, 91-K Wschowa, 59-M, 79-K, 59-M Kraków, 80-M Siedlce (mieszkaniec woj. lubelskiego). Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 45 688/1 716 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Wyzdrowiało 33 tys. 987 pacjentów zakażonych koronawirusem
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1778 osób, a pod respiratorem jest 72 chorych. Wyzdrowiało 33 tys. 987 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8069 osób, a kwarantanną – 97 tys. 189 osób.
Czwartek, 30 lipca 2020
Rekordowa liczba nowych zakażeń! Nie żyje 15 osób
Mamy 615 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (7), zachodniopomorskiego (7), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5) i warmińsko-mazurskiego (5) - poinformował resort zdrowia.
Zmarło kolejne 15 osób (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-K, 91-M, 68-M, 88-M, 62-M, 87-M Kraków, 59-K Nowy Sącz, 82-K Kędzierzyn Koźle, 83-M Tychy, 90-K Racibórz, 64-M Gliwice, 81-K Radom, 79-M Grajewo, 81-K Zielona Góra, 72-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące - podało Ministerstwo Zdrowia.
Łączna liczba zakażonych koronawirusem: 45 031/1 709 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Wyzdrowiało 33 tys. 643 pacjentów
Łącznie do tej pory wyzdrowiało 33 tys. 643 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 694 chorych. Pod respiratorem jest 63 pacjentów – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 97 tys. 561 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 tys. 94.
Środa, 29 lipca 2020
Koronawirus w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie
W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej wykryto siedem zakażeń koronawirusem – poinformowały w środę służby prasowe szpitala. Oddział został zamknięty.
W szpitalu wojewódzkim przy ul. Sokołowskiego 11 wykryto obecność koronawirusa na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej - poinformował rzecznik prasowy szpitala Mateusz Iżakowski. Koronawirusa potwierdzono u siedmiu osób; sześć z nich to pacjenci, a jedna członek personelu medycznego. Jak zapewnił rzecznik, wszyscy zakażeni przebywają pod opieką.
Oddział został zamknięty. U pozostałych osób, które mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi nie wykryto obecności Covid-19 - wynika z informacji Iżakowskiego. Zostały one skierowane do innego podobnego oddziału.
Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan poinformowała, że na Pomorzu Zachodnim odnotowano w środę kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. To dziewięć osób ze Szczecina, dwie z powiatu stargardzkiego i jedna pyrzyckiego.
Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem na Pomorzu Zachodnim to 715. 23 osoby zmarły.
Pouczenia, mandaty i dwa wnioski do sądu po kontrolach sklepów ws. obostrzeń
Kilkanaście pouczeń, kilka mandatów i dwa wnioski do sądu skierowali policjanci po wspólnych kontrolach z sanepidem gdańskich sklepów ws. przestrzegania obostrzeń związanych z koronawirusem.
Jak powiedziała PAP w środę oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, policjanci i pracownicy sanepidu sprawdzili we wtorek dwanaście placówek, w tym galerie handlowe, dyskonty i mniejsze sklepy pod kątem przestrzegania obostrzeń związanych z koronawirusem.
Podczas wspólnej kontroli z pracownikami sanepidu funkcjonariusze pouczyli kilkanaście osób, kilka ukarali mandatami, a wobec dwóch skierowali wnioski o ukaranie do sądu
— powiedziała PAP Kamińska.
Funkcjonariusze przypominali klientom sklepów, że za brak maseczki grozi 500 złotych mandatu.
W myśl obowiązujących przepisów powinniśmy korzystać z maseczek w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych oraz miejscach zatłoczonych.
Wielu mieszkańców i turystów nie stosuje się do przepisów, stąd też nasze kontrole
— powiedziała Kamińska.
Podobne interwencje policjanci prowadzą w komunikacji miejskiej - przypominają pasażerom w pociągach, tramwajach i autobusach o konieczności zakładania masek ochronnych.
Patrole na bieżąco kontrolują i sprawdzają przestrzeganie obostrzeń związanych z COVID-19 w Szybkiej Koli Miejskiej na trasie między Gdańskiem, a Gdynią. Funkcjonariusze drogówki kontrolują komunikację miejską
— dodała Kamińśka.
Gdańscy policjanci zapowiadają, że osoby nieprzestrzegające obostrzeń wz. koronawirusem muszą liczyć się z karą nie w postaci pouczenia, ale mandatu karnego lub skierowania wniosku do sądu.
Maksymalny mandat może wynieść do 500 zł. Policjanci mogą również skierować wniosek do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł.
Natomiast sanepid może nałożyć również karę w wysokości 30 tys. zł.
Koronawirus w salonie fryzjerskim
U czterech pracowników salonu fryzjerskiego w Warszawie potwierdzono zakażenie koronawirusem, ponad 70 osób trafiło na kwarantannę. Są to pracownicy, klienci i ich rodziny – poinformowała PAP rzecznik mazowieckiego sanepidu Joanna Narożniak. Salon jest zamknięty.
Narożniak przekazała, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie dostała zawiadomienie o zachorowaniach od właściciela salonu.
Pracownicy nie przyszli do pracy z uwagi na złe samopoczucie. Po konsultacji medycznej ze swoimi lekarzami, z uwagi na objawy kliniczne, zgłosili się do szpitala zakaźnego. Objawy kliniczne w ich przypadku wskazywały na SARS CoV-2. Zostali poddani testom na obecność koronawirusa, te zaś potwierdziły zachorowania
— powiedziała.
Zapewniła, że właściciel salonu współpracuje z powiatową inspekcją sanitarną, która prowadzi dochodzenie epidemiologiczne.
Właściciel salonu przekazał inspekcji potrzebne kontakty do pracowników, klientów i wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi pracownikami. Nie było potrzeby poszukiwania klientów, wszystkie osoby zostały wskazane przez właściciela zakładu
— poinformowała rzecznik.
Dotychczas potwierdzono 4 przypadki zachorowań – wszystkie wśród pracowników salonu. Ponad 70 osób zostało skierowanych na kwarantannę – są to pracownicy, klienci i ich rodziny.
To, które z tych osób zostaną skierowane na testy pod kątem obecności koronawirusa, zależy od oceny powiatowego inspektora sanitarnego na podstawie przeprowadzanych wywiadów epidemiologicznych. Wszystkie osoby z bezpośredniego kontaktu z zarażonymi pracownikami zostaną poddane testom na obecność wirusa SARS CoV-2. Kilkanaście spośród wszystkich objętych kwarantanną osób jest spoza Warszawy, w związku z tym informacje ich dotyczące zostały przekazane do innych jednostek powiatowych, właściwych terenowo dla ich miejsc zamieszkania, które też prowadzą działania
— podkreśliła Narożniak.
Dochodzenie epidemiologiczne trwa, a sytuacja jest rozwojowa, więc obecne dane liczbowe mogą ulec zmianie
— dodała.
Salon fryzjerski jest zamknięty. Trwa sprzątanie i dezynfekcja wszystkich pomieszczeń.
Według danych powiatowej inspekcji sanitarnej (stan na środę, na godz. 13.00), w Warszawie potwierdzono do tej pory 2067 zakażeń, z czego 33 ostatniej doby. Do tej pory zmarło 130 osób. Kwarantanną jest objętych 906 osób.
Dwóch policjantów zakażonych koronawirusem, 23 w izolacji
U dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Płocku (Mazowieckie) badanie potwierdziło zakażenie koronawirusem. Obaj przebywają na kwarantannie. W związku z wykryciem zakażenia u jednego z policjantów 23 innych poddano izolacji. Przebywają w domu i czekają na badania.
Dwóch zakażonych koronawirusem policjantów przebywa na kwarantannie
— powiedziała w środę PAP rzeczniczka płockiej policji mł. asp. Marta Lewandowska. Jak zaznaczyła, w przypadku jednego z funkcjonariuszy nie ma przesłanek do tego, by wiązać jego zakażenie z pełnioną służbą, natomiast w przypadku drugiego na razie nie wiadomo, co było źródłem zakażenia.
Policjanci, którzy mieli wcześniej kontakt z tym funkcjonariuszem zostali już odizolowani. Są to 23 osoby. Przebywają obecnie w domu. Zostaną poddani badaniom w kierunku koronawirusa
— wyjaśniła rzeczniczka płockiej policji.
Ponad 500 nowych zakażeń. 33-latek wśród zmarłych
Mamy 512 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce
—poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.
Liczba zakażonych wzrosła do 44 416 osób. Nie żyje też 12 kolejnych. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1694 pacjentów.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono u osób z województw: śląskiego (183), małopolskiego (102), mazowieckiego (43), wielkopolskiego (14), lubelskiego (18), dolnośląskiego (17), łódzkiego (30), podkarpackiego (23), opolskiego (5), pomorskiego (28), podlaskiego (7), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (12), warmińsko-mazurskiego (5), kujawsko-pomorskiego (10) i z lubuskiego (10).
Ministerstwo podało też, że liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 44 tys. 416 osób, a zgonów do 1694.
Ostatniej doby wykonano ponad 29,9 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 29,9 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 186 tys. 977 próbek pobranych od 1 mln 887 tys. 072 osób
—podało Ministerstwo Zdrowia.
Od początku epidemii wykryto zakażenie koronawirusem u 44 tys. 416 osób, zmarło 1694 chorych, a wyzdrowiało 33 tys. 190 osób.
Resort zdrowia podał też, że kwarantanną objęto 95 tys. 453 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 6 tys. 222.
W ubiegłym tygodniu dobowy przyrost koronawirusa w Polsce przekraczał 400 przypadków dziennie. Ostatnio tak zła sytuacja była w połowie czerwca. Rekord padł 8 czerwca, gdy było 599 zakażeń, w sobotę 25 lipca potwierdzono natomiast 584 zakażenia.
830 górników z koronawirusem
Do 830 wzrosła liczba górników zmagających się z koronawirusem. W środę trzy spółki węglowe poinformowały łącznie o blisko 90 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników – najwięcej w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie chorują 553 osoby spośród 2460 zarażonych od początku epidemii.
Minionej doby w kopalniach PGG przybyły 82 nowe zachorowania, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej 5, a w prywatnej kopalni Silesia 2. W JSW aktualnie zakażonych jest 112 osób, a w Silesii 165.
W najbliższych dniach liczby te mogą się zmienić, gdy znane będą wyniki wtorkowych badań przesiewowych w kopalni Silesia, oraz pełne wyniki kończących się w środę trzydniowych badań w należącej do PGG kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej.
Właśnie rudzka kopalnia jest obecnie największym w górnictwie ośrodkiem epidemii – do środy na Covid-19 zachorowało tam łącznie 361 osób. W rybnickiej kopalni Chwałowice jest 80 zakażonych, a w kopalni Marcel w Radlinie – 43.
Ogółem od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2460 osób, z których 1907 (77,5 proc.) wyzdrowiało. W kwarantannie jest 756 pracowników Grupy – kilkakrotnie więcej niż jeszcze dwa tygodnie temu.
W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie kolejna, obejmująca ok. 300 górników, tura badań przesiewowych miała miejsce we wtorek, wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd 201 osób (wobec wtorku wzrost o 2 przypadki), z których 36 osoby wyzdrowiało. Nadal choruje 165 pracowników, a 101 przebywa w kwarantannie.
Od kilku tygodni stabilna jest sytuacja epidemiczna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie do środy zakaziło się 4030 osób (wzrost od wtorku o 5), a wyzdrowiało 3918 (ponad 97,2 proc.). 46 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 112 osób.
Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy koronawirusa wykryto u 15 tys. 780 osób (w środę poinformowano o 183 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 387 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 527 osób, czyli ponad 85,7 proc. wszystkich zakażonych.
Wtorek, 28 lipca 2020
Wykonano ponad 22,6 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 22,6 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 157 tys. 25 próbek pobranych od 1 mln 864 tys. 103 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Od początku epidemii wykryto zakażenie koronawirusem u 43 tys. 904 osób, zmarło 1682 chorych, a wyzdrowiały 33 tys. 43 osoby.
502 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób
Na COVID-19 zmarło 6 kolejnych osób, potwierdzono też 502 nowe zakażenia koronawirusem – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 904, a zgonów do 1682.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono u osób z województw: śląskiego (161), małopolskiego (91), mazowieckiego (62), wielkopolskiego (45), dolnośląskiego (31), łódzkiego (29), podkarpackiego (19), opolskiego (16), pomorskiego (15), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (6), zachodniopomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4) i z lubuskiego (4).
Resort poinformował także o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli mieli od 38 lat do 85. Większość – jak przekazało MZ – miała choroby współistniejące.
Ministerstwo podało też, że liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 904 osób, a zgonów do 1682.
Wyzdrowiało 33 tys. 43 pacjentów
Wyzdrowiało 33 tys. 43 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1655 osób, pod respiratorem jest 61 chorych – poinformowało w wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że 94 tys. 920 osób objęto kwarantanną, a 7 tys. 245 osób nadzorem epidemiologicznym.
Poniedziałek, 27 lipca 2020
337 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 5 kolejnych osób
Na COVID-19 zmarło 5 kolejnych osób, potwierdzono też 337 nowych zakażeń koronawirusem
—poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 402, a zgonów do 1 tys. 676.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono u osób z województw: śląskiego (150), małopolskiego (61), mazowieckiego (58), łódzkiego (18), wielkopolskiego (12), dolnośląskiego (9), podlaskiego (7), podkarpackiego (6), lubuskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (2), zachodniopomorskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i opolskiego (1).
Resort poinformował także o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli mieli od 57 do 90 lat. Wszyscy – jak przekazało MZ – mieli choroby współistniejące.
Resort podał też, że liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 402 osób, a zgonów do 1 tys. 676.
W czasie ostatniej doby wykonano ponad 18,8 tys. testów na koronawirusa
Ostatniej doby wykonano ponad 18,8 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 134 tys. 334 próbki pobrane od 1 mln 847 tys. 663 osób
—podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
Od początku epidemii wykryto zakażenie koronawirusem u 43 tys. 402 osób, zmarło 1 676 chorych, a wyzdrowiało 32 tys. 856 osób.
W Radomiu zmarł 90-letni kapłan, piąta ofiara COVID-19 w Domu Księży Seniorów
W szpitalu w Radomiu zmarł 90-letni kapłan, mieszkaniec miejscowego Domu Księży Seniorów. To piąta ofiara koronawirusa w tej placówce.
Kanclerz kurii biskupiej w Radomiu ks. prał. Edward Poniewierski poinformował, że 90-letni ksiądz zmarł w piątek w szpitalu w Radomiu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w Radzanowie (Mazowieckie).
To piąta ofiara COVID-19 wśród mieszkańców Domu Księży Seniorów. Pierwszy z emerytowanych duchownych zmarł na początku lipca. Miał 75 lat. W kolejnych tygodniach zmarli następni trzej księża w wieku 84, 92 i 91 lat.
Wszyscy przebywali w radomskim szpitalu. Nadal na oddziale zakaźnym leczonych jest kilku księży.
Na początku lipca obecność koronawirusa wykryto u jednego z mieszkańców Domu Księży Seniorów w Radomiu. Emerytowanym duchownym wykonano testy. Kilkunastu z nich miało wyniki pozytywne. Księża, u których wystąpiły objawy chorobowe, zostali przewiezieni do szpitala zakaźnego.
Dom Księży Seniorów mieści się w osobnym skrzydle Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Placówka ma m.in. oddzielne wejście i kuchnię.
Koronawirus w szkole policji w Szczytnie
U pracownika Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Szkoła zapewnia, że nie ma groźby rozniesienia choroby na większa liczbę funkcjonariuszy, bo szkolenia odbywają się online.
O tym, ze zakażenie koronawirusem potwierdzono u pracownicy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie poinformował dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata.
Kilkanaście osób będzie na kwarantannie
—dodał Kuriata.
Rzecznik prasowy szkoły Mariusz Piotrowski poinformował, że sytuacja ta nie niesie ze sobą zagrożenia dla większej liczby funkcjonariuszy.
Dodał, że słuchacze policyjnej uczelni w czasie nauki nie patrolują miasta ani w żaden inny sposób nie mają kontaktu z obywatelami.
Do szkoły nie można wejść, ot tak, z ulicy, wymagane są przepustki, chodzimy w maseczkach, teren uczelni jest systematycznie odkażany. Nie ma żadnych powodów do obaw czy niepokojów
—zapewnił Piotrowski.
Niedziela, 26 lipca 2020
443 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 7 kolejnych osób
Potwierdzono 443 nowe zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej (133) w woj. śląskim; zmarło kolejne 7 osób – poinformował w niedzielę resort zdrowia.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono u osób z województw: śląskiego (133), małopolskiego (109), mazowieckiego (54), wielkopolskiego (24), łódzkiego (22), pomorskiego (19), opolskiego (16), lubelskiego (13), podkarpackiego (12), dolnośląskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), zachodniopomorskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), świętokrzyskiego (3) i podlaskiego (2).
Resort poinformował także o śmierci zakażonych koronawirusem 7 osób w wieku od 61 do 93 lat. Zgony nastąpiły w Łańcucie, Grobli, Krakowie, Radomiu, Koninie i Raciborzu.
Wszyscy zmarli – jak przekazało MZ – mieli choroby współistniejące.
Resort podał też, że liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43 tys. 65 osób, a zgonów do 1 tys. 671.
Wyzdrowiało 32 tys. 753 pacjentów zakażonych koronawirusem
Wyzdrowiało 32 tys. 753 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2; w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 601 osób, pod respiratorem jest 68 chorych – poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort poinformował też, że 93 tys. 311 osób objęto kwarantanną, a 7 tys. 418 osób nadzorem epidemiologicznym.
Według ostatnich danych - przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w sobotę - od początku epidemii wykryto w Polsce zakażenie koronawirusem u 42 tys. 622 osób, zmarło 1 tys. 664 chorych.
Sobota, 25 lipca 2020
Ponad 26 tys. testów
W ciągu doby wykonano ponad 26,2 tys. testów na koronawirua
—podało MZ.
584 nowych zakażeń
Mamy 584 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (188), małopolskiego (142), mazowieckiego (62), wielkopolskiego (34), łódzkiego (32), pomorskiego (23), dolnośląskiego (21), podkarpackiego (21), opolskiego (20), lubelskiego (12), podlaskiego (9), lubuskiego (7), świętokrzyskiego (7), kujawsko-pomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2) i zachodniopomorskiego (1).
Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-M Zielona Góra, 90-M Grajewo, 89-K Białystok, 71-M Poznań, 62-M, 71-M Zgierz, 94-K Częstochowa, 70-M Kraków (mieszkaniec województwa śląskiego), 78-K Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 42 622/1 664 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
—podało Ministerstwo zdrowia.
MZ o nowych ogniskach zarażeń
Informujemy o ogniskach zakażeń: śląskie: KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia; małopolskie: zakłady produkcyjne, zakład mięsny, dom opieki, podmiot handlowy.
65 osób pod respiratorami
Wyzdrowiało 32 tys. 419 osób, 1 tys. 594 osób zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Według danych resortu zdrowia wyzdrowiało 32 tys. 419 osób zakażonych SARS-CoV-2, 1 tys. 594 chorych przebywa w szpitalach w Polsce; podłączonych do respiratorów jest 65 osób.
Według ministerstwa zdrowia, kwarantanną objętych jest 94 tys. 164 osoby, nadzorem epidemiologicznym 7 tys. 411 osób.
Piątek, 24 lipca 2020
Rośnie liczba zakażonych
Mamy 458 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (184), małopolskiego (99), mazowieckiego (32), dolnośląskiego (29), łódzkiego (29), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (9), lubuskiego (9), pomorskiego (9), opolskiego (8), świętokrzyskiego (8), lubelskiego (7), podkarpackiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), podlaskiego (5) i zachodniopomorskiego (4) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał również, że zmarły kolejne 4 zakażone osoby (wiek-płeć, miejsce zgonu): 81-K, 53-K Wschowa, 83-M Zielona Góra, 67-M Racibórz.
Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 42 038/1 655 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Wyzdrowiało prawie 32 tys. pacjentów
Wyzdrowiało 31 tys. 997 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 617 osób. Pod respiratorem jest 61 chorych – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 93 tys. 815 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 7 tys. 472 osoby.
Wzrost zachorowań wynika z pojawiających się nowych ognisk
Nowe zakażenia COVID-19 pochodzą z ognisk m.in. rozproszonych, niewielkich na Mazowszu oraz trzech śląskich kopalń - skomentował ostatnie statystyki dotyczące epidemii koronawirusa rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Są to trzy kopalnie: Silesia, Chwałowice i Bielszowice. Dodatkowo mamy dość sporo rozproszonych, ale nie jakichś dużych ognisk na Mazowszu. I stąd ta liczba. Poczynając od zakładów pracy, skończywszy na jednostce administracji publicznej. W Małopolsce mamy też zakłady pracy. Jednak jak spojrzymy na pozostałe siedem czy osiem województw, to mamy tam obecnie raczej pojedyncze przypadki albo kilkanaście
— wyjaśnił w rozmowie z PAP.
Musimy się też liczyć z tym, że w statystykach ze Śląska widoczna będzie teraz większa liczba zachorowań. Robimy w tej chwili w tych kopalniach badania przesiewowe
— przyznał.
Andrusiewicz podkreślił, że kolonie i obozy to miejsca wolne od epidemii poza pojedynczymi przypadkami, a okres wakacyjny, podobnie jak II tura wyborów prezydenckich, nie wpłynęły na podbijanie tych statystyk.
Czwartek, 23 lipca 2020
Największy dobowy wzrost zachorowań od miesiąca. W czwartek resort zdrowia poinformował o 418 nowych zakażeniach koronawirusem, potwierdzono również śmierć kolejnych 9 osób. Wśród zmarłych jest 37-latek. Aktualny bilans pandemii w Polsce to 41 580 zakażeń i 1 651 ofiar śmiertelnych.
Jest 418 nowych zakażeń koronawirusem, 9 osób zmarło; łącznie 41 tys. 580 przypadków i 1 651 zgonów
—podało Ministerstwo Zdrowia.
Mamy 418 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (110), mazowieckiego (104), małopolskiego (75), łódzkiego (33), opolskiego (21), podkarpackiego (20), wielkopolskiego (15), zachodniopomorskiego (10), lubuskiego (9), dolnośląskiego (7) pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), podlaskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i lubelskiego (1)
—podaje MZ.
Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem
—dodaje Ministerstwo Zdrowia.
W szpitalach przebywa 1 626 osób. Wyzdrowiało 31 tys. 541 pacjentów
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 626 osób, a pod respiratorem 71 chorych. Wyzdrowiało 31 tys. 541 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie
—poinformowało we czwartek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 92 tys. 577 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 8 tys. 907 osób.
Środa, 22 lipca 2020
23 nowe przypadki koronawirusa w PGG, 3 w JSW, 10 w Silesii
23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 10 w prywatnej kopalni Silesia, a 3 w zakładach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). We wszystkich tych spółkach przybyło też łącznie 40 ozdrowieńców.
Obecnie w kopalniach JSW i PGG, a także w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w ostatnich dniach następuje zauważalny wzrost zachorowań, z wirusem SARS-CoV-2 walczy 493 górników: 237 w kopalniach JSW, 184 w PGG i 72 w Silesii.
W środę w czechowickiej kopalni Silesia rozpoczęły się badania przesiewowe, które do późnego popołudnia obejmą grupę 300 górników. Kopalnia, w której do środy odnotowano 95 zachorowań (od wtorku przybyło 10) i 23 ozdrowienia, czasowo wstrzymała wydobycie węgla.
Testy przeprowadzane są dzisiaj od rana. W sumie zostanie przeprowadzonych 300 testów, a badaniom zostaną poddani pracownicy dołowi, którzy najbardziej narażeni są na zakażenie koronawirusem. Wyniki najprawdopodobniej otrzymamy z końcem tego tygodnia
— poinformowała PAP dyrektor ds. komunikacji i PR w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia Małgorzata Bajer.
Kolejne decyzje i ewentualne dalsze kroki będziemy podejmować wspólnie z wojewodą oraz bielskim sanepidem po otrzymaniu wyników dzisiejszych badań
— dodała rzeczniczka. 112 pracowników PG Silesia poddano kwarantannie.
W dalszej kolejności ok. 300-osobowe grupy górników mają być też przetestowane pod kątem SARS-CoV-2 w należących do PGG kopalniach Bielszowice w Rudzie Śląskiej i Chwałowice w Rybniku, gdzie wciąż pojawiają się nowe zakażenia. W środę w Bielszowicach zarażonych było 75 osób (wzrost od wtorku o 10), a w Chwałowicach 48 (wzrost o 5).
Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2060 pracowników (od wtorku wzrost o 23 przypadki), z których 1876 (91,1 proc.) wyzdrowiało - od wtorku przybyło 4 ozdrowieńców. Chorują 184 osoby.
W JSW zakaziło się dotąd 4012 osób (od wtorku wzrost o 3 przypadki), a wyzdrowiało 3775 (94,09 proc.) – przybyło 28 ozdrowieńców. Nowe zachorowania odnotowano w należących do JSW kopalniach Zofiówka, Budryk i Szczygłowice. 37 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 237 osób.
Ogółem od początku epidemii do środy koronawirusem zaraziło się 6662 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6241 wyzdrowiało (blisko 93,7 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników; nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia, gdzie zachorowało 95 osób, a wyzdrowiały 23.
Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy koronawirusa wykryto u 14 tys. 671 osób, z których 375 zmarło. W regionie wyzdrowiało 12 tys. 101 osób, czyli blisko 82,5 proc. wszystkich zakażonych.
W ciągu doby wykonano ponad 25,5 tys. testów
380 nowych zakażeń, zmarło kolejne 6 osób
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 380 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 6 kolejnych chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 41 tys. 162 osób, a zmarły 1 tys. 642.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: śląskiego (113), małopolskiego (50), mazowieckiego (46), łódzkiego (33), wielkopolskiego (22), opolskiego (20), dolnośląskiego (18), podkarpackiego (17), warmińsko-mazurskiego (17), pomorskiego (13), lubelskiego (7), świętokrzyskiego (7), zachodniopomorskiego (6), podlaskiego (5), lubuskiego (4) i kujawsko-pomorskiego (2).
Resort poinformował także o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 69 do 88 lat. Zgony miały miejsce w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Zgierzu.
Wszystkie osoby – jak przekazało MZ – miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 41 tys. 162, zmarły 1 tys. 642 z nich, wyzdrowiało 31 tys. 139 osób.
Wyzdrowiało 31 139 pacjentów
Do tej pory wyzdrowiało już 31 139 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywają 1 644 osoby; pod respiratorem jest 73 chorych – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 90 tys. 961 osób, a 9 tys. 846 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.
Wysokospecjalistyczna opieka w szpitalach jednoimiennych
Stopniowo przywracamy normalne funkcjonowanie szpitalom jednoimiennym. Musimy jednak zachować pewien bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o łóżka zakaźne, bo jesienią spodziewamy się wzrostu zachorowań. Chcemy nieco przemodelować dostępną w nich opiekę – powiedział PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski na początku epidemii, czyli w połowie marca, zdecydował, o przekształceniu wybranych szpitali w jednoimienne, które zajęły się leczeniem osób zakażonych koronawirusem lub podejrzanych o zakażenie. Założenie było takie, aby w każdym województwie znalazła się przynajmniej jedna taka placówka. Łącznie powstało ich 22.
Obecnie dwa – w Szczecinie i Gdańsku – powróciły do działalności sprzed wybuchu pandemii, w pozostałych – poza placówkami w województwie łódzkim, mazowieckim i śląskim – od początku czerwca rozpoczęto przyjmowanie pacjentów z innymi niż COVID-19 chorobami.
Te trzy województwa nadal charakteryzuje podwyższona liczba zachorowań. Dlatego staramy się utrzymać pewną bazę szpitali jednoimiennych. W tej chwili widzimy, że potrzeby nie są aż tak duże. Musimy pamiętać, że są inni pacjenci, którzy wymagają diagnostyki i leczenia
— wyjaśnił w rozmowie z PAP Kraska.
Dodał też, że konieczne jest utrzymanie określonej liczby miejsc w tych szpitalach dla chorych z COVID-19 (50 proc.), szczególnie w obliczu prognozowanego nasilenia zachorowań jesienią.
W żadnym przypadku i w żadnym momencie nie może zabraknąć miejsc dla pacjentów z COVID-19, więc chcemy ten bufor bezpieczeństwa zachować. Nie pozbywamy się wszystkich łóżek do końca. Mamy na uwadze to, że z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do wzrostu zachorowań jesienią
— powiedział.
Tak naprawdę przygotowywaliśmy się na wielką wojnę, a skończyło się na szczęście potyczką
— dodał.
Wiceminister podkreślił, że przygotowując się na drugą falę epidemii, resort będzie chciał nieco przemodelować system opieki szpitalnej – skonsolidować wysokospecjalistyczną opiekę medyczną np. kardiologię, ginekologię, chirurgię, ortopedię w konkretnych, wyznaczonych do tego szpitalach jednoimiennym, by mogli z niej korzystać np. pacjenci z dwóch, trzech województw.
Wtorek. 21 lipca 2020
Wykonano ponad 20,2 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 20,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 992 tys. 2 próbki pobrane od 1 mln 741 tys. 609 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
399 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 140 na Śląsku
Na COVID-19 zmarło kolejnych 9 osób, potwierdzono 399 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 140 z woj. śląskiego – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 40 tys. 782, a zgonów do 1 636.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem wykryto u osób z województw: śląskiego (140), małopolskiego (62), mazowieckiego (59), świętokrzyskiego (29), łódzkiego (27), wielkopolskiego (23), pomorskiego (15), lubuskiego (9), warmińsko-mazurskiego (9), podkarpackiego (8), zachodniopomorskiego (7), opolskiego (4), dolnośląskiego (3), lubelskiego (2) i podlaskiego (2).
Resort przekazał też informacje o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem, w wieku od 49 do 89 lat. Zgony stwierdzono w Tychach, Tomaszowie Mazowieckim, Łodzi, Warszawie, Siedlcach i Radomiu.
Wszyscy zmarli – jak podaje MZ – mieli choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 40 tys. 782. Zmarło 1 636 osób.
Wyzdrowiało 30 tys. 771 pacjentów
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem - 73 osoby. Wyzdrowiało 30 tys. 771 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 90 tys. 767 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 9 tys. 356 osób.
Poniedziałek, 20 lipca 2020
279 nowych przypadków koronawirusa
Mamy 279 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (55), mazowieckiego (54), małopolskiego (40), wielkopolskiego (34), podkarpackiego (22), dolnośląskiego (22), łódzkiego (16), lubuskiego (10), świętokrzyskiego (5), podlaskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), zachodniopomorskiego (4) i pomorskiego (1)
— czytamy w nowym raporcie Ministerstwa Zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-K, 83-K Kraków, 80-M Zgierz, 85-K Spytajny. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Ze względu na zdublowany przez WSSE w Katowicach zgon osoby z dnia 17.07.2020, usuwamy go z wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 40 383/1 627 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— podaje resort zdrowia.
Wyzdrowiało 30 539 pacjentów
Do tej pory wyzdrowiało 30 539 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 575 osób, a pod respiratorem 72 chorych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto jest 89 822 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 557.
Niedziela, 19 lipca 2020
Nowe ognisko koronawirusa w Domu Opieki w Grobli
115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Małopolsce, z czego 76 wśród podopiecznych i pracowników Domu Opieki w Grobli, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne i przewlekle chore. Placówka ta jest objęta kwarantanną.
Jak zapewniła rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo, natychmiast po stwierdzeniu pierwszych zakażeń w placówce podjęto zdecydowane działania i dokonano niezbędnej reorganizacji, a służby wojewody dostarczyły odzież ochronną i środki dezynfekujące.
W ostatnich dniach dodatni wynik testów uzyskało w sumie 89 spośród podopiecznych i personelu Domu Opieki w Grobli. Hospitalizowanych jest osiem osób. Badania wciąż trwają. W piątek pobrano około 200 wymazów
— powiedziała PAP Joanna Paździo.
Dom Opieki w Grobli jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i w podeszłym wieku. Przebywało w nim w ostatnim czasie 170 osób.
Do tej pory w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 2 tys. 494 osób, z czego 47 zmarło. Aktywnych przypadków jest obecnie 958. W regionie było 1 tys. 484 ozdrowieńców.
Wykonano ponad 19,3 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 19,3 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 956 tys. 272 próbki pobrane od 1 mln 715 tys. 356 osób – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 40 tys. 104 osób, z których 1624 zmarło, a 30 tys. 292 wyzdrowiało.
Nowe zakażenia w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej
33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono od piątku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) – wynika z niedzielnych danych spółki. Z tego powodu liczba pracowników firmy objętych kwarantanną wzrosła o prawie sto. Przybyło też 11 ozdrowieńców.
W innej górniczej firmie – Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) - od kilku dni nie przybywa osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, rośnie natomiast liczba tych, którzy pozbyli się wirusa i wracają do pracy.
W PGG – według niedzielnych danych – od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 2011 górników, z których 1868 (92,9 proc.) wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 292 pracowników, wobec 194 w miniony piątek. Zauważalny wzrost liczby osób zakażonych (o 33) oraz objętych kwarantanną zanotowano w spółce po raz pierwszy od dłuższego czasu. Obecnie zakażonych jest łącznie 143 pracowników PGG.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było najwięcej w górnictwie, od kilku dni liczba zarażonych górników nie rośnie i wynosi 4001. Wyzdrowiało 3680 osób (wzrost od piątku o 74), czyli niespełna 92 proc. wszystkich chorych. Nadal zakażonych jest 321 pracowników JSW, a 64 przebywa w kwarantannie.
Ogółem od początku epidemii do niedzieli koronawirusem zaraziło się 6602 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. 6138 z nich wyzdrowiało (blisko 93 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników, nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zarażonych zostało 59 górników - 7 z nich dotąd wyzdrowiało. W kwarantannie jest 98 pracowników Silesii. W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o zakresie testowania 1,7-tysięcznej załogi tej kopalni.
Jeszcze 29 czerwca jedynie czterech pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia było zarażonych Covid-19, a sama kopalnia zaliczana była w tym kontekście do najbezpieczniejszych zakładów w branży górniczej. Wzrost zachorowań nastąpił w ciągu minionych niespełna trzech tygodni.
Łącznie z koronawirusem w górnictwie węgla kamiennego nadal walczą 464 osoby z kopalń JSW i PGG oraz 52 górników z prywatnej kopalni Silesia.
Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do niedzieli koronawirusa wykryto u 14 tys. 363 osób (w niedzielę poinformowano o 55 nowych zakażeniach), z których 374 zmarły. W regionie wyzdrowiało dotychczas 11 tys. 421 osób, czyli ponad 79,5 proc. wszystkich zakażonych.
358 nowych zakażeń
Mamy 358 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (115; w tym nowe ognisko zachorowań w Placówce Opieki Całodobowej w powiecie bocheńskim), śląskiego (55), mazowieckiego (47), łódzkiego (36), lubuskiego (25), wielkopolskiego (21), podkarpackiego (17), dolnośląskiego (9), opolskiego (8), lubelskiego (7), świętokrzyskiego (6), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3) i warmińsko-mazurskiego (2).
Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 55-M Warszawa, 91-M Radom, 82-M, 83-M, 59-M, 87-M Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 40 104/1 624 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
—poinformowało Ministerstwo zdrowia.
Wyzdrowiało ponad 30 tys. osób
Do tej pory wyzdrowiało 30 tys. 292 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1560 osób. Pod respiratorem jest 67 chorych – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 89 956 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 665.
Sobota, 18 lipca 2020
339 nowych zakażeń
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 339 nowych zakażeniach koronawirusem z województw: śląskiego (101), małopolskiego (76), mazowieckiego (31), podkarpackiego (25), łódzkiego (22), dolnośląskiego (17), lubelskiego (15), pomorskiego (15), wielkopolskiego (10), zachodniopomorskiego (8), lubuskiego (6), opolskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), podlaskiego (3) i warmińsko-mazurskiego (1).
Zmarło 6 kolejnych osób (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-M, 65-M, 86-M Radom, 74-K Gdańsk, 67-M Starachowice, 86-K Łańcut. Połowa osób miała choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 39 746/1 618 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Prawie 30 tys. ozdrowieńców
Do tej pory wyzdrowiało 29 tys. 924 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1551 osób. Pod respiratorem jest 66 chorych – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 92 008 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 715.
Piątek. 17 lipca 2020
Ostatniej doby wykonano ponad 26,2 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 26,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 912 tys. 343 próbki pobrane od 1 mln 682 tys. 473 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 39 tys. 407 osób, z których 1612 zmarło, a 29 tys. 505 wyzdrowiało.
353 nowe zakażenia koronawirusem
Mamy 353 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (86), małopolskiego (70), wielkopolskiego (46), mazowieckiego (36), łódzkiego (30), podkarpackiego (18), lubuskiego (17), lubelskiego (11), świętokrzyskiego (10), dolnośląskiego (8), pomorskiego (8), warmińsko-mazurskiego (5), opolskiego (4), podlaskiego (4) - poinformował resort zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 89-K, 54-M, 82-M Poznań, 75-K Racibórz, 66-M Gliwice, 89-K Siedlce, 89-M Radomsko, 79-M Zgierz.
Liczba zakażonych koronawirusem: 39 407/1 612 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Wyzdrowiało 29 tys. 505 pacjentów
Do tej pory wyzdrowiało 29 tys. 505 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywają 1604 osoby. Pod respiratorem jest 71 chorych – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 86 073 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 627.
Czwartek, 16 lipca 2020
333 nowe przypadki zakażeń
Mamy 333 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (89), małopolskiego (60), łódzkiego (38), mazowieckiego (37), podkarpackiego (36), dolnośląskiego (26), wielkopolskiego (20), kujawsko-pomorskiego (6), lubelskiego (4), lubuskiego (4),opolskiego (4), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (3)
— podało Ministerstwo Zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-K Racibórz, 76-M Tychy, 71-M Chorzów, 71-M, 91-M, 83-M, 84-M, 81-K Radom, 70-M, 63-K Starachowice, 80-M Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 39 054/1 605 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— czytamy.
Wyzdrowiało 28 tys. 928 pacjentów
„Do tej pory wyzdrowiało 28 tys. 928 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1550 osób. Pod respiratorem jest 68 chorych” – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 90 tys. 496 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 tys. 778.
Środa, 15 lipca 2020
Ostatniej doby wykonano ponad 25,3 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 25,3 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 860 tys. 592 próbki pobrane od 1 mln 641 tys. 890 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.
Od początku epidemii wykryto zakażenie koronawirusem u 38 tys. 721 osób, 1 tys. 594 chorych zmarło, a 28 tys. 492 osoby wyzdrowiały.
264 nowe przypadki zakażeń
Mamy 264 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (90), małopolskiego (43), łódzkiego (31), mazowieckiego (22), wielkopolskiego (20), lubuskiego (12), lubelskiego (11), podkarpackiego (9), dolnośląskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5),zachodniopomorskiego (4), świętokrzyskiego (3), opolskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2) i podlaskiego (1) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 95-M Wrocław (mieszkaniec woj. wielkopolskiego), 79-K Racibórz,80-M Kraków, 78-M Radom, 69-M Wrocław, 91-K Wschowa. Większość osób miała choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 38 721/1 594 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W ciągu doby wyzdrowiało 736 osób. To rekord!
W ciągu doby wyzdrowiało 736 osób – to rekord. Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 28 tys. 492 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 575 chorych. Pod respiratorem jest 73 pacjentów – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 87 tys 698 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 tys. 684.
Wtorek, 14 lipca 2020
267 nowych zakażeń koronawirusem
Mamy 267 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (72), wielkopolskiego (52), małopolskiego (44), mazowieckiego (28), łódzkiego (19), lubelskiego (12), podkarpackiego (12), dolnośląskiego (8), kujawsko-pomorskiego (6), lubuskiego (6), opolskiego (2), pomorskiego (2), świętokrzyskiego (2), podlaskiego (1) i zachodniopomorskiego (1). Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-K Tomaszów Mazowiecki, 80-M Zgierz, 87-K Kędzierzyn Koźle, 70-K Poznań, 94-K Bytom, 78-M, 84-K, 81-M, 84-M Racibórz, 69-M Tychy, 60-M Wrocław, 76-M Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 38 457/1 588 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
MZ: wyzdrowiało 27 756 pacjentów zakażonych koronawirusem
Do tej pory wyzdrowiało 27 tys. 756 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 581 osób. Pod respiratorem jest 74 chorych – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 86 tys. 747 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 tys. 473.
Poniedziałek, 13 lipca 2020
299 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, zmarło kolejnych 5 osób
Mamy 299 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (72), śląskiego (65), podkarpackiego (62), małopolskiego (38), wielkopolskiego (20), łódzkiego (18), lubelskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2), pomorskiego (2), dolnośląskiego (1) i opolskiego (1). Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 62-K Tychy, 71-M, 77-M Racibórz, 70-M Starachowice, 70-K Grójec
— czytamy w nowym raporcie Ministerstwa Zdrowia.
Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 38 190/1 576 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— podkreślono.
Wyzdrowiało 27 tys. 515 osób
Do tej pory wyzdrowiało 27 tys. 515 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 640 osób. Pod respiratorem jest 69 chorych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 85 tys. 610 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 9 tys. 138.
W ciągu doby wykonano ponad 15,7 tys. testów na koronawirusa.
Niedziela, 12 lipca 2020
370 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, zmarły kolejne 3 osoby
W ciągu ostatniego tygodnia odnotowaliśmy zdecydowanie więcej przypadków osób które wyzdrowiały (3402) niż zachorowały (1941). Mamy 370 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (94), śląskiego (57), lubuskiego (48), podkarpackiego (46), lubelskiego (40), łódzkiego (29), małopolskiego (29), mazowieckiego (8), opolskiego (6), pomorskiego (5), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (3) i dolnośląskiego (2)
— podaje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-K Gliwice, 81-M, 69-K Poznań. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 37 891/1 571 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)
— informuje resort.
Ogniska zakażeń w województwach
MZ w raporcie podaje ogniska zakażeń (zamknięte) w poszczególnych województwach:
wielkopolskie – zakażenia po weselu;
śląskie – rodziny górników z kwarantanny;
lubuskie – zakład opiekuńczo-leczniczy;
podkarpackie – badania przesiewowe;
lubelskie – zakłady mięsne;
łódzkie – zakład produkcyjny;
małopolskie – zakażenia po uroczystościach pogrzebowych.
Wyzdrowiało 27 tys. 148 osób
Ministerstwo Zdrowia podało, że kwarantanną objętych jest 86 tys. 168 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 789. Liczba zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 wyniosła 1610, a liczba zajętych respiratorów 65. Wyzdrowiało 27 tys. 148 osób.
Sobota, 11 lipca 2020
35 tys. testów
Ostatniej doby wykonano ponad 35 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 779 tys. 643 próbki pobrane od 1 mln 581 tys. 440 osób – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 37 tys. 521 osób, z których 1 568 zmarło, a 26 tys. 635 wyzdrowiało.
305 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób
Na COVID-19 zmarło kolejnych 6 osób, potwierdzono też 305 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 37 tys. 521, a zgonów do 1 568.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: śląskiego (77), małopolskiego (53), mazowieckiego (45), wielkopolskiego (43), łódzkiego (34), lubelskiego (14), podkarpackiego (9), opolskiego (8), lubuskiego (6), pomorskiego (4), zachodniopomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), kujawsko-pomorskiego (2), dolnośląskiego (2) i z podlaskiego (2).
Resort poinformował także o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 64 do 86 lat. Do zgonów doszło w Białej Podlaskiej, Zgierzu, Siedlcach, Tychach, Turku i w Mońkach. Wszystkie osoby – jak przekazało MZ – miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 37 tys. 521, zmarło 1 568 z nich, wyzdrowiało 26 tys. 635 chorych.
MZ: Wyzdrowiało 26 tys. 635 pacjentów zakażonych koronawirusem
Do tej pory wyzdrowiało 26 tys. 635 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 617 osób, a pod respiratorem przebywa 67 chorych – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 86 tys. 915 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 10 tys. 45.
Jednocześnie poinformował, że dane z czwartku, 9 lipca, o osobach objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym zostały zawyżone w związku z błędną liczbą w raporcie WSSE w Poznaniu. Osób objętych tym nadzorem było 10 tys. 565.
Piątek, 10 lipca 2020
Ponad 24,2 tys. testów w ciągu doby
Ostatniej doby wykonano ponad 24,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 744 tys. 631 próbek pobranych od 1 mln 548 tys. 706 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia
265 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 11 kolejnych osób
Na COVID-19 zmarło kolejnych 11 osób, potwierdzono też 265 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 37 tys. 216, a zgonów do 1 562.Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: śląskiego (88), lubuskiego (25), mazowieckiego (23), małopolskiego (19), wielkopolskiego (17), łódzkiego (16), podkarpackiego (16), dolnośląskiego (13), lubelskiego (13), opolskiego (9), pomorskiego (9), zachodniopomorskiego (8), świętokrzyskiego (4), podlaskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).
Resort poinformował także o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 61 do 93 lat. Do zgonów doszło w Tychach, Raciborzu, Cieszynie, Warszawie, Poznaniu, Zgierzu, Białystoku.
Wszystkie osoby – jak przekazało MZ – miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 37 tys. 216, zmarło 1 562 z nich.
Wyzdrowiało 26 tys. 48 pacjentów zakażonych koronawirusem
Do tej pory wyzdrowiało już 26 tys.48 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 597 osób; pod respiratorem 66 chorych – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 86 tys. 712 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 21 tys. 754.
Czwartek, 9 lipca 2020
Goście z trzech komunii objęci kwarantanną
89 osób z trzech komunii świętych objęto kwarantanną. Gościem jednej z nich był mężczyzna, który tydzień wcześniej na weselu zakaził się koronawirusem – poinformowała w czwartek PAP dyrektor stacji sanitarni-epidemiologicznej w Ostrzeszowie Emilia Adamiak.
CZYTAJ WIĘCEJ: 89 osób z trzech komunii objętych kwarantanną! Jednym z gości był mężczyzna, który zakaził się koronawirusem na weselu
262 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 9 kolejnych osób
Na COVID-19 zmarło kolejnych 9 osób, potwierdzono też 262 nowe zakażenia koronawirusem – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 36 tys. 951, a zgonów do 1 551.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: śląskiego (84), mazowieckiego (50), małopolskiego (35), wielkopolskiego (28), łódzkiego (22), podkarpackiego (7), podlaskiego (6), opolskiego (6), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5),lubelskiego (4), lubuskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), kujawsko-pomorskiego (3) i z zachodniopomorskiego (1).
Resort poinformował także o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 72 do 92 lat. Do zgonów doszło w Zgierzu, Kędzierzynie-Koźlu, Gliwicach, Raciborzu, Warszawie i w Krakowie.
Wszystkie osoby – jak przekazało MZ – miały choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 36 tys. 951, zmarło 1 551 z nich.
Prawie 25,5 tys. ozdrowieńców
Do tej pory wyzdrowiało 25 477 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 687 osób a pod respiratorem pozostaje 65 chorych – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał również, że kwarantanną objętych jest 85 955 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 10 889.
Środa, 8 lipca 2020
277 nowych zakażeń koronawirusem, 15 osób zmarło
Mamy 277 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (96), mazowieckiego (37), łódzkiego (32), małopolskiego (28), podkarpackiego (27), wielkopolskiego (23), lubelskiego (10), podlaskiego (7), kujawsko-pomorskiego (5), opolskiego (4),pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i dolnośląskiego (2)
— poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 74-M Poznań, 57-M, 78-K, 74-K, 83-K Zgierz, 81-K Szczecin, 70-M Warszawa, 75-M Radom, 69-M Starachowice, 90-K Zawiercie, 42-M, 59-M, 60-K, 81-M Zawiercie, 67-M Wrocław. Większość osób miała choroby współistniejące
— dodał resort.
Liczba zakażonych korona-wirusem: 36 689/1 542 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Prawie 25 tys. ozdrowieńców
Do tej pory wyzdrowiało już 24 878 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 683 osób; pod respiratorem 66 chorych – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 84 363 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 11 547.
Wtorek, 7 lipca 2020
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 257 osób, w tym 91 na Śląsku; łącznie u 36 tys. 412 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też, że zmarło siedem zakażonych osób, w sumie 1528.
Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (91), wielkopolskiego (75), małopolskiego (21), podkarpackiego (17), lubelskiego (15), łódzkiego (9), dolnośląskiego (9), mazowieckiego (6), świętokrzyskiego (4), opolskiego (3), podlaskiego (2), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), zachodniopomorskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1).
Ministerstwo przekazało, że zmarło siedem zakażonych osób w wieku od 65 do 83 lat. Zgony miały miejsce w Raciborzu, Białej Podlaskiej, Poznaniu, Radomsku i Białymstoku. Wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące.
Poniedziałek, 6 lipca 2020
Koronawirus w Domu Księży Seniorów W Radomiu
Około dziesięciu duchownych przybywających w Domu Księży Seniorów w Radomiu jest zarażonych koronawirusem. Jeden z kapłanów zmarł – poinformował kanclerz kurii biskupiej w Radomiu ks. prał. Edward Poniewierski.
Koronawirus w Domu Księży Seniorów w Radomiu. Jeden z kapłanów zmarł
21 zakażonych po weselu w Wielkopolsce
21 osób zostało zakażonych koronawirusem po weselu, które odbyło się 20 czerwca pod wielkopolskim Ostrzeszowem. Zakażonych może być jednak więcej, bo nie wszyscy badani otrzymali wyniki.
W przyjęciu weselnym wzięło udział ok. 100 osób. Na wyniki testów oczekuje także para młoda.
GIS apeluje o dystans i noszenie maseczek
Przebywając w pobliżu fontann, instalacji wodnych czy ulicznych tężni, należy pamiętać o zachowywaniu bezpiecznej odległości, a gdy z uwagi na dużą liczbę osób wskazane jest używanie maseczki, nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia – zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wprowadziło zakazu funkcjonowania fontann i tężni ulicznych.
GIS wskazał w komunikacie, że fontanny, ich zespoły w formie parków fontann, instalacje wodne typu dry plaza (chodnikowe bez lustra wody – PAP) i tężnie uliczne – są formą atrakcji i przyciągają licznych odwiedzających, co może utrudniać utrzymywanie dystansu społecznego – jednego z głównych środków zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Cząstki wirusa odkrztuszane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe, stając się przyczyną zakażenia
— zwrócił uwagę sanepid.
GIS podnosi, że ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych czy tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego – jak podano – ma w praktyce niewielkie znaczenie.
205 nowych przypadków. Nie żyją kolejne 4 osoby
Mamy 205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (49), mazowieckiego (39), łódzkiego (31), lubelskiego (26), podkarpackiego (13), małopolskiego (12), świętokrzyskiego (10), wielkopolskiego (8), dolnośląskiego (5), podlaskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), lubuskiego (1), opolskiego (1) i pomorskiego (1) - poinformował Ministerstwo Zdrowia.
Resort przekazał także informację o 4 kolejnych ofiarach śmiertelnych. To 91-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 73 i 82 lat z Łańcuta oraz 79-letnia kobieta z Raciborza.
Liczba zakażonych koronawirusem: 36 155/1 521 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Niemal 24 tys. ozdrowieńców
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1790 osób, pod respiratorem - 76. Wyzdrowiało 23 tys. 966 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 12 tys. 118 osób, a kwarantanną – 83 tys. 767 osób.
Niedziela, 5 lipca 2020
231 nowych przypadków
Na COVID-19 zmarło pięć kolejnych osób, potwierdzono też 231 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 950, a zgonów do 1 517 .
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: śląskiego (87), wielkopolskiego (35), podkarpackiego (27), małopolskiego (17), mazowieckiego (17), łódzkiego (16), lubelskiego (14), opolskiego (5), świętokrzyskiego (5), kujawsko-pomorskiego (2),pomorskiego (2), podlaskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).
Resort poinformował także o śmierci pięciu osób zakażonych koronawirusem w wieku od 64 do 80 lat. Zgony miały miejsce w Łańcucie, Gliwicach, Radomiu, Warszawie, Zgierzu.
Wszystkie osoby – jak przekazało MZ – miało choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 35 tys. 950, zmarło 1 517 z nich.
Do tej pory wyzdrowiało już 23 746 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2; w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 765 osób, pod respiratorem 77 chorych – poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 83 813 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 12 508.
Sobota, 4 lipca 2020
22,6 tys. testów ostatniej doby
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 620 tys. 160 próbek pobranych od 1 mln 437 tys. 849 osób – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano 22,6 tys. testów.
314 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 93 na Śląsku, 4 osoby zmarły
Na COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby, potwierdzono 314 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 93 z woj. śląskiego – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 719, a zgonów do 1512.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: śląskiego (93), wielkopolskiego (57), podkarpackiego (40), małopolskiego (29), mazowieckiego (28), łódzkiego (21), podlaskiego (13), lubelskiego (10), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (3), dolnośląskiego (3) i świętokrzyskiego (2).
Resort poinformował o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 56 do 88 lat. Zgony nastąpiły w Zgierzu, Łodzi, Raciborzu i Warszawie. Większość osób – jak podaje MZ – miała choroby współistniejące.
Ministerstwo przekazało również, że w związku z błędnym usunięciem zgonu z 15 kwietnia z woj. mazowieckiego, skorygowało statystykę zgonów.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 35 tys. 719. Zmarło 1 512 osób.
Wyzdrowiało 23 tys. 127 pacjentów zakażonych koronawirusem
Dotychczas wyzdrowiało 23 tys. 127 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 731 osób, pod respiratorem jest 74 chorych – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną jest objętych 84 tys. 560 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 13 tys. 280.
Piątek, 3 lipca 2020
Cieszyński: Wprowadzamy pierwszeństwo w II turze wyborów m.in. dla seniorów i ciężarnych
Wprowadzamy pierwszeństwo dla określonych grup wyborców w II turze głosowań, by było ono dla nich jak najmniej uciążliwe w sytuacji pewnych obostrzeń związanych z epidemią
— odniósł się do rozwiązań zawartych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, wiceszef resortu Janusz Cieszyński.
W projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym skierowanym w czwartek do konsultacji publicznych zaproponowano, by w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3 i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
Komentując to udogodnienie wiceminister w czasie konferencji prasowej w piątek podkreślił, że ma ono skrócić czas oczekiwania na oddanie głosu w lokalu wyborczym tym osobom, dla których było by to uciążliwe, biorąc pod uwagę kolejki, jakie mogą pojawić się ze względu na obowiązywanie pewnych obostrzeń sanitarnych w związku z epidemią.
Wprowadziliśmy specjalne rozwiązania, które pomagają tym osobom, dla których oczekiwanie (…) jest najbardziej uciążliwe. (Chodzi o to, by - PAP) było jak najkrótsze. Mowa tutaj o seniorach, kobietach w ciąży, o osobach z dziećmi na rękach” - powiedział Cieszyński. Dodał, że pomimo tego, że w wielu sytuacjach i tak te osoby w czasie pierwszego głosowania były przepuszczane w kolejce, to jednak należy tę kwestię jednoznacznie uregulować przepisami, by nie było żadnych wątpliwości. „Chcemy, by to było jasne, by członkowie komisji wyborczych mogli umożliwić zagłosowanie w pierwszej kolejności (tym osobom - PAP)
— podkreślił.
W kontekście wyborów wiceminister powiedział, że resort rozdysponował przed II turą kolejne środki ochrony osobistej m.in. maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji. Zapotrzebowanie było jednak mniejsze niż przed I turą.
Cieszy fakt, że to zapotrzebowanie jest mniejsze niż przed I turą. Widać, że to, co dostarczyliśmy na potrzeby I tury było z pewnym zapasem, który teraz będzie wykorzystany, a dopiero później zostaną wykorzystane te nowe dostawy
— dodał.
Z Covid-19 wyzdrowiało już ponad 63 proc. zakażonych
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w Polsce z 35 146 osób zakażonych #koronawirusem wyzdrowiało już 22 209. To ponad 63 procent.
Liczba ozdrowieńców w Polsce wzrosła od maja do czerwca o 2384 osoby
259 nowych zakażeń koronawirusem
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 259 osób, w tym najwięcej na Śląsku - 80; łącznie zanotowano dotąd 35 tys. 405 przypadków. Zmarło kolejne 15 osób, w sumie już 1 507 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (80), wielkopolskiego (46), mazowieckiego (36), łódzkiego (24), małopolskiego (13), świętokrzyskiego (13), podkarpackiego (12), opolskiego (9), podlaskiego (7), warmińsko-mazurskiego (5), lubelskiego (4), pomorskiego (4), dolnośląskiego (3), zachodniopomorskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).
Równocześnie resort poinformował o śmierci kolejnych 15 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 58 do 99 lat. Zgony miały miejsce w Raciborzu, Tychach, Gliwicach, Warszawie, Puszczykowie, Zgierzu, Białystoku. Jak zaznaczył resort większość zmarłych osób miała choroby współistniejące.
MZ: Wyzdrowiało już 22 651 pacjentów zakażonych koronawirusem
Dotychczas wyzdrowiało 22 651 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 743 osób, pod respiratorem jest 72 chorych – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objęto 84 790 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 13 478.
Czwartek, 2 lipca 2020
Ponad 1,5 mln wykonanych testów
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 569 tys. 693 próbek pobranych od 1 mln 396 tys. 177 osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 21,3 tys. testów – przekazał resort.
Liczba osób zakażonych dotychczas koronawirusem wyniosła 35 tys. 146, 1 492 spośród nich zmarło.
371 nowych zakażeń koronawirusem. 148 na Śląsku
Na COVID-19 zmarło kolejne 15 osób, potwierdzono 371 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 148 z woj. śląskiego – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 35 tys. 146, a zgonów do 1 492.
Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem wykryto u osób z województw: śląskiego (148), łódzkiego (52), mazowieckiego (45), małopolskiego (29), wielkopolskiego (28), podkarpackiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), pomorskiego (10), opolskiego (7), świętokrzyskiego (7), dolnośląskiego (6), lubelskiego (6), podlaskiego (6) i z kujawsko-pomorskiego (2).
Zmarły osoby zakażone koronawirusem w wieku od 50 do 87 lat. Zgony stwierdzono w Zgierzu, Tychach, Cieszynie, Poznaniu, Łańcucie, Wrocławiu i w Starachowicach.
Wszyscy zmarli – jak przekazuje MZ – mieli choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 35 tys. 146. Do tej pory zmarło 1 492 osób.
Wyzdrowiało 22 tys. 209 pacjentów
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1787 osób, pod respiratorem - 73. Wyzdrowiało 22 tys. 209 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 13 tys. 941 osób, a kwarantanną – 83 tys. 521 osób - podał resort.
Środa, 1 lipca 2020
MZ: W Polsce wykonano 1,5 mln testów na obecność koronawirusa, w Wielkiej Brytanii 9,4 mln
W Polsce wykonano 1,5 mln testów na obecność koronawirusa, w Wielkiej Brytanii - 9,4 mln, w Niemczech i Hiszpanii - 5,4 mln, na Słowacji - 209 tys. - wynika z grafiki Ministerstwa Zdrowia zamieszczonej w środę na Facebooku.
Z grafiki, której źródłem jest strona https://www.worldometers.info/coronavirus/, wynika, że w Wielkiej Brytanii wykonano do tej pory 9,4 mln testów; w Niemczech i Hiszpanii - 5,4 mln; we Włoszech 5,3 mln; w Polsce - 1,5 mln; we Francji - 1,3 mln; w Belgii - 1,2 mln; w Rumunii - 710 tys.; w Austrii - 612 tys.; Czechach - 551 tys., Szwecji - 444 tys.; Słowacji 209 tys.; Chorwacji - 79 tys.
Natomiast z pełnego zestawienia państw europejskich wynika, że Polska plasuje się na szóstym miejscu pod względem liczby przeprowadzonych badań diagnostycznych w kierunku COVID-19. Najwięcej testów wykonano w Rosji - blisko 19,9 mln, najmniej w Lichtensteinie - 900 badań.
Wiceszef MZ: Liczba nowych zakażeń koronawirusem spada
Średnia z ostatniego tygodnia pokazuje, że liczba nowych zakażeń koronawirusem spada – powiedział w środę na briefingu prasowym wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Resort podał w środę rano, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u dalszych 382 osób. Ministerstwo przekazało też informację o śmierci 14 zakażonych osób. We wtorek dane MZ mówiły o 239 nowych przypadkach, w poniedziałek o 247, w niedzielę o 193, w sobotę o 319, w piątek o 285, a w czwartek o 298. W czerwcu zdarzały się dni, gdy liczba nowych zakażeń przekraczała 400, jeden z rekordowych bilansów mówił o 599 przypadkach.
Jeżeli patrzymy na średnią z ostatniego tygodnia, to widzimy, że liczba nowych przypadków systematycznie spada i to pozytywna informacja
— powiedział wiceminister.
Ponad 25,1 tys. testów ostatniej doby
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 546 tys. 510 próbek pobranych od 1 mln 377 tys. 374 osób – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 25,1 tys. testów – przekazał resort.
Pierwszy pacjent wyleczony z Covid-19 dzięki osoczu ozdrowieńca
W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta chorego na Covid-19 wykorzystując do tego osocze innego ozdrowieńca. 59-letni wyleczony pacjent opuścił już szpital – podała w środę placówka.
59-latek wraz z żoną, która również była zakażona koronawirusem, trafili do bytomskiego szpitala na początku czerwca. Ze względu na wysoką gorączkę lekarze już drugiego dnia zdecydowali o podaniu osocza innej osoby, która wcześniej pokonała koronawirusa.
Dzień po podaniu osocza poczułem się o wiele lepiej - gorączka spadła, a dwa dni później wszystko zaczęło wracać do normy
— opisywał 59-letni pacjent w komunikacie przysłanym przez przedstawicieli bytomskiego szpitala. Jego żona także doszła do zdrowia, choć bez stosowania osocza.
.Osobiście ani przez moment nie wątpiłem, że oboje odzyskamy zdrowie
— dodał 59-latek.
Bytomska placówka od kilku tygodni stosuje metodę leczenia osoczem ozdrowieńców. Zgodę na wdrożenie tej terapii wydała komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej. Jak zaznacza dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii szpitala, nie każdy jednak kwalifikuje się do zastosowania tej terapii.
Jeśli trafia do nas osoba, która gorączkuje i ma objawy grypopodobne, mamy większą szansę pomóc jej w ten sposób niż gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium
— wskazał lekarz.
Jaroszewicz podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski dotyczące skuteczności leczenia osoczem zakażonych pacjentów.
Niemniej w światowych statystykach już widać efekty tego leczenia. Tutaj jednak kluczem jest nie to, czy ta metoda działa, czy nie, tylko jak ją skutecznie zastosować. Jeżeli terapię włączymy we wczesnych etapach choroby, kiedy dopiero objawy się rozwijają, to wydaje się być dużo skuteczniejsza
— wskazał.
Leczenie osoczem ozdrowieńców jest jedną z metod, jakie aktualnie stosuje się w Szpitalu Specjalistycznym nr 1. Osoczem leczono w niej cztery osoby, kolejne trzy lekiem o nazwie Remdesivir. Lekarze z Bytomia stosują również inne leki, dobierane w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
Od początku pandemii do bytomskiego szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zgłosiło się już ponad 3 tysiące pacjentów, z czego chorobę potwierdzono u ponad 500. Wymagających hospitalizacji było niecałe 50, z czego 22 już wyzdrowiało i wróciło do domów.
Podawanie osocza osób, które przebyły chorobę oraz wytworzyły odporność pochorobową jest uznawane za jedną z bardziej obiecujących form terapii Covid-19. Leczenie przeciwciałami ludzkimi zawartymi w surowicy lub preparatach immunoglobulin ludzkich jest znane od wielu lat, np. przy wirusowych zapaleniach wątroby typu A i B, odrze, ospie wietrznej, tężcu. Jej główny mechanizm polega na podaniu choremu gotowych, wytworzonych w organizmie ozdrowieńca, przeciwciał, które mają neutralizować wirusa.
Przedstawiciele bytomskiego szpitala zachęcają wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i miały dwa ujemne wyniki PCR, do kontaktowania się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pisząc na adresie-mail: [email protected], by oddać osocze i pomóc innym zakażonym.
382 nowe zakażenia koronawirusem, kolejne 14 osób zmarło
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 382 osób, w tym 169 na Śląsku. Łącznie wykryto dotąd 34 tys. 775 przypadków – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejne 14 osób, w sumie 1477.
Nowe przypadki zakażeń dotyczą osób z województw: śląskiego (169), wielkopolskiego (107), mazowieckiego (20), podkarpackiego (20), małopolskiego (18), łódzkiego (10), lubelskiego (7), opolskiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), podlaskiego (5), dolnośląskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4).
Ministerstwo poinformowało o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem, w wieku od 66 do 97 lat. Zgony miały miejsce w Warszawie, Radomiu, Zalesiu Górnym, Raciborzu, Cieszynie, Tychach, Starachowicach i Łodzi. Większość zmarłych osób – jak podał resort - miała choroby współistniejące.
Wyzdrowiało 21 tys. 791 pacjentów zakażonych koronawirusem
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1923 osoby, pod respiratorem - 78. Wyzdrowiało 21 tys. 791 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 13 tys. 919 osób, a kwarantanną – 83 tys. 33 osoby
wPolityce.pl/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/507226-raport-stan-epidemii-koronawirusa-w-polsce-sprawdz