Prezydent Andrzej Duda w niedzielę po południu złożył wizytę w dotkniętym skutkami ulewy Pcimiu, gdzie wraz z szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem spotkał się z lokalnymi władzami, pracującymi na miejscu służbami i mieszkańcami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego. Od jutra możliwe wypłaty do 6 tys. zł dla poszkodowanych!
W miejscowości Węglówka prezydent Andrzej Duda oglądał zerwaną przez potok Niedźwiadek drogę powiatową, prowadzącą z Wiśniowej do Kasinki Małej i Mszany Dolnej.
Nastąpił zator pod mostem. Woda się nie zmieściła, poszła inną stroną i zerwała drogę powiatową
— mówił wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak. Dodał, że w nocy najmocniej padało od północy do godz. 3-4 nad ranem.
Te trzy, cztery godziny wystarczyły, żeby w całej gminie spowodować ogromne straty
— dodał Pawlak.
Na tej samej drodze powiatowej podmyty i wyłączony z użytkowania jest jeszcze jeden most, a w całej gminie zniszczonych zostało szereg małych mostków na drogach gminnych prowadzących do osiedli.
Około 70 domów nie ma dostępu do cywilizacji. Stopniowo staramy się przywracać ten dostęp, ale przy tak wartkim nurcie jest to bardzo ciężkie
— powiedział wójt. Jak mówił, na terenie gminy z koryta wystąpiła także Krzyworzeka, której wody zalały centrum Wiśniowej.
Do gminy Wiśniowa prezydent przyjechał z Pcimia, gdzie wraz z szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem spotkał się z lokalnymi władzami, pracującymi na miejscu służbami i mieszkańcami.
Wcześniej prezydent wziął udział w posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Krakowie. Na briefingu prasowym zapewniał, że wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od poniedziałku mogła być realizowana wypłata 6000 zł w przypadku zalanych budynków.
W Krakowie prezydent zapowiedział również, że po zakończeniu swojego spotkania wyborczego w stolicy Małopolski odwiedzi zalane tereny, w tym gminy Pcim, Wiśniowa i Raciechowice.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech małopolskich powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew, strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy, z czego 215 razy w powiecie limanowskim, 110 w myślenickim i 51 w bocheńskim.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się w niedzielę do Łapanowa, który znacznie ucierpiał w wyniku wylania rzeki Stradomki – ewakuowano tam 48 osób, podtopione zostało centrum miejscowości drogi, sklepy i domy.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/505738-prezydent-odwiedzil-tereny-dotkniete-skutkami-ulew-wideo