Jeżeli samorząd po konsultacji z przedszkolami i żłobkami zdecyduje, że na chwilę obecną otwarcia tych placówek nie będzie, to nikt takiego otwarcia nie nakazuje - powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Decyzja należy do samorządów - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd chce otwarcia żłobków i przedszkoli, Trzaskowski nie da rady. Dworczyk: prezydent Warszawy może zwrócić się z wątpliwościami do GIS
Rzecznik MZ o wątpliwościach samorządów
Rzecznik MZ był pytany na konferencji prasowej, o wątpliwości samorządowców dotyczące możliwości otwarcia od 6 maja miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.
Rzecznik przypomniał, że wytyczne dotyczące zasad opieki w żłobku i przedszkolu zostały opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podkreślił, że otwarcie placówek dla najmłodszych to możliwość a nie obowiązek samorządów.
To jest zalecenie możliwości odmrożenia żłobków i przedszkoli, ale to nie jest nakaz. Jeżeli samorząd po konsultacji z placówkami przedszkolnymi, czy też ze żłobkami zdecyduje, że na chwilę obecną takiego otwarcia nie będzie, to nikt takiego otwarcia nie nakazuje. To decyzja samorządów
— powiedział Andrusiewicz.
Zasiłki opiekuńcze
Zaznaczył, że w przypadku zamknięcia placówki dodatkowe zasiłki opiekuńcze będą dalej wypłacane.
Jako Ministerstwo Zdrowia przekazaliśmy wojewodom, a wojewodowie mają za zadanie przekazać m. placówkom opiekuńczym dla dzieci, czyli żłobkom i przedszkolom, m.in. płyny dezynfekcyjne. Zdecydowaliśmy o przekazaniu pierwszej partii - to jest 15 litrów płynu dezynfekcyjnego na każdą placówkę
— przekazał rzecznik.
MRPiPS: W środę samorządy otrzymały wytyczne dot. bezpieczeństwa w żłobkach
Resort rodziny przypomniał w komunikacie przesłanym PAP, że zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 to wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawuje nadzór nad żłobkami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, co do spełnienia warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Dodatkowo sanepid w każdym momencie może przeprowadzić w żłobku kontrolę co do spełnienia warunków.
Szczegółowe wytyczne zostały wczoraj przekazane zarówno samorządom, jak i bezpośrednio drogą elektroniczną każdej placówce opieki nad dziećmi
— poinformowało MRPiPS.
Resort wskazał, że wytyczne skierowane są do prowadzących instytucje, dyrektorów placówek, a także opiekunów i rodziców, którzy będą mieli największy i bezpośredni kontakt z dziećmi. Zaznaczono, że przygotowane zostały w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia.
Każda placówka powinna poinformować rodziców o spełnieniu tych wytycznych i możliwości umieszczenia tam dziecka
— podkreśliło MRPiPS.
Przykładowo organ prowadzący instytucję i dyrektorzy będą musieli przygotować wewnętrzne procedury bezpieczeństwa obejmujące np. sposoby postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem. To także ograniczenia przebywania na terenie instytucji osób trzecich, zorganizowania przy wejściu do budynku możliwości korzystania z płynu do dezynfekcji rąk, a także zapewnienie sprzętu i środków do prowadzenia codziennych prac porządkowych
— wskazało MRPiPS.
Resort podkreślił, że bardzo ważne jest, by działania były dostosowane do bieżącej sytuacji.
Podchodźmy do sprawy odpowiedzialnie – zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych, jak również pracowników placówek, jest przecież najważniejsze
— zaapelowało MRPiPS.
Wiceszef MEN o otwarciu 6 maja przedszkoli: Są wytyczne dot. zasad bezpieczeństwa
W Sejmie w czwartek wiceszef MEN Maciej Kopeć był pytany przez posłankę KO, byłą minister edukacji Krystynę Szumilas o decyzję dotyczącą dopuszczenia od 6 maja możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli. Posłanka KO przekonywała, że decyzja ta wymaga wyjaśnienia, ponieważ w Polsce wciąż trwa epidemia koronawirusa, a dyrektorzy otwieranych placówek mają za mało czasu, żeby je odpowiednio przygotować na przyjęcie dzieci, m.in. odkazić pomieszczenia.
Wiceszef MEN przypomniał, że w sprawie otwarcia przedszkoli wydane zostały w środę odpowiednie przepisy, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Tutaj, tak jak w każdym przypadku, kluczową kwestią jest sprawa bezpieczeństwa i w tym rozporządzeniu z 29 kwietnia ten element także został uwzględniony
— zapewnił Kopeć, dodając, że przedstawione zostały również odpowiednie wytyczne m.in. dla dyrektorów placówek.
Czyli razem z podjęciem tej decyzji i w uzgodnieniu z ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym takie wytyczne zostały przedstawione i one mówią w jaki sposób należy podjąć takie działania, a więc te, które dotyczą i komunikacji dyrektora z rodzicami, i które dotyczą działań, które powinien podjąć dyrektor przedszkola i równocześnie z instrukcją dla nauczycieli i dla rodziców, a więc te, które dotyczą mycia rąk, korzystania z placów zabaw, z boisk, które dotyczą prac porządkowych, a więc kwestii dezynfekowania powierzchni dotykowych, kwestii procedur postępowania na wypadek zakażenia, kwestia zorganizowania spotkań z pracownikami, kwestie także dotyczące tych pracowników, którzy są powyżej 60. roku życia - a więc takich osób żeby nie zatrudniać, dotyczą kwestii unikania rotacji nauczycieli, czyli żeby tą grupą (dzieci) opiekował się jeden nauczyciel czy ta sama grupa nauczycieli; także kwestia przygotowania pomieszczeń, ochrony osobistej, udostępnienia numerów telefonów, które mógłby dyrektor używać
— wymieniał Kopeć.
Wytyczne MRPiPS i MEN
MEN opowiada się za tym, by pierwszeństwo z możliwości skorzystania z przedszkoli uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Z kolei zgodnie z wytycznymi MRPiPS organy prowadzące instytucje powinny ograniczyć liczebność dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Aby zaplanować pracę, organy prowadzące powinny zebrać od rodziców (np. telefonicznie lub mailowo) informacje o liczbie dzieci oraz o godzinach, w jakich będą one korzystać z zajęć opiekuńczych.
Zgodnie z wytycznymi pomieszczenia w żłobkach i klubach powinny zostać odpowiednio przygotowane. W placówkach powinny znajdować się m.in. środki ochrony indywidualnej oraz do dezynfekcji powierzchni. W razie potrzeby pracownicy powinni otrzymać także indywidualne środki ochrony osobistej (np. rękawiczki, maseczki, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem). W zajęcia opiekuńcze w miarę możliwości nie powinny być angażowane osoby powyżej 60 lat.
Dyrektorzy placówek powinni także zweryfikować dotychczasowe procedury pod kątem sanitarno-higienicznym, przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek i rezygnacja z mycia zębów w instytucji. Ograniczone ma być m.in. przebywanie osób trzecich w placówce, a przy wejściu do budynku będzie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (nie zaleca się dezynfekcji rąk dzieci tym płynem).
Od 6 maja żłobki i przedszkola mogą działać
CZYTAJ TAKŻE: Drugi etap luzowania obostrzeń staje się faktem! Od 6 maja otwarte żłobki i przedszkola, od 4 maja hotele i galerie handlowe
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje mają być podejmowane przez organy prowadzące te placówki, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak poinformował rząd, organy prowadzące mogą ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej czy liczbę dzieci objętych opieką. Z kolei samorządy mogą na podstawie dotychczasowych przepisów zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Morawiecki zachęcał jednak, aby w odpowiednich warunkach decydowano się na ich otwarcie, deklarując, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zadbać o ich bezpieczeństwo sanitarne.
Premier zapewnił, że tym, którzy nie będą mogli oddać swoich pociech pod opiekę w przedszkolu lub w żłobku, nadal przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Wypłacany będzie zarówno wtedy, gdy jednostka samorządu terytorialnego zdecyduje o zamknięciu placówki, jak i wtedy, gdy zapewnienie w niej opieki nad dzieckiem nie będzie możliwe przez ograniczenia spowodowane COVID-19.
CZYTAJ WIĘCEJ: WSZYSTKO o koronawirusie
kb/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/498156-rzecznik-mz-nie-ma-nakazu-otwarcia-zlobkow-i-przedszkoli