Od poniedziałku zakaz wstępu do lasów koronawirusa został zniesiony. Nadal jednak trzeba będzie przestrzegać pewnych reguł wynikających z zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii. Utrudnić wstęp do lasu może jednak nie wirus a dobra pogoda i wynikające z niej zagrożenie pożarem.
CZYTAJ TAKŻE:
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa resort środowiska informował, że Lasy Państwowe od 3 kwietnia br. wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Utrzymany został również zakaz wstępu do parków narodowych.
W połowie ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia informował, że od 20 kwietnia rząd przystępuje do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń wynikających z pandemii. W pierwszej kolejności miały zostać otwarte lasy i parki.
Minister środowiska Michał Woś wyjaśniał w rozmowie z PAP, że choć zakaz wstępu do lasu będzie zdjęty, to nadal zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca - m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi. Chodzi o to by, ograniczyć możliwość gromadzenia się ludzi w jednym miejscu.
Woś mówił, że nie był entuzjastą zamykania lasów, ale taka była rekomendacja epidemiologów, którzy w tej sposób chcieli ograniczyć mobilność społeczeństwa w związku z koronawirusem.
Leśnicy informowali w marcu, że ładna pogoda spowodowała, że mimo epidemii Polacy masowo zaczęli odwiedzać kompleksy leśne. Na niektórych szlakach turystycznych obłożenie było nawet dwukrotnie większe niż normalnie o tej porze roku.
A co w przypadku parków narodowych? Ministerstwo środowiska tłumaczy, że te co do zasady też się otworzą. Dyrektorzy parków będą jednak mieli w tej kwestii autonomię. Będą mogli decydować np. o zamknięciu konkretnych szlaków, czy wyłączać pewne rejony parków z możliwości wejścia do nich.
Mimo że koronawirus nie będzie już blokował wejścia do lasu, to może zrobić to dobra pogoda i utrzymujące się w lasach duże zagrożenie pożarowe. Zgodnie z przepisami, każdy z 430 nadleśniczych w Polsce może uznać, że w skrajnych warunkach, należy zamknąć dostęp dla postronnych do lasu. Na razie jednak takie decyzje nie zapadły.
Lasy Państwowe informują, że w niemal wszystkich lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Parki krajobrazowe i narodowe województwa zachodniopomorskiego otwarte
Parki wchodzące w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz dwa parki narodowe na terenie województwa: Woliński i Drawieński są od poniedziałku otwarte. Można także wejść na plaże.
Parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego są otwarte
— poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W skład zespołu wchodzą Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Cedyński Park Krajobrazowy, fragment Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” (druga część należy do województwa lubuskiego), Iński Park Krajobrazowy i Drawski Park Krajobrazowy. Zarządzają nimi poszczególne nadleśnictwa, na których terenie leżą parki.
Nadleśnictwa na swoich stronach internetowych przypominają, że w lasach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, ale apelują o zachowanie ostrożności. Nadal wyłączone z użytku są wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże czy tarasy widokowe.
Otwarte są także dwa parki narodowe leżące na terenie województwa zachodniopomorskiego: Woliński i Drawieński.
Woliński Park Narodowy (WPN) zajmuje powierzchnię blisko 110 km kw., znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin. Od poniedziałku dostępne są także plaże - w tym także te leżące na terenie WPN m.in. plaża w Międzyzdrojach.
Położony ok. 100 km od Szczecina Drawieński Park Narodowy znajduje się na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Lasy zajmują tu ponad 80 proc. powierzchni. Na rzekach - m.in. na Drawie - odbywają się często spływy kajakowe.
Ojcowski Park Narodowy otwarty dla turystyki i rekreacji
W poniedziałek szlaki na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zostały otwarte dla celów turystycznych i rekreacyjnych
— podała dyrekcja OPN. Wciąż zamknięte pozostaną obiekty turystyczne znajdujące się w zarządzie parku.
Dla turystów dostępne są szlaki, a także parkingi - na Złotej Górze oraz pod zamkiem w Ojcowie. Obiekty turystyczne znajdujące się w zarządzie OPN: jaskinie Łokietka i Ciemna, zamek kazimierzowski oraz ekspozycja przyrodnicza - pozostają nadal zamknięte.
Jak przypomniała dyrekcja parku, zniesienie zakazów oraz otwarcie parkingów nie oznacza zniesienia na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego obowiązujących nadal ograniczeń m.in obowiązku zachowania bezpiecznej odległości 2 m pomiędzy poszczególnymi osobami poruszającymi się po obszarze Parku, zakrywania twarzy i nosa np. maseczkami, itp.
Park Śląski znów otwarty dla odwiedzających, ale z ograniczeniami
Wraz z obowiązującymi od poniedziałku wytycznymi w sprawie otwarcia wstępu do lasów i parków, park Śląski – największy śródmiejski park w kraju – został ponownie otwarty dla odwiedzających. W poniedziałek jego zarządca przypomniał o utrzymanych ograniczeniach.
Z informacji zamieszczonej w poniedziałek na facebookowym profilu parku Śląskiego wynika, że jest on od tego dnia otwarty dla odwiedzających. Spacerować można, ale z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywa się w warunkach domowych. Należy zachować odległość dwóch metrów.
W parku Śląskim – jako przestrzeni publicznej – obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa (może być to maseczka lub chusta). Place zabaw i siłownie pod chmurką, a także miejsca grillowe są nadal zamknięte. Otwarto dwie ogólnodostępne toalety, działają parkingi przy głównym wjeździe do od strony Carrefoura i od ul. Złotej. Kolejka linowa Elka pozostaje niedostępna.
W mazowieckich parkach i lasach dostępne ścieżki piesze, zamknięte obiekty infrastruktury turystycznej
W związku ze stopniowym łagodzeniem obostrzeń dotyczących przebywania w przestrzeni publicznej od poniedziałku można wejść do mazowieckich parków i lasów. Zamknięte pozostaną jednak usytuowane w nich obiekty infrastruktury turystycznej takie jak wiaty czy place zabaw.
Na terenie Mazowsza położony jest Kampinoski Park Narodowy oraz dziewięć parków krajobrazowych. W całości na terenie województwa znajdują się parki: Mazowiecki, Nadbużański, Brudzeński, Chojnowski oraz Kozienicki. Cztery parki - Bolimowski, Gostynińsko-Włocławski, Górznieńsko-Lidzbarski oraz Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” - rozciągają się również na teren innych województw.
Oprócz tego na terenie samej stolicy znajduje się kilkadziesiąt miejskich parków, rezerwaty przyrody i inne obszary chronione oraz lasy. Jak podkreśla ratusz, te ostatnie zajmują powierzchnię ok. 7 258 ha, co stanowi blisko 14 proc. powierzchni miasta. „Czyni to Warszawę jedną z nielicznych stolic europejskich o tak dużym udziale kompleksów leśnych w ogólnej powierzchni miasta” - podkreślono.
Od poniedziałku można korzystać ze wszystkich terenów zielonych położonych na Mazowszu z zachowaniem określonych ograniczeń. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 kwietnia oznacza to, że wciąż nie będzie można korzystać znajdujących się tam miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.
Nie można również korzystać z ogrodów zoologicznych oraz ogrodów jordanowskich „w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci”.
O tych ograniczeniach przypomina m.in. Kampinoski Park Narodowy, który na swojej stronie poinformował, że z poniedziałkiem otwarte zostały otwarte jedynie szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne i parkingi.
W dalszym ciągu zamknięte pozostają ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej - polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku i wiaty
— czytamy.
Park Narodowy „Bory Tucholskie” otwarty dla turystów, ale z ograniczeniami
Po złagodzeniu przez rząd niektórych obostrzeń związanych z zapobieganiem pandemii koronawirusa dyrekcja Parku Narodowego „Bory Tucholskie” zniosła w poniedziałek całkowity zakaz wstępu do kompleksu. Zamknięte pozostaną jednak obiekty infrastruktury turystycznej, m.in. wiaty czy place zabaw.
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej, dyrekcja PN „Bory Tucholskie” zastrzegła, że turyści mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych, udostępnionych szlakach turystycznych. Dwa fragmenty zielonego szlaku pieszego we wschodniej i południowej części Parku są zamknięte.
Nadal obowiązuje całkowity zakaz wstępu na tereny leśne, gdzie doszło do uszkodzenia drzewostanów w wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Szacuje się, że ok. 20 proc. parku (ok. 700 ha) zostało dotknięte nawałnicą. Masowo zalegające tam drzewa wciąż zagrażają bezpieczeństwu.
Zamknięte pozostaną również usytuowane w Parku obiekty infrastruktury turystycznej, takie jak wiaty czy place zabaw. Nieczynne będzie również Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie wraz z Zagrodą Pokazową Zwierząt oraz Botaniczna Ścieżka Dydaktyczna w Charzykowach.
Odwołano też wszystkie imprezy edukacyjno – turystyczne m.in. zajęcia edukacyjne, Zielone Szkoły, konkursy, wykłady, szkolenia i warsztaty.
Dyrekcja PN „Bory Tucholskie” przypomina w komunikacie, że w parkach i lasach wciąż obowiązuje nakaz zachowania odpowiedniej odległości między pieszymi.
as/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/496573-lasy-i-parki-otwarte-ale-z-ograniczeniami-sprawdz