Transportem z Chin przyleciało m.in. 180 tysięcy kombinezonów ochronnych, milion rękawiczek i 50 tysięcy gogli - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. To pierwsza partia zamówionych przez ARP na początek kwietnia środków ochrony osobistej wartych około 25 mln złotych.
Działania Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. wpisują się w akcję wsparcia spółek Skarbu Państwa jednostek i instytucji służby zdrowia działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Akcję koordynuje i wspiera Ministerstwo Aktywów Państwowych. W ten sposób Agencja po raz kolejny włącza się w działania wspierające rząd w walce z pandemią COVID-19.
Zakupiony przez ARP sprzęt przyleciał samolotem AN-124 Rusłan, jednym z gigantów lotnictwa transportowego. Samolot wykorzystywany jest przez państwa NATO w ramach Programu Strategicznego Transportu Lotniczego (SALIS ang. Strategic Airlift Interim Solution), którego celem jest udostępnienie samolotów do transportu ponadgabarytowego sprzętu. Polska jako członek programu SALIS zarządzanego przez Agencję Wsparcia i Zaopatrzenia NATO (NSPA) korzysta z możliwości, jakie stwarza program jego uczestnikom (Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Norwegia, Polska, Słowacja i Słowenia). Pandemia koronawirusa spowodowała, ze program SALIS wykorzystywany jest przy transporcie środków przeznaczonych do przeciwdziałania COVID-19.
Sprzęt medyczny zakupiony przez ARP jest do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.
Jako spółka Skarbu Państwa wspieramy działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego. ARP dokłada swoją cegiełkę do zakupu sprzętu medyczny dla ośrodków ochrony zdrowia. Przekazujemy kolejną dużą partię materiałów, które zamówiliśmy u wiodących producentów w Chinach
— mówi Cezariusz Lesisz, prezes zarządu ARP S.A.
ARP dotąd kupiła z Chin środki ochrony indywidualnej warte prawie 35 mln zł, wśród zakupionych i dostarczanych do Polski materiałów znalazły się: ponad 2,7 mln maseczek, ponad 320 tys. kombinezonów oraz 60 tys. gogli i prawie 1,5 mln rękawic. ARP zakupiła też 300 tys. koreańskich testów genetycznych wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Testy bazują na rekomendowanej przez WHO metodzie RT-PCR, a ich skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona. Testy, których koszt zakupu wynosi około 6 mln euro zostały przekazane przez ARP do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
gim, źródło: ARP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/495125-we-wroclawiu-wyladowal-gigant-ze-sprzetem-sciagnela-go-arp