Nie wykluczmy, że pojawi się zalecenie, aby na ulice, w miejsca publiczne wychodzić ze środkami ochrony osobistej, które jesteśmy w stanie sami wykonać m.in. takie jak bawełniane maseczki - powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
CZYTAJ TAKŻE:
Nosić maseczki, czy nie?
Rzecznik MZ był pytany na briefingu prasowym, czy będzie rekomendacja, aby wszyscy nosili maseczki, by chronić się przed koronawirsuem.
Andrusiewicz powiedział, że jest wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które jesteśmy w stanie sami przygotować. Jak wyjaśnił, chodzi najczęściej o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw.
My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować (…). Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny
— powiedział Andrusiewicz.
My mówimy, że możliwa jest rekomendacja, żebyśmy na ulice, w miejsca publiczne, wychodzili ze środkami ochrony osobistej, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować, które ochronią nas od tego bezpośredniego kontaktu. I nie wykluczmy, że takie zalecenie się pojawi
— powiedział rzecznik MZ.
20 mln maseczek trafi do pracowników służby zdrowia
Najlepsza formą podziękowania pracownikom służby zdrowia jest dostarczanie sprzętu ochrony osobistej - w zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy 7 mln maseczek, w tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia wziął udział w Światowym Dniu Zdrowia wraz z pracownikami resortu w akcji „Brawa Dla Was”, której celem jest podziękowanie służbom medycznym za walkę z epidemią koronawirusa. Szumowski dziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich pracę w czasie pandemii.
Dziękuję pielęgniarkom, ratownikom, salowym, lekarzom, sekretarkom medycznym, ale również dziękuję tym, których nie zawsze widać - laborantom, farmaceutom
— mówił Szumowski.
To jest taki czas epidemii, gdzie wszyscy pracują w trudniejszych warunkach, który pokazuje jak ważny jest to obszar, jak ważny to zawód, którykolwiek by nie był - czy fizjoterapeuty czy farmaceutów, laborantów, lekarzy, pielęgniarek, ratowników, salowych, administracji. To pokazuje, że to są zawody, którym ludzie ufają, dlatego że pomagają w cierpieniu
— dodał.
Szumowski stwierdził, że najlepszą formą podziękowania będzie dostarczenie sprzętu ochrony osobistej.
W zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy te 7 mln maseczek. W tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek. Natychmiast jak one trafiają, lądują te samoloty w Polsce i mam nadzieję, że ten sprzęt będzie coraz bardziej dostępny, coraz bardziej będziecie w niego zaopatrzeni
— powiedział szef MZ.
Poznański Uniwersytet Artystyczny przekaże pierwszą partię maseczek dla wielkopolskich szpitali
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przekaże pierwszą partię kilkuset maseczek przygotowanych przez pracowników i wolontariuszy UAP. Maseczki trafią do poznańskich i wielkopolskich szpitali; łącznie będzie to blisko 2 tys. sztuk.
Jak poinformował we wtorek rzecznik Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Artur Adamczak, „dzięki wspólnemu zaangażowaniu osób i firm udało się uruchomić produkcję maseczek dla personelu medycznego”.
W przedsięwzięcie zaangażowana jest prof. Sławomira Chorążyczewska i Kinga Ludek z Pracowni Ubioru Unikatowego UAP oraz Martyna Pakuła z 2 Pracowni Grafiki Druku Płaskiego i Grafiki Cyfrowej UAP, oraz wiele innych osób z uczelni
— podkreślił.
Bardzo wielkim wsparciem było dla nas zaangażowanie dwóch firm. Jedna z nich dostarczyła specjalną bawełnę do wyrobu maseczek, druga wykroiła nam materiał na 1500 maseczek, i na których to maszynach do szycia odbywa się cała produkcja
— dodał.
Adamczak wskazał, że w inicjatywę włączyli się także kibice ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Jak tłumaczył, „w ciągu kilku godzin odpowiedzieli na nasz apel i podarowali nam kilkaset metrów materiału, który będziemy mogli wykorzystać na produkcję kolejnych maseczek; w sumie uda nam się przygotować ich blisko 2000 sztuk”.
Stworzone przez UAP maseczki trafią za pośrednictwem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej do placówek medycznych w całej Wielkopolsce.
Lędziny wydają seniorom bezpłatne maseczki
Samorząd miasta Lędziny w powiecie bieruńsko-lędzińskim wydaje swoim mieszkańcom powyżej 60 lat bezpłatne maseczki bawełniane. Konieczny jest jednak ich osobisty odbiór w ośrodku pomocy społecznej.
Informację Miejskiego Ośrodka Kultury należącego do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kilkunastotysięcznego miasta Lędziny opublikowało w poniedziałek biuro prasowe GZM. Jak zaznaczono, rozdawanie maseczek to inicjatywa MOK, podobnie jak trwająca od 18 marca i prowadzona przez miejscowych wolontariuszy akcja ich szycia.
Zgodnie z cytowaną przez Metropolię informacją MOK, seniorzy mogą tam odebrać maseczki tylko osobiście, ponieważ inicjatorzy akcji chcą uniknąć sytuacji, że maseczka trafi w niewłaściwe ręce.
Mieszkańcy Tarnowa otrzymają maseczki
Władze Tarnowa zakupiły maseczki ochronne, które od poniedziałku dostarczane są do miejsc zamieszkania tarnowskich seniorów. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych dniach pojawią się następne partie, a maseczki mają trafić do wszystkich mieszkańców miasta.
Jak poinformował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, w poniedziałek dotarła pierwsza partia kupionych przez miasto maseczek ochronnych – 13,2 tys. sztuk. Są one przeznaczone dla seniorów 70+, których – według szacunków – jest około 17 tysięcy.
Według prezydenta, maseczki zostały spakowane w odpowiednie partie przez pracowników magistratu i rozpoczęła się ich dystrybucja do miejsc zamieszkania seniorów. W dystrybucji pomagają pracownicy socjalni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, Miejski Zarząd Budynków, TBS, rady osiedli oraz wolontariusze.
Maseczki, w większości przypadków, będą wkładane do skrzynek pocztowych. W przypadku seniorów mieszkających na osiedlach domów jednorodzinnych maseczki rozprowadzać będą rady osiedli w systemie samoobsługowym, z zachowaniem środków ostrożności. Tysiąc maseczek trafiło do tarnowskich parafii.
Uszyte maseczki zostaną poddane sterylizacji w szpitalu im. E. Szczeklika – dziennie szpital może sterylizować ich ok. 1,5 tys. sztuk. Później zacznie się kolejna akcja dystrybucji.
Planujemy kolejne zakupy pakietów maseczek do zszywania oraz ich produkcję
— zapowiedział prezydent miasta.
Zakładając, że zagrożenie szybko nie zniknie, jesteśmy w stanie zaopatrzyć każdego tarnowianina i promować powszechne używanie masek
— ocenił.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/494765-20-mln-maseczek-trafi-do-pracownikow-sluzby-zdrowia