W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 7899 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa, 205 z nich dało wynik pozytywny, a 7694 negatywny – podało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano ponad 1,2 tys. testów.
CZYTAJ TAKŻE:
Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 205 osób, z których pięć zmarło. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. W Polsce od weekendu obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
Przedsiębiorcy z pomocą ostrowskiemu szpitalowi
Do władz szpitala w Ostrowie Wlkp. zgłaszają się osoby prywatne, oferujące pieniądze na doposażenie placówki. Firma z wielkopolskiego Ociąża zadeklarowała przekazanie 500 tys. zł na zakup respiratorów – poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala.
Dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła we wtorek na konferencji prasowej poinformował, że zarządzana przez niego placówka jest na liście szpitali, które mają być w podwyższonej gotowości.
Samorząd województwa chce kupić dla szpitala dwa respiratory i urządzenie do dezynfekcji
W związku z zagrożeniem koronawirusem samorząd Mazowsza planuje zakup dwóch respiratorów oraz urządzenia do dezynfekcji dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Placówka ta znajduje się na liście podmiotów pozostających w stanie podwyższonej gotowości.
Dla szpitala wojewódzkiego w Płocku szukamy dwóch respiratorów oraz urządzenia do dezynfekcji. Od kilku dni robimy wszystko, aby kupić naszym placówkom dodatkowy sprzęt, na który złożyły zapotrzebowanie
— powiedziała we wtorek Marta Milewska rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Częstochowa wyłącza parkomaty i zawiesza kontrole
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie poinformował we wtorek, że czasowo zawiesza kontrole pracowników w strefie płatnego parkowania. Nieczynne mają być miejskie parkomaty. To jedno z pierwszych miast w regionie, po Tychach, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.
W poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaapelował do samorządów o rozważenie zawieszenia opłat parkingowych za parkowanie w strefach miejskich.
Niech ci, którzy muszą jechać do pracy, niekoniecznie korzystają z komunikacji publicznej
— zasugerował.
We wtorek do podobnej rekomendacji prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka – zmierzającej do odciążenia komunikacji miejskiej i ułatwienia dojazdu opiekunom osób starszych w centrum miasta - odniósł się tamtejszy Miejski Zarząd Dróg i Transportu.
MZDiT czasowo zawiesza kontrole wykonywane osobiście przez pracowników na terenie strefy płatnego parkowania oraz zawiesza działania parkomatów (z oznakowaniem tego faktu)
— przekazał rzecznik tej instytucji Maciej Hasik.
Koordynacja strefy będzie do odwołania odbywać się w formie zdalnej. W przypadku utrzymania się powszechnego zagrożenia dla zdrowia, MZDiT zwróci się do Rady Miasta Częstochowy o prawne usankcjonowanie podjętych działań w celu zminimalizowania zagrożenia częstochowianek i częstochowian
— dodał Hasik.
Podobną decyzję – zawieszającą funkcjonowanie stref płatnego parkowania – podjął już też w woj. śląskim Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach. Jako powód wskazano m.in. brak możliwości stałej dezynfekcji ekranów dotykowych w parkomatach.
Podobne parkomaty – funkcjonujące w ramach systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych – działają w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym w Bytomiu, Chorzowie, oraz Katowicach.
Wolontariuszki szyją maseczki dla szpitala w Kętrzynie
W Kętrzynie (warmińsko-mazurskie) wolontariuszki szyją maseczki wielokrotnego użytku dla miejscowego szpitala. To wyraz wsparcia dla personelu medycznego i forma podziękowania za pracę - powiedział PAP we wtorek dyrektor szpitala Wojciech Glinka.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest kętrzynianka Ewa Zych.
Znamy się z panią Ewą osobiście. Już wcześniej nam pomagała i z nami współpracowała. Dzięki niej szpital dostał pościel na oddziały. Pościel pochodziła z hoteli w Trójmieście. Została przeszyta i dostosowana i teraz służy pacjentom
— powiedział dyrektor szpitala.
Teraz pani Ewa wraz z paniami Bożeną, Jadwigą i Krystyną szyje maseczki dla kętrzyńskiego szpitala. Maseczki stały się bowiem towarem deficytowym. Szpital kupił belę „tetry”, a panie usiadły do maszyn do szycia.
Już dziś dostaniemy 80 maseczek, a ma być ich w sumie 500. Są to profesjonalne maseczki czterowarstwowe. Za wzór posłużyła nam ta, którą znaleźliśmy w magazynie, a pochodzi z 1983 roku. Po sterylizacji, maseczek będzie używał personel kętrzyńskiego szpitala. To są maseczki wielokrotnego użytku
— powiedział dyrektor Wojciech Glinka.
Jak dodał, w Kętrzynie nie ma oddziału zakaźnego, ale maseczek używa się na każdym innym oddziale.
Miejskie przychodnie apelują o kontakt telefoniczny i ograniczają funkcjonowanie
Miejskie centra medyczne w Łodzi apelują do swoich pacjentów o skonsultowanie przez telefon przypadku swojej choroby zamiast osobistych wizyt w przychodniach. Zapowiedziano też ograniczenie m.in. wykonywania rehabilitacji, badań profilaktycznych, szczepień, zdjęć RTG.
Jak przekazał we wtorek PAP Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi, miejskie poradnie zdrowia zmieniają swoje funkcjonowanie w związku z wprowadzeniem na terenie kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego z powodu pandemii koronawirusa.
Placówki będą wprowadzać ograniczenia do niezbędnego minimum w zakresie: porad lekarzy specjalistów, rehabilitacji, badań profilaktycznych czy szczepień. Ograniczone do absolutnie koniecznych zostaną również: badania diagnostyczne (np. morfologia) i obrazowe (np. RTG). Szczegółowe decyzje w zakresie funkcjonowania placówek mają podjąć dyrektorzy poszczególnych centrów medycznych.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/491559-ile-przeprowadzono-testow-ws-koronawirusa-szczegoly