Potwierdzono dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem - w Szczecinie i Opolu. Łącznie w całej Polsce zdiagnozowano już 49 osób chorych na COVID-19. W czwartek pierwsza osoba zmarła - poinformował na konferencji prasowej resort zdrowia.
CZYTAJ TAKŻE:
Schroniska górskie pozostają otwarte, ale PTTK apeluje o ograniczenie odwiedzin
Z uwagi na koronawirusa Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) Karpaty nie zamknie dla turystów górskich schronisk w Tatrach, Beskidach i Pieninach. Władze spółki apelują jednak o nie odwiedzanie obiektów bez konieczności.
Schroniska górskie pozostają otwarte dla turystów, co nie znaczy, że będą świadczyć wszystkie usługi. Prosimy i apelujemy do turystów, żeby z uwagi na sytuację ograniczyli odwiedzanie schronisk, gdyż miejsce gdzie powstają większe skupiska ludzi, zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa
— powiedział PAP prezes spółki PTTK Karpaty Jerzy Kalarus.
Kalarus podkreślił, że jeżeli ktoś potrzebujący pomocy w górach przyjdzie do schroniska, to na pewno otrzyma stosowną pomoc.
Szpital w Raciborzu zostanie w całości przekształcony w szpital zakaźny
Szpital Rejonowy w Raciborzu (Śląskie), gdzie już teraz leczonych jest pięcioro pacjentów zakażonych koronawirusem, będzie w całości przekształcony w szpital zakaźny - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Obecnie na różnych oddziałach raciborskiego szpitala leczonych jest w sumie ok. 200 pacjentów, którzy stopniowo będą przewożeni do innych placówek.
Decyzja o czasowym przekształceniu szpitala w Raciborzu w szpital zakaźny jest następstwem decyzji ministra zdrowia, który zobowiązał wojewodów do takich działań. Chodzi o to, by w każdym regionie był co najmniej jeden szpital w całości zakaźny, przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem.
Ograniczenia dla interesantów w Prokuraturze Okręgowej w Płocku
W związku z sytuacją epidemiologiczną Prokuratura Okręgowa w Płocku (Mazowieckie) wprowadziła w czwartek ograniczenia kontaktów z interesantami. Do odwołania przyjęcia interesantów będą odbywać się tam jedynie w sytuacjach bezwzględnej konieczności - podano w komunikacie.
W zarządzeniu płockiego Prokuratura Okręgowego zalecono jednocześnie, „by wszelkie kwestie informacyjne, o ile nie wymagają bezwzględnie osobistego udziału, załatwiane były w miarę możliwości drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą e-PUAP.
Władze uniwersytetu i politechniki w Łodzi zalecają studentom opuszczenie akademików
Władze dwóch największych łódzkich uczelni - Politechniki i Uniwersytetu - zaleciły swoim studentom opuszczenie akademików i powrót do rodzinnych domów. Ze względu na podejrzenie zarażenia koronawirusem zamknięty jest IX Dom Studenta UŁ.
Jak przekazał rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz, zarażeniem wirusem COVID-19 podejrzany jest student z Hiszpanii, który w środę został hospitalizowany. Zgodnie z procedurami pozostałe osoby zamieszkujące akademik, do czasu wyniku badania nie mogą opuszczać budynku. Wyniki testów na obecność koronawirusa mają być znane w czwartek po południu.
Obie łódzkie uczelnie zawiesiły w tym tygodniu wykłady dla studentów, ćwiczenia i wszystkie inne aktywności dydaktyczne. Przerwa w funkcjonowaniu Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego ma potrwać do 14 kwietnia. To działania profilaktyczne w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Służba Więzienna wprowadza specjalne procedury w związku z koronawirusem
We wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych w Polsce wprowadzono w czwartek profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim wchodzącym na ich teren. Dotyczy to m.in. odwiedzających osadzonych - poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik Służby Więziennej.
Jak zaznaczyła, „od dnia 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych”. Podała jednocześnie, iż w przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni C podejmowana jest decyzja o niewpuszczeniu na teren jednostki penitencjarnej.
Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych, m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności, pozostały w domach
— podkreśliła ppłk Krakowska. Dodała, iż Służba Więzienna „stale współpracuje z inspektoratami sanitarnymi i monitoruje zagrożenie epidemiologiczne, dlatego w każdej chwili i bez uprzedzenia mogą zostać wprowadzone w każdej jednostce penitencjarnej w kraju obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń”.
W sytuacji zagrożenia możliwe jest wstrzymane przepustek i zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego, zatrudnienia zewnętrznego, zajęć o charakterze zbiorowym, odprawiania nabożeństw i udzielanie posług religijnych
— wyjaśniła rzecznik Służby Więziennej.
Targowisko miejskie w Ełku zamknięte w związku z koranowirusem
Ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, zostało zamknięte od czwartku do odwołania targowisko miejskie w Ełku (Warmińsko-mazurskie) - poinformowało Ełckie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.
To kolejna decyzja, która ma ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem
— napisał prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, odnosząc się na portalu społecznościowym do powodów zamknięcia targowiska.
Odwołane rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej ks. Łukasz Przybylski poinformował PAP w czwartek o odwołaniu rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży, a także wielkopostnych dni skupienia dla katechetów. Odwołany został także Diecezjalny Dzień Młodzieży.
W przekazanym komunikacie jego autor podkreśla, że w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem oraz decyzjami administracyjnymi wydanymi przez stosowne organy państwa Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży informuje o odwołaniu wielkopostnych dni skupienia dla katechetów w sobotę 14 marca, Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej kwietnia oraz rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży organizowanych w parafiach aż do odwołania decyzji.
Szpital w Ciechanowie wstrzymuje planowe świadczenia, reorganizuje oddziały
W związku z zagrożeniem koronawirusem Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie) wstrzymał planowe świadczenia medyczne, w tym planowe przyjęcia pacjentów. Zmieniono też lokalizację niektórych oddziałów.
Jak poinformował w komunikacie ciechanowski Specjalistyczny Szpital Wojewódzki zmiany lokalowe na terenie placówki wprowadzono „w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem”. Placówka wyjaśniła, że oddział okulistyczny będzie zajmował pomieszczenia wspólnie z oddziałem laryngologicznym, pododdział medycyny paliatywnej będzie zajmował pomieszczenia wspólnie z oddziałem urologii, a oddział onkologiczno-hematologiczny będzie zajmował pomieszczenia dotychczasowego oddziału okulistycznego.
Wojewoda zachodniopomorski zawiesił działalność dziennych domów seniora i innych placówek pomocy społecznej
Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zawiesił na Pomorzu Zachodnim działalność m.in. dziennych domów i klubów seniora, a także środowiskowych domów samopomocy. Decyzja jest podyktowana rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Wojewoda polecił zawiesić w całym regionie działalność: placówek wsparcia dziennego, centrów i klubów integracji społecznej, dziennych domów i klubów seniora i środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej
— poinformowały w czwartek służby prasowe wojewody. Chodzi o zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Zawieszenie działalności potrwa od 12 do 25 marca. Podstawą wydania polecenia wojewody są przepisy specustawy dotyczącej zapobiegania i zwalczania koronawirusa.
Studenci muszą niezwłocznie opuścić akademiki SGGW
W związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 polscy studenci i goście akademików Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie muszą je „niezwłocznie” opuścić – zdecydował rektor uczelni prof. Wiesław Bielawski w obowiązującym od czwartku zarządzeniu.
Zarządzenie nie obowiązuje studentów zagranicznych, gości z zagranicy oraz doktorantów.
Jak powiedziała PAP Anna Kiryjow z biura prasowego uczelni, władze SGGW podjęły taką decyzję, „zważając na ryzyko i przy zaleceniach lekarzy”.
Dodała, że SGGW posiada cztery tysiące miejsc w akademikach. Jeden na pięciu studentów w Warszawie, który przebywa w domu studenckim, mieszka w akademiku SGGW.
To jest wszystko w jednym obszarze skupienia
— podkreśliła.
Na razie zarządzenie dotyczące zarówno zawieszenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, jak i nakazu opuszczenia akademików jest bezterminowe - do odwołania.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/490850-zakaz-odwiedzin-w-szpitalach-zamkniete-akademiki-sprawdz