XIII Katyński Marsz Cieni, który miał się odbyć w niedzielę 5 kwietnia w Warszawie, zostaje odwołany - poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Powodem odwołania - jak podał IPN - jest epidemia koronawirusa w Polsce i zalecenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
„Z przykrością informujemy, że mimo zaawansowanych przygotowań XIII Katyński Marsz Cieni, który miał się odbyć w niedzielę 5 kwietnia w Warszawie – zostaje odwołany. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby to ważne wydarzenie towarzyszące 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyło się w innym terminie”
— podał w komunikacie IPN wyjaśniając, że decyzja ta zapadła w związku z epidemią koronawirusa w Polsce i zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
CZYTAJ TAKŻE: Potwierdzają się ustalenia wPolityce.pl! Rząd zamyka placówki oświatowe i uczelnie. Zamykane są również kina, teatry i muzea
W ubiegłym roku w Katyńskim Marszu Cieni, który jest hołdem dla polskich jeńców i więźniów zamordowanych przez Sowietów w Lesie Katyńskim i w innych miejscach kaźni na Wschodzie, wzięło udział ok. 400 rekonstruktorów z całego kraju. Katyński Marsz Cieni organizuje głównie Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, które również jest podpisane pod komunikatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Trasa marszu grup historycznych i rekonstrukcyjnych, których członkowie uformowani w kolumnę jeńców i eskortowani przez osoby wcielające się w funkcjonariuszy NKWD, prowadzi od Muzeum Wojska Polskiego Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, przez pl. Zamkowy i pl. Krasińskich, przed pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Podczas wydarzenia odbywa się min. czytanie korespondencji z obozów, list zabitych oficerów i wspomnienie zamordowanych duchownych.
Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD – wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. – rozstrzelali około 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i w więzieniach w Związku Sowieckim.
Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni. W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR, przeprowadzonej również przez władze sowieckie.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/490671-xiii-katynski-marsz-cieni-odwolany-z-powodu-koronawirusa