Gorąca dyskusja na Twitterze! Czy na czas walki z koronawirusem kościoły w Polsce powinny na wzór tych włoskich zostać zamknięte? Takiej decyzji jeszcze nie podjęto. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poprosił o zwiększenie „liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych”. Minister Szumkowski pytany oto na konferencji prasowej przyznał, że rząd jest w stałym kontakcie z Episkopatem. O zamknięcie kościołów apeluje część polityków opozycji. Rzecznik KEP przypomina iż osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Gorąca dyskusja na Twitterze
Dziękuję @Abp_Gadecki za mądrość i wiarę w realną obecność prawdziwego Boga w Najświętszym Sakramencie. „Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie”
—napisała poseł Anna Siarkowska.
Publicysta Tomasz Terlikowski na Twitterze podkreślił, że „oglądanie Mszy świętej nie jest tym samym, co uczestniczenie”. Na jego wpis odpowiedziała dziennikarka Agnieszka Gozdyra.
Oglądanie Mszy świętej nie jest tym samym, co uczestniczenie. Jeśli nie mogę spotkać się z Jezusem w Eucharystii z powodu choroby, to wtedy mogę „obejrzeć” Mszę. Ale jedno nie zastępuje drugiego. Tak jak rozmowa przez telefon nie zastępuje spotkania, a zdjęcie obecności
—napisał Terlikowski.
Prawda. Oglądając i rozmawiając przez telefon nie można się zarazić. To naprawdę proste
—odpowiedziała Gozdyra.
Dzięki Bogu za polskich biskupów, którzy jasno wskazują, że odwołania Mszy nie będzie. Tak jak szpitale leczą ciało, i nie zamyka się ich z powodu pandemii, tak kościoły leczą duszę i w tym samym czasie się ich nie zamyka.
Jasne, musi być jakieś miejsce, które daje gwarancję zarażenia.
O zamknięciu kościołów najbardziej gardłują ci, którzy i tak do nich nie chodzą. Wszelkie lewactwo i ateusze. Ja chodzę i uważam że Msza Św. i woda święcona są dla mnie wielką ochroną. Nie boję się choroby w obliczu i pod opieką Boga Teraz jest dobry test na to kto naprawdę wierzy.
Oczywiście, ale Jezus choć przyszedł nawracać, to uzdrawiał też ciała. Jako uczniowie powinniśmy z należnym szacunkiem podejść do daru życia i zdrowia bliźnich. Może warto również to wziąć pod uwagę wybierając się na Mszę.
Otwarte kościoły i normalne msze przy zamkniętych szkołach i instytucjach kultury, to jakiś wybitnie głupi dowcip.
Co słabe? Katolik? Człowieku, Msza Święta to największy egzorcyzm, zamykanie kościołów w obawie przed wirusem to zdrada Chrystusa, wiernych i brak wiary. To jest katolicyzm.
Strach przed Kościołem silniejszy od zdrowego rozsądku.
Pan do kościoła nie zachodzi, więc po co Pan kopie kruszy? Pan zaapeluje o zamknięcie Galerii Handlowych.
Apeluje do Episkopatu o rozważenie zawieszenia otwartych dla wiernych mszy do odwołania. Zamykamy szkoły, placówki kultury, obiekty sportowe, a wszyscy spotkają się w niedziele w kościele? Włoski Kościół podjął jedyną możliwą decyzję.
W kościołach można zachować środki ostrożności - odległość od siebie, nie dotykanie dłoni etc. Gorzej jest w fabrykach, bankach czy centrach handlowych. Tez pani zamknie?
To przykre, że epidemia koronawirusa stała się dla niektórych okazją do kolejnego ataku na Kościół.
Osoby starsze mogą oglądać Mszę świętą w telewizji
Rzecznik episkopatu przypomniał, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, by unikać dużych zgromadzeń osób, abp Gądecki poprosił we wtorek o zwiększenie liczby niedzielnych Mszy św. w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć mniejsza liczba wiernych.
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że abp Gądecki wskazał, iż osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
Dodał, że przewodniczący episkopatu podnosił, iż że nie ma wymogu, by podczas Mszy świętych przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
Rzecznik episkopatu zaakcentował, że Kościół w Polsce od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed epidemią koronawirusa. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce, w niedzielę 1 marca, w kościołach czytany był list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego informujący, jak reagować w sytuacji zagrożenia. W tym samym czasie przewodniczący episkopatu wydał komunikat w tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i apelował o modlitwę.
Zastępca Jaśkowiaka apeluje do seniorów
Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski zaapelował w środę na konferencji prasowej do seniorów, żeby przez dwa tygodnie Msze św. oglądali w telewizji.
Nie przychodźcie w niedzielę na Msze św.
—podkreślił.
Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski przewodzi powołanemu przez prezydenta Poznania Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie miasta.
W środę na konferencji prasowej zaapelował do seniorów:
Nie przychodźcie w niedzielę na Msze św., naprawdę nic się nie stanie, a być może uratuje zdrowie seniorów
—powiedział Jerzy Solarski.
Podkreślił w apelu, żeby seniorzy pozostali w domu przez dwa tygodnie. Starsi ludzie – jak podkreślił Solarski - są najbardziej narażeni na koronawirusa, a szczególnie na powikłania.
Śmiertelność jest największa w grupie 80 plus
—powiedział.
Samotnymi seniorami w Poznaniu zaopiekują się pracownicy Ośrodka Pomocy Rodzinie i Centrum Inicjatyw Senioralnych.
Zostanie uruchomiona infolinia do kontaktu; pracownik przyjedzie i zrobi np. zakupy
—wyjaśnił z-ca prezydenta.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/490659-opozycja-apeluje-o-zamkniecie-kosciolowna-tt-wybuchla-burza