Uniwersytet Warszawski w związku z ryzykiem związanym z koronawirusem odwołuje od 11 marca do 14 kwietnia zajęcia stacjonarne dla studentów i doktorantów, zamyka dla czytelników bibliotekę uniwersytecką. Do 30 kwietnia odwołano wydarzenia otwarte, zawieszono wyjazdy służbowe i kwaterowanie nowych osób w domach studenckich.
CZYTAJ TAKŻE: Premier: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Rozważamy kolejne kroki, ale będziemy o nich informować
We wtorek rektor UW Maciej Pałys wydał zarządzenie w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW.
W dokumencie poinformowano, że od środy 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. odwołane są wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy (nie dotyczy to zajęć prowadzonych zdalnie). W tym czasie zamknięta ma też być dla czytelników Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.
Do 20 marca 2020 r. kierownicy jednostek dydaktycznych mają ogłosić listę wykładów i zajęć, które będą prowadzone w wersji on-line.
Do 30 kwietnia br. odwołane są też wydarzenia o charakterze otwartym: konferencje, sympozja, wykłady (w tym zajęcia Uniwersytetu Otwartego), występy artystyczne i inne spotkania organizowane przez Uniwersytet Warszawski, jak również wydarzenia organizowane przez podmioty zewnętrzne na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.
Służbowe wyjazdy pracowników zawieszone
Do końca kwietnia br. zawieszono też służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych uniwersytetu. Wstrzymano też przyjazdy gości zagranicznych na Uniwersytet Warszawski, a także kwaterowanie nowych osób w domach studenckich i innych obiektach UW. Obiektów tych nie będą też mogły odwiedzać goście zewnętrzni (nie dotyczy to tylko obiektów UW świadczących usługi hotelowe).
Poza tym, w zarządzeniu wskazano studentom, doktorantom i pracownikom, kogo na uczelni powiadomić o zachorowaniu na chorobę wywołaną przez koronawirusa lub to, że jest się objętym kwarantanną. Dokument reguluje też kwestie związane z pracą zdalną.
Rektor w komunikacji wewnątrz uniwersytetu zaleca wykorzystywanie korespondencji mailowej i kontaktów telefonicznych oraz ograniczenie kontaktów bezpośrednich.
Zajęcia online na SGH
UW to nie jedyna warszawska uczelnia, która w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem zmienia plany. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie we wtorek ogłosiła, że zmienia formułę swojego wiosennego dnia otwartego. Zaplanowane na 14 marca wydarzenie odbędzie się nie w murach uczelni, ale online. Tego dnia od godz. 12 osoby zainteresowane studiami na uczelni będą za pośrednictwem internetu wziąć udział w spotkaniu i zadawać przedstawicielom uczelni pytania dotyczące rekrutacji czy studiów.
Z kolei Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie zdecydowała się odwołać Dni Otwarte kierunku Wiedza o Teatrze (zaplanowane na 14 marca) oraz Aktorstwo (zaplanowane na 15 marca). Nie odbędzie się też cykl pokazów „Dobry Wieczór AT” przewidziany na 13-15 marca.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, od środy 11 marca do wtorku 24 marca włącznie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zawiesza wszystkie zajęcia na uczelni - poinformowała we wtorek rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska. Decyzję podjął rektor uczelni prof. Andrzej Lesicki.
Rybczyńska podała, że decyzja o zawieszeniu zajęć dotyczy zarówno studentów dziennych, jak i zaocznych oraz podyplomowych w Poznaniu oraz filiach w Kaliszu, Gnieźnie, Pile i Słubicach.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/490554-uniwersytet-warszawski-odwoluje-zajecia