W sześciu mazowieckich szpitalach w Warszawie, Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach trwają ćwiczenia z udziałem strażaków na wypadek ewentualnej dużej liczby osób zakażonych koronawirusem - poinformował w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wojewoda mazowiecki na konferencji prasowej poinformował, że ćwiczenia Mazowszu, przeprowadzone zostaną w: Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce, Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu oraz Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.
Symulowali epidemię w szpitalu
Ćwiczenia z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, które polegają na rozstawieniu w wybranych szpitalach namiotów polowych, które będą pełniły rolę dodatkowych izb przyjęć. Zgodnie z wtorkową zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ćwiczenia odbywają się w całym kraju. Jak poinformował w środę Konstanty Radziwiłł polowe izby przyjęć po zakończeniu ćwiczeń pozostaną przy szpitalach na wypadek, gdyby konieczne było ich użycie.
Będziemy wspólnie z Państwową Strażą Pożarną rozwijać takie polowe, namiotowe, dodatkowe izby przyjęć - miejsca, w których ewentualnie, jeśli taka konieczność by wystąpiła, będziemy przyjmować dużą liczbę pacjentów zakażonych
— tłumaczył Radziwiłł.
Jak zaznaczył, strażacy dostarczą namioty, ogrzewanie, oświetlanie i w zależności od potrzeb część wyposażenia, a szpitale przede wszystkim personel i to, co niezbędne na każdej izbie przyjęć.
Warunki przyjmowania pacjentów w takich miejscach mają być zbliżone do warunków, które zapewnia się normalnie w izbach przyjęć, czy w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Tak że jest to wyzwanie, żeby to wszystko połączyć
— zaznaczył wojewoda.
Na Mazowszu nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem
Radziwiłł podkreślił, że na Mazowszu dotąd nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.
Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi; która może przed nami postawić bardzo wysokie wymagania, ale też od naszego odpowiedzialnego działania w tym zakresie będzie bardzo dużo zależeć
— zaznaczył.
Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy nie tylko dobrze przygotowani, ale zdajemy taki wspólny egzamin ze współpracy - zarówno administracja państwa, jak i rozmaici uczestnicy życia społecznego, gospodarczego, publicznego, służba zdrowia w szczególności, ale także obywatele
— stwierdził wojewoda mazowiecki.
Szpitale w stanie podwyższonej gotowości
Radzwiłł przypomniał, że od piątku 59 szpitali w województwie mazowieckim jest w stanie podwyższonej gotowości, co oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, czy przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.
Wskazał ponadto, że na terenie Warszawy są dwa laboratoria gotowe do przyjmowania próbek do badania - w Państwowym Zakładzie Higieny i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym.
Prawdopodobnie od jutra wieczora będzie to również możliwe w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
— poinformował.
Wojewoda kończy zbierać informacje
Dodał, że wojewoda finalizuje zbieranie informacji o zapotrzebowaniu placówek służby zdrowia, w tym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, „a także bardzo licznych placówek opieki zdrowotnej”, przede wszystkim szpitali, które mają oddziały zakaźne.
Zaznaczył, że ma na myśli przede wszystkim różnego rodzaju wyposażenie. W przypadku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej chodzi przede wszystkim wyposażenie laboratoriów, zaś w przypadku szpitali będą to zarówno zakupy środków ochrony osobistej dla personelu, czyli masek i kombinezonów, a także środków dezynfekujących. Na wypadek przyjęcia pacjentów, u których przebieg choroby COVID-19 będzie wyjątkowo niekorzystny, zakupione zostaną respiratory oraz urządzenia ECMO (Extra Corporeal Membrane Oxygenation)służące do pozaustrojowego utlenowania krwi.
W tej chwili przygotowujemy się do tego, żeby takie zakupy w sposób nadzwyczajny przeprowadzić
— powiedział. Dodał, że województwo ma na to do dyspozycji 10 mln zł.
Jesteśmy na etapie zwracania się do premiera w celu sfinansowania tych środków
— zaznaczył.
Podkreślił również, że w tej chwili wszelkie wydarzenia, w których uczestniczy dużo osób „są pod ścisłym nadzorem”. Poinformował także, że podjął decyzję o zaleceniu nieorganizowania jednej z konferencji, w której miała wziąć duża grupa lekarzy.
To jest grupa profesjonalistów, których trzeba szczególnie chronić przed ewentualnym zakażeniem
— powiedział.
Wojewoda zaapelował do osób, które mają takie objawy jak: kaszel, katar lub gorączkę i nie wiedza, co to jest za choroba, by nie wychodzili z domu, a szczególności by nie chodzili w miejsca dużych skupisk ludzkich, m.in. do teatrów, centrów handlowych, czy kościołów.
W środę, na porannej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze i czuje się dobrze.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/489723-cwiczenia-w-mazowieckich-szpitalach-na-wypadek-epidemii