Dotarła dziś do nas bardzo smutna informacja. 7 stycznia po długiej chorobie zmarła dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt, wybitna specjalistka medycyny sądowej, działaczka „Solidarności”, jedyna kobieta zasiadająca w 1980 r. w prezydium KK NSZZ „S”. Po katastrofie smoleńskiej służyła swoją wiedzą i doświadczeniem wspierając badania związane z obrażeniami ofiar, a także sporządzając własne ekspertyzy.
Pani doktor była założycielką Stowarzyszenia Hospicyjno - Paliatywnego „Hospicjum Płockiego” pod wezw. św. Urszuli Ledóchowskiej, do 1995 r. prowadziła je społecznie przy współudziale wolontariuszy.
Odeszła Kobieta, która chciała zrobić w życiu bardzo wiele i wiele udało się jej zrobić; niezwykle ciepła, wrażliwa, charyzmatyczna, bardzo zaangażowana w rozwój ruchu hospicyjnego, wspierająca innowacyjne działania, zawsze służąca swoją wszechstronną wiedzą, radą i pomocą. Pani Grażyno, dziękujemy za wszystko…
–- pożegnali ją przyjaciele z hospicjum.
Grażyna Przybylska-Wendt urodziła się 13 stycznia 1935 r. w Chojnicach. Była absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, dr. nauk medycznych, anestezjologiem, specjalistą medycyny sądowej. Była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 1973-1990 pełniła funkcję zastępcy ordynatora oddziału anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, była także kierownikiem Miejskiej i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Przez wiele lat była jedynym medykiem sądowym w mieście.
Od września 1980 r. w „Solidarności”, organizatorka „S” w środowisku służby zdrowia; wiceprzewodnicząca KZ w WSZ; w styczniu 1981 r. delegat na I Wojewódzkie Zebranie Delegatów Organizacji Regionu Płockiego, delegat na I Krajowe Zebranie Delegatów, członek Prezydium Komisji Krajowej; członek zespołu redakcyjnego niezależnego „Biuletynu Informacyjnego”.
13 grudnia 1981 r. została internowana, zwolniona dopiero w marcu 1982 r. Swoje doświadczenia z okresu internowania w Strzebielinku, w Bydgoszczy - Fordonie, Gołdapi i Darłówku opisała w sztuce pt. „Trzynasty dwunasty” wystawionej w 2006 roku przez płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego.
Do 4 lipca 1988 r. rozpracowywana przez Wydz. III WUSW w Płocku w ramach SOR krypt. „Długa”.
W styczniu 1987 r. założyła Stowarzyszenie Hospicyjno-Paliatywnego Hospicjum Płockie im. św. Urszuli Ledóchowskiej, do 1995 r. prowadziła je społecznie przy współudziale wolontariuszy.
Od 1990 r. do 1994 r. sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej w trakcie pierwszej kadencji Rady Miasta Płocka. Od 1990 r. przebywała na emeryturze. W latach 2000-2007 zaangażowana była w działalność Caritas Diecezji Płockiej – Hospicjum Domowe i Hospicjum Stacjonarne.
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Londyn, 1990), jak również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Po katastrofie smoleńskiej zaangażowała się w prace eksperckie – pomagała rodzinom ofiar sporządzając analizy dokumentacji medycznej przysłanej z Moskwy, służyła swoją wiedzą również podczas naukowej III Konferencji Smoleńskiej, gdzie wygłosiła referat pt. „Wiarygodność dokumentacji sądowo-lekarskiej na tle protokołów sekcyjnych ofiar Katastrofy Smoleńskiej”. Opracowała również referat „Rola medycyny sądowej w procesie dochodzeniowo-śledczym”. Od początku wskazywała na konieczność przeprowadzenia ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy.
Wielokrotnie prosiliśmy panią doktor o komentarze dotyczące zagadnień medyczno-sądowych związanych z tragedią z 10/04.
Była osobą wyjątkowo ciepłą, otwartą i bezinteresowną.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Pogrzeb odbędzie się 11 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Płocku. Rodzina prosi, aby nie składać kondolencji przy grobie w trakcie i tuż po uroczystości pogrzebowej.
PRZYPOMINAMY KILKA ROZMÓW Z DR GRAŻYNĄ PRZYBYLSKĄ-WENDT ORAZ JEJ AUTORSKĄ ANALIZĘ:
Zwłoki wiele mówią. Ekshumacje należy przeprowadzać
mp, portalplock.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/481171-nie-zyje-dr-grazyna-przybylska-wendt
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.