Orszak Trzech Króli w Warszawie promieniuje na cały kraj i stał się tradycją ogólnopolską; dzisiaj spotykamy się i maszerujemy w 900 miastach i miejscowościach w Polsce i w ponad 30 w różnych państwach na świecie - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przeszedł w poniedziałek w Warszawie po raz dwunasty Traktem Królewskim – z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego. Na scenie na placu Piłsudskiego głos zabrał Andrzej Duda.
Prezydent podziękował organizatorom za zaproszenie na 12. Orszak Trzech Króli w stolicy. Zwrócił uwagę, że jest to najstarszy ze wszystkich orszaków w Polsce.
Stał się tradycją nie tylko m.st. Warszawy, ale dzięki temu, że promieniuje ze stolicy na całą Polskę i na świat, stał się także tradycją ogólnopolską i stał się tradycją także i Polaków na całym świecie. 900 miast i miejscowości w całej Polsce, ponad 30 w różnych państwach na świecie - w tylu miejscach dzisiaj maszerujemy, spotykamy się i jesteśmy razem pod tym hasłem „cuda, cuda ogłaszają”
— mówił Duda.
Podkreślił w tym kontekście, że w 2020 roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli Cudu nad Wisła, który - jak mówił Duda - uratował Polskę przed bolszewicką nawałą i umożliwił budowanie dalej suwerennego polskiego państwa.
Prezydent mówił też o „cudzie naszej dzisiejszej wspólnoty, cudzie tego, że jesteśmy razem, że spotykamy się, śpiewamy razem kolędy”.
Dzisiaj jest też szczególny dzień dla wiernych Kościoła prawosławnego, dla wiernych Kościoła grekokatolickiego i Kościołów wschodnich - dla nich dzień Wigilii dzisiaj. Chciałbym z tego miejsca złożyć wszystkim tym, którzy dzisiaj zasiadają do Wigilii najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, błogosławionych, dobrych świąt Bożego Narodzenia, wspólnoty rodzinnej, sąsiedzkiej
— powiedział prezydent.
Dziękował także organizatorom i wolontariuszom marszów Trzech Króli w całej Polsce.
Z jednej strony łączymy pięknie tradycje, przeszłość, ale też radosny marsz ku przyszłości, radosny orszak, jak tych Trzech Króli przed ponad dwoma tysiącami lat - powiedział w poniedziałek szef rządu podczas orszaku Trzech Króli w Warszawie.
Premier Morawiecki powiedział w TVP Info, że bardzo chciał wziąć udział w pochodzie w stolicy, bo - jak mówił - „to piękny dzień i piękny orszak”.
Mamy też bardzo piękną pogodę, co sprzyja temu wspólnemu śpiewaniu kolęd tutaj na Krakowskim Przedmieściu. Z jednej strony łączymy piękne tradycje, przeszłość, ale też taki radosny marsz ku przyszłości, radosny orszak, taki, jak tych Trzech Króli przed ponad dwoma tysiącami lat
— powiedział.
Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” wyruszył w poniedziałek w Warszawie po raz dwunasty Traktem Królewskim – z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego. Podobne przeszły ulicami 872 miejscowości w kraju i 21 poza granicami Polski.
Uczestnicy orszaku w stolicy spotkali się najpierw na placu Zamkowym. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 12.00 zainaugurował przemarsz orszaku modlitwą Anioł Pański, następnie odczytano fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem. Wszystko to poprzedził wymarsz Orszaku Rodziny prowadzonego przez Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian.
Barwny pochód przeszedł Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiona jest stajenka. Prowadzili go trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. W drodze do stajenki królowie minęli sceny: dwór Heroda, walkę dobra ze złem, bramę anielską. Na scenie głównej odbyło się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech króli. Głos zabrał też prezydent Andrzej Duda.
Orszak zorganizowała Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2009 r. w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.
Zorganizowano liczne koncerty, jarmark orszakowy, żywą szopkę ze zwierzętami i zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/480810-prezydent-i-premier-na-orszaku-trzech-kroli-w-warszawie