Tłumy słuchaczy z całego kraju i z zagranicy przybyły do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Pierwsze kroki kierowali przed siedzibę rozgłośni oraz do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Po godzinie 12.00 rozpoczęli wspólną modlitwę.
Punktem kulminacyjnym obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja jest uroczysta msza święta w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, której przewodniczy metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Uczestniczą w niej, m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawiciele władz lokalnych.
List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał podczas uroczystych obchodów 28. rocznicy powstania rozgłośni szef MON Mariusz Błaszczak.
Dziękujemy Panu Bogu za wielki boży dar, jakim jest Radio Maryja oraz pozostałe przedsięwzięcia podejmowane pod auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Radio, telewizja, gazeta codzienna, wyższa uczelnia, fundacje i wspólnoty - już siłą rzeczy krótka i uogólniona lista budzi podziw i uznanie
— napisał prezes PiS.
Kaczyński zwrócił się w liście do słuchaczy Radia Maryja i podziękował za okazane PiS i obozowi Zjednoczonej Prawicy wsparcie w wyborach parlamentarnych.
„Dzięki głosom Państwa mamy większość bezwzględną w Sejmie i możemy kontynuować polską politykę niepodległościową, politykę wzmacniania naszej politycznej, gospodarczej, kulturowej i duchowej suwerenności. Politykę podtrzymywania wszystkiego, co składa się na fundament naszej chrześcijańskiej cywilizacji”
— napisał Kaczyński.
Wicepremier Jacek Sasin wygłosił okolicznościowe przemówienie w imieniu rządu.
Rząd RP kieruje do państwa dzisiaj serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. 28 lat to rzeczywiście cudowny wiek – jeszcze młodość, ale już też wielkie doświadczenia. Tak jest również z Radiem Maryja, które cały czas ma w sobie młodzieńczą witalność, chęć zmieniania świata, ale jednocześnie za sobą wiele doświadczeń – często trudnych
— mówił Sasin.
Dodał, że wszyscy pamiętają, jak Radio Maryja broniło się na medialnym rynku i walczyło – mimo kłód rzucanych pod nogi. Podkreślił, że wówczas jego środowisko polityczne – Prawo i Sprawiedliwość – stanęło mocno po stronie Radia Maryja, co przyczyniło się m.in. do wygrania bitwy o koncesję.
Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jego programy to bliski kontakt ze słuchaczami. (…) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą rodzinę Radia Maryja. Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy
— ocenił Sasin.
Mszę poprzedzą modlitwa różańcowa, koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich i koronka do miłosierdzia bożego.
W Toruniu są już słuchacze rozgłośni z całego kraju i z zagranicy.
Praktycznie co roku przyjeżdżamy na te uroczystości w strojach warmińskich. Cieszymy się z tego bardzo, bo ciągle słuchamy tego radia. Jesteśmy wdzięczny ojcu dyrektorowi i całej ekipie ojców. To jest coś fantastycznego i bierzemy z tego wzór. Mamy u siebie w Gietrzwałdzie Ognisko Kultury Rodzinnej - taką małą namiastkę tej wspólnoty radiomaryjnej
— powiedziała PAP Rita Kostka. Jej mąż Leonard dodał, że podziwia żonę, bo ta potrafi słuchać toruńskiej rozgłośni przez całą dobę.
Ja taki wytrwały nie jestem, ale chętnie słucham przed południem katechez. Poza tym oglądam Telewizję Trwam. Interesują mnie szczególnie spotkania jasnogórskie, a także programy turystyczne np. o 100 najpiękniejszych miejscach na naszym globie, sanktuariach
— podkreślił Leonard Kostka.
Wśród pielgrzymów są także przedstawiciele Polonii m.in. amerykańskiej, kanadyjskiej, niemieckiej, ale także australijskiej, a nawet japońskiej. Większość gości na uroczystości przyjechała jednak w zorganizowanych grupach z polskich parafii.
W tym radiu są najbardziej wiarygodne wiadomości, ale przede wszystkim jest dużo modlitwy. Słucham Radia Maryja bardzo często
— powiedział Krzysztof z Radzynia Podlaskiego. Z tej miejscowości do Torunia przyjechało 37 osób z parafii Świętej Trójcy.
Wśród celebrujących 28. rocznicę powstania Radia Maryja są jednak również torunianie.
Słucham Radia Maryja i oglądam Telewizję Trwam od rana do wieczora. Zaczynam od różańca i koronki, później jest Apel Jasnogórski, o 8.30 zaczynają się na antenie katechezy. Oglądam też „Rozmowy niedokończone”. W piątek o 10.30 są także bardzo ciekawe audycje przyrodnicze
— powiedziała PAP torunianka Ewa. Jej koleżanka Halina dodała to radio jest w jej ocenie „wielkim uniwersytetem”.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/476578-28-lat-temu-powstalo-radio-maryja-tysiace-osob-w-toruniu