Dolegliwości bólowe kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Niewielu z nas może zaliczyć się do osób, które ten problem ominął. Zwykle sami doprowadzamy się do stanu, w którym rozpaczliwie w bólu poszukujemy pomocy. Tymczasem wystarczy profilaktyka: trzymając się zaleceń zaufanych specjalistów możemy zadbać o swój kręgosłup i cieszyć się zdrowiem.
Choć na co dzień omijamy tych kilka prostych zasad, jak odrobina aktywności fizycznej czy odpowiednia postawa, nie od razu ponosimy konsekwencje. Kręgosłup „psuje się po cichu”, aż do momentu, w którym jest już za późno i trzeba pomocy z zewnątrz.
Kręgosłup jest podstawą funkcjonowania naszego ciała, jest kluczowy dla naszego ruchu, a także komfortu życia. Niestety temat kręgosłupa zaczyna nas interesować dopiero wtedy, kiedy natężenie objawów i bólu ogranicza ten komfort lub uniemożliwia nam wykonywanie codziennych obowiązków. A to trochę za późno …
— mówi mgr Daniel de Laurans, fizjoterapeuta, koordynator fizjoterapii w FORM Grupa Lekarska.
Statystyki są bezlitosne. Pokazują, że 97 proc. dorosłych Polaków w wieku powyżej 50 lat doświadczyło kontuzji, bólu kręgosłupa. Z kolei u dzieci mamy problem wad postawy. Ich młody kręgosłup jest jeszcze na tyle elastyczny, że rzadziej odczuwalny jest ból, jednak dochodzi częściej do skrzywień, napięć mięśniowych, zaburzeń sylwetki. To efekt współczesnych trendów: dzieci często poza zajęciami WF nie maja innej aktywności fizycznej, za to sporo czasu spędzają przed komputerem czy ze smartfonem w ręku.
Dzieci, które trafiają do fizjoterapeuty okazują się mieć więcej problemów niż ten, z którym przyszły. To często jest nie tylko kwestia kręgosłupa, ale wielu zaburzeń sylwetki oraz całej motoryki ciała. Warto sprawdzać swoje dzieci: jaką mają postawę ciała, czy mają dostatecznie dużo ruchu, bo to co za młodu szwankowało, da objawy później w dorosłości i będzie bardzo trudne do wyleczenia
– podkreśla Daniel de Laurans
U dorosłych obserwujemy pełne spektrum objawów. Najczęściej jest to ból któregoś odcinka kręgosłupa. Nie należy go lekceważyć.
Mamy zwyczaj bagatelizować te pierwsze objawy: wezmę proszek, posmaruję maścią, rozchodzę to. Niestety za którymś razem to nie chce przejść… Słysze to codziennie w wywiadach z pacjentami. Gdyby w gabinecie taki pacjent pojawił się wcześniej, prawdopodobnie byłaby to może nawet jednorazowa wizyta, z której wyszedłby z zaleceniami do stosowania w domu. Cała terapia trwała by krócej i przyniosłaby szybkie efekty. A na etapie bólu i kłopotów z poruszaniem się wchodzimy od razu w pełnoprofilowe leczenie lekarskie, fizjoterapeutyczne, farmakologiczne. W niektórych przypadkach wieloletnich zaniedbań ratunkiem nie będzie już leczenie zachowawcze, ale w szybkim tempie trzeba znaleźć się na stole operacyjnym
– mówi koordynator fizjoterapii w FORM Grupa Lekarska.
Dopóki nie dopuścimy do tak skrajnych sytuacji, w potrzebie warto skierować się do fizjoterapeuty, zamiast wędrować od gabinetu do gabinetu lekarzy specjalistów, aby i tak w końcu trafić w ręce doświadczonego fizjoterapeuty. On w razie potrzeby wyznaczy ścieżkę niezbędnych specjalistów i badań do wykonania, a w przypadku palcówek pełnoprofilowych takich jak FORM na bieżąco skonsultuje pacjenta z odpowiednim specjalistą wspólnie obierając najlepszą dla pacjenta drogę do zdrowia. Ostatecznie to także on zajmie się leczeniem, usprawnianiem pacjenta. Do lekarza należy udać się jeśli zaniedbanie lub uraz doprowadzi nas do sytuacji w której pojawią się niebezpieczne dla zdrowia objawy lub ból jest na tyle duży, że trzeba szukać pomocy farmakologicznej lub też istnieje podejrzenie konieczności interwencji chirurgicznej. Dlatego tak ważne jest, by być czujnym na sygnały swojego ciała i reagować jak najszybciej.
Dobrze zorganizowany zespół posiada duży wybór specjalistów z różnymi kompetencjami w dziedzinie leczenia i profilaktyki kręgosłupa: neurochirurgów, neurologów, fizjoterapeutów, trenerów oraz niezbędną diagnostykę. Pacjent pod dobrą opieką słuchający ich zaleceń, wprowadzający je w życie, będzie rzadko korzystał z interwencji. Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie, że o kręgosłup trzeba zadbać już teraz, jak najszybciej, zanim będzie za późno.
Zapraszamy do obejrzenia całości wywiadu i na stronę www.formgl.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/476228-zadbaj-o-swoj-kregoslup-juz-teraz