Środki z Funduszu Sprawiedliwości są przekazywane także na rzecz ratowania życia i zdrowia osób pokrzywdzonych - podkreślił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystego rozpoczęcia budowy Kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie.
Obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Fundacja „Akogo?” rozpoczyna budowę Kliniki Budzik dla dorosłych. Obiekt powstanie na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza.
We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwracał uwagę, że przez długie lata śpiączka oznaczała ogromną tragedię nie tylko dla chorego, ale także dla jego rodziny, która sama musiała poradzić sobie z tym wyzwaniem medycznym i ekonomicznym.
Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że powołany przez niego Fundusz Sprawiedliwości za sprawą decyzji rządu i parlamentu rozszerzył zakres swego działania, dzięki czemu może wspierać osoby pokrzywdzone w szerszym zakresie niż tylko pomoc psychologiczna i prawna. Wskazał, że obecnie pieniądze pozyskane od sprawców przestępstw można przekazywać na działania na rzecz ratowania życia i zdrowia osób pokrzywdzonych.
Często dzieją się tutaj cuda. I mam nadzieję, że tych cudownych doświadczeń, tej radości, uśmiechu, będzie znacznie więcej, wynikającego z powołania do życia (…) tej drugiej placówki, która będzie służyła przede wszystkim dorosłym. Ministerstwo Sprawiedliwości przeznacza z tego funduszu blisko 40 mln zł, by wesprzeć te działania
— poinformował minister.
Klinika Budzik dla dorosłych, która powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego będzie pierwszym z centrów specjalistycznych rehabilitacji osób pokrzywdzonych, które doznały uszczerbku na zdrowiu lub wymagają szczególnej opieki. Utworzenie centrów, które będą częścią ogólnopolskiej sieci pomocy zakłada Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Budowa sieci powstaje dzięki dotacjom z Funduszu Sprawiedliwości.
Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” otrzyma na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości ponad 37 mln złotych. Pomoc znajdą w niej dorośli, którzy zapadli w śpiączkę.
Według danych przytoczonych przez MS rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy. Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację „Akogo?” Klinika Budzik dla dzieci.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/474776-w-warszawie-rusza-budowa-kliniki-budzik-dla-doroslych