Byli więźniowie Auschwitz i rodziny ofiar apelują o godne uczczenie organizacji obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków. Zwrócili się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau m.in. z prośbą o możliwość odprawienia Mszy św. przed Ścianą Śmierci oraz zniesienie zakazu wnoszenia na teren obozu polskich flag na drzewcach - pisze „Nasz Dziennik”.
List w tej sprawie do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wysłało przed kilkoma tygodniami Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego – Prawo do Prawdy – informuje „Nasz Dziennik” w tekście zatytułowanym „Byli więźniowie Auschwitz opuszczeni”.
Odpowiedź na podniesione w liście otwartym kwestie będzie możliwa dopiero po ich przeanalizowaniu przez wszystkie zaangażowane w organizację strony. Takie spotkanie odbędzie się już po 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, czyli po 27 stycznia 2020 r.
— powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest Piotr Cywiński.
Natomiast w odpowiedzi na pismo stowarzyszenia instytucja stwierdziła, że nie jest jedynym organizatorem uroczystości, które odbędą się 14 czerwca 2020 r. Jednak jak pisze „Nasz Dziennik” inne podmioty mają ograniczony udział w organizacji.
Formuła obchodów 14 czerwca jest wypracowana przez dyrektora Muzeum. Inne podmioty wpisują się w tę koncepcję. Dla mnie jest oczywiste, że za organizację uroczystości odpowiedzialna jest Dyrekcja Muzeum
— mówi w rozmowie z gazetą Krzysztof Utkowski, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.
„Nasz Dziennik” podkreśla, że „14 czerwca ma istotne znaczenie, bo przypomina o polskich ofiarach Auschwitz”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zgrzyt z hymnem Polski podczas rocznicy w Auschwitz? Muzeum odpowiada: Został odśpiewany w Miejscu Pamięci
Kontrowersyjna decyzja Muzeum Auschwitz. Jedno ze stowarzyszeń wykluczone z obchodów rocznicowych
ems/„Nasz Dziennik”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/474541-byli-wiezniowie-auschwitz-apeluja-do-muzeum