Polacy to „właściciele niewolników” i „mordercy Żydów”, którzy powinni spróbować napisać swoją historię od nowa, „nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy” - tak naszą historię postrzega laureatka nagrody Nobla za 2018 r. Olga Tokarczuk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. „Czuję się trochę tak, jakbym dostała nowe życie w grze komputerowej”
Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów
— mówiła Olga Tokarczuk w „Minęła dwudziesta” w TVP Info w 2015 r.
I przekonywała, że polska historia została wymyślona jako nieprawdziwy mit.
Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości - podkreślała.
Przekonywała, że w czasie wojny i po wojnie Polacy dokonywali pogromów Żydów.
Można patrzeć na historię z punktu widzenia kobiety, chłopki, Żyda, ducha albo zwierzęcia
— dodawała.
Pisarka odnosiła się w swoich wypowiedziach również do bieżących wydarzeń. Krytykowała obecne władze.
Żyjemy w kraju rządzonym przez populistów, w efekcie jesteśmy zaskakiwani coraz dziwniejszymi pomysłami, ale tego typu bizarność nie jest tylko polską przypadłością, inne kraje też kierują się dziwną polityką
— mówiła o rządach PiS w rozmowie z portalem wp.pl.
W tym samym wywiadzie krytykowała polską zaściankowość i ocenianie wszystkie przez polski pryzmat.
Zaczynam odczuwać jako opresję konieczność zajmowania się kolejnymi pomysłami polskich polityków. Polacy zajmują się Polakami. Strasznie brakuje nam szerszego horyzontu, żeby dostrzec, że żyjemy w świecie, który zmienia się bardzo gwałtownie, pogrąża się w kolejnych wojnach, pogarsza się sytuacja klimatyczna
—stwierdziła Tokarczuk.
Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami, które ukazały się w czasopiśmie „Na Przełaj”. Jej tomik poetycki ukazał się w 1989 r., a w cztery lata później wydała pierwszą powieść pt. „Podróż ludzi Księgi”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. „Czuję się trochę tak, jakbym dostała nowe życie w grze komputerowej”
ems/TVP Info/wp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/467702-tokarczuk-polacy-to-mordercy-zydow