Na 19 czerwca kurator stowarzyszenia Wiosna zwołał walne zgromadzenie jego członków w celu wyboru prawowitego zarządu. Do udziału w zebraniu zaproszeni zostali także przedstawiciele innych środowisk zainteresowanych sytuacją, w tym partnerzy stowarzyszenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stowarzyszenie „Wiosna” bez prezesa. Sąd wykreślił ks. Babiarza go z KRS
Zgodnie z KRS stowarzyszenie Wiosna nie ma obecnie zarządu.
Wyznaczony przez sąd, na wniosek prokuratora, kurator w osobie radcy prawnego Karola Tatary od 20 maja sprawuje pieczę nad stowarzyszeniem Wiosna, rozmawia z pracownikami, wolontariuszami, partnerami, darczyńcami organizacji i z przedstawicielami innych środowiska zainteresowanych sytuacją w słynącym ze Szlachetnej Paczki stowarzyszeniu. Tatara analizował także sytuację prawną i finansową organizacji.
Najgorszy dla stowarzyszenia jest stan niepewności
— powiedział na środowej konferencji prasowej kurator. Zaznaczył m.in., że partnerzy stowarzyszenia Wiosna (w tym duże firmy sponsorujące działania organizacji, w tym Szlachetną Paczkę – PAP) oczekują szybkiego uporządkowania sytuacji.
Podczas zaplanowanego na 19 czerwca spotkania w siedzibie stowarzyszenia w Krakowie 18 członków (zgodnie z analizą kuratora tyle osób w tej chwili jest prawowitymi członkami) stowarzyszenia wybierze zarząd i prezesa. Zgodnie z analizą prawną sporządzoną przez kuratora ani Joanna Sadzik ani ks. Grzegorz Babiarz, którzy uważali, że są prawowitymi prezesami stowarzyszenia, nie są członkami stowarzyszenia – a to oznacza, że nie mogą głosować podczas walnego zgromadzenia. Zgodnie ze statutem stowarzyszenia w zarządzie mogą zasiadać tylko członkowie. W walnym zgromadzeniu ma prawo brać udział ks. Jacek Stryczek, który jest członkiem stowarzyszenia.
Spotkanie poprowadzi kurator.
Ważne, jakie są oczekiwania pracowników. Należy wysłuchać partnerów
— powiedział kurator, podkreślając, że przedstawiciele partnerów, pracownicy i wolontariusze otrzymali zaproszenie do udziału w zebraniu.
Karol Tatara dopytywany przez dziennikarzy o sytuację finansową stowarzyszenia zaznaczył, że jest ona dobra i stabilna. W nieoficjalnych rozmowach pracownicy Wiosny przyznali, że odkąd w stowarzyszeniu jest kurator, to sytuacja „uspokoiła się”. Joanna Sadzik, mimo że nie jest członkiem stowarzyszenia, jest wciąż pracownikiem tej organizacji. W ostatnich tygodniach nie przychodziła do pracy. Ks. Babiarz i jego współpracownicy (Wiesław Brzykcy i Conrad Gadomski) opuścili siedzibę stowarzyszenia wraz z pojawieniem się w nim kuratora sądowego.
Podczas środowej konferencji prasowej kurator przyznał, że ostatnie decyzje sądów w sprawie stowarzyszenia, w tym m.in. wykreślenie ks. Babiarza z KRS, ale też powołanie kuratora przez sąd, są przedmiotem skarg – strony niezadowolone z tych decyzji odwołują się od nich. Zdaniem kuratora nie powinno to jednak mieć dużego wpływu na wynik głosowania 19 czerwca, ponieważ wszystkim zależy na dobru stowarzyszenia i szybkim uporządkowaniu spraw.
Stan niepewności w stowarzyszeniu trwa od 4 lutego, kiedy Joanna Sadzik została odwołana z funkcji prezesa i złożyła pisemną, a tym samym skuteczną rezygnację ze stanowiska. Z analizy kuratora wynika, że od tamtego czasu stowarzyszenie nie miało zarządów powołanych zgodnie z prawem, co oznacza, że decyzje Sadzik i Babiarza podejmowane od 4 lutego nie są skuteczne.
Sąd nie określił, jak długo kurator będzie pracował w stowarzyszeniu Wiosna. Sąd zobowiązał także kuratora do regularnego (nie rzadziej niż co dwa miesiące) składania sprawozdania z czynności prowadzonych w stowarzyszeniu.
O powołanie kuratora dla stowarzyszenia Wiosna wnioskowała prokuratora, według której niejasne było, czy Sadzik i Babiarz zostali prawomocnie powołani na prezesów tej organizacji.
Sytuacja w stowarzyszeniu Wiosna była napięta od września ub.r., kiedy to portal Onet opublikował reportaż wskazujący na to, że kierujący Wiosną ks. Jacek Stryczek stosował mobbing wobec pracowników. W wyniku publikacji ks. Stryczek podał się do dymisji, w październiku w jego miejsce walne zgromadzenie powołało ówczesną szefową Szlachetnej Paczki Joannę Sadzik. Potem prezesem został psychoterapeuta, wykładowca akademicki ks. Grzegorz Babiarz.
Wiosna w Krakowie działa od 2001 r., zatrudnia ok. 120 osób. Początek stowarzyszeniu dała grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych). Najważniejszy projekt stowarzyszenia – Szlachetna Paczka – z roku na rok się rozwijał, pomoc otrzymywało coraz więcej rodzin. W pierwszej edycji 30 ubogich rodzin dostało prezenty, w 2017 r. – ponad 20 tys. rodzin. W ostatniej, 18. edycji akcji, czyli po aferze związanej z mobbingiem, pomoc trafiła do 17 tys. rodzin. Wiosna realizuje także inne akcje dobroczynne, edukacyjne, np. Akademię Przyszłości.
kpc/PAP
-
Prezydent Andrzej Duda dla tygodnika „Sieci” - pierwszy WYWIAD po wyborach europejskich: Nie boję się Tuska. To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/449677-skonczy-sie-zamet-beda-wybory-w-wiosnie