Dziś, 4 czerwca o godzinie 14.00 w Instytucie Pamięci Narodowej – Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbędzie się konferencja inaugurująca działalność Instytutu Jana Olszewskiego. Zapytaliśmy o szczegóły tego ciekawego przedsięwzięcia Dawida Jackiewicza, jednego z inicjatorów.
wPolityce.pl:Skąd idea powołania Instytutu? Czym będzie się zajmował?
DAWID JACKIEWICZ, polityk, wieloletni działacz Ruchu Odbudowy Polski, były poseł do PE, minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło: Idea powstania Instytutu Jana Olszewskiego zrodziła się wśród współpracowników i przyjaciół Premiera. Od jakiegoś czasu obserwujemy, że poza głównym nurtem polityki pozostaje wciąż wiele wartościowych, doświadczonych i kreatywnych osób o poglądach prawicowych i niepodległościowych. Nie włączyli się oni aktywnie w działalność polityczną z różnych powodów, niektórzy nie mogli, inni nie potrafili, czasami nie pozwalała im na to sytuacja życiowa a kiedy indziej po prostu nie zostali docenieni i zauważeni przez decydentów politycznych. Ale wszystkie te osoby łączy wspólny mianownik – bezinteresowna chęć działania dla Ojczyzny. W tym sensie są naśladowcami Jana Olszewskiego. Wychodzimy im naprzeciw proponując włączenie się do organizacji nie będącej partią polityczną lecz swoistym think tankiem merytorycznie wspierającym działania obozu rządzącego.
Kto dokładnie tworzy środowiska podejmujące to wyzwanie?
Z jednej strony założyciele Instytutu Jana Olszewskiego to grupa osób związana kiedyś z Ruchem Odbudowy Polski z drugiej strony to ludzie, którym bliskie są myśli, działalność i cele Premiera Jana Olszewskiego. Nie jest to zbiór zamknięty. Wciąż dołączają do nas nowi ludzie z różnych stron Polski, utożsamiający się z prawą stroną sceny politycznej, z ruchem niepodległościowym.
Czy można się włączyć w prace i aktywność Instytutu?
Instytut ma charakter otwarty i każdy kto ma ciekawe pomysły i chęć pracy może włączyć się w naszą działalność. Stawiamy jednak jeden warunek – gotowość bezinteresownej pracy dla Polski. Nie chcemy narzekań, nie chcemy jałowych sporów, liczy się jedynie merytoryczna aktywność w szeroko rozumianym interesie naszej Ojczyzny.
Inauguracja Instytutu odbędzie się 4 czerwca. Na czym będzie polegał ten akt założycielski? Co dalej?
Rocznicę obalenia pierwszego w pełni demokratycznego Rządu III RP chcemy upamiętnić Konferencją poświęconą życiu, działalności politycznej i społecznej oraz dorobkowi Premiera Jana Olszewskiego. W przeciwieństwie jednak do wielu innych organizacji okołopolitycznych, naszym celem nie jest tylko organizowanie konferencji i debat akademickich. Tak jak dla naszego patrona, w centrum działania Instytutu ma być człowiek i jego problemy. Instytut w ramach swojej aktywności ma być zwornikiem inicjatyw społecznych, które dzięki naszej pracy zostaną przekute w inicjatywy ustawodawcze.
Jak można określić rolę śp. premiera Jana Olszewskiego w historii Polski? Jakie wartości znajdujemy w jego dorobku i myśli państwowej?
Jest to rola zupełnie wyjątkowa. Połączenie ogromnej wręcz wrażliwości na sprawy ludzkie , codzienne, zwyczajne, z niezwykłym i przenikliwym intelektem, niespotykana odwaga cywilna połączona ze stalowym kręgosłupem moralnym, ogromna wiedza i doświadczenie polityczne i życiowe, determinacja i odwaga w walce z pozostałościami PRL-u, a nade wszystko piękny i szczery patriotyzm. To wszystko stawia Premiera Jana Olszewskiego w pierwszym szeregu najwybitniejszych postaci współczesnej historii Polski. Niezaprzeczalnie, był pierwszym politykiem tej rangi, który rozpoczął walkę o kształt nowej Polski, Polski prawdziwie niepodległej. O jego życiu, dorobku politycznym i spuściźnie mówić będziemy na dzisiejszej Konferencji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.
rozm. gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/449475-powstaje-instytut-jana-olszewskiego-znamy-szczegoly