23 maja w KPRM odbył się „TweetupMłodzi”, w którym wzięli udział przedstawiciele młodego pokolenia Polaków, organizacji pozarządowych oraz młodzieżowych rad gmin.
Relacja ukazała się na stronie Blogpress.pl.
W czasie spotkania Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wicepremier Piotr Gliński ogłosił inicjatywę powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.
„Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który ma na celu utworzenie nowej instytucji dialogu pomiędzy podmiotami społeczeństwa obywatelskiego a organami władzy publicznej. (..) Projektowana ustawa powołuje Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem jako organ opiniodawczo-doradczy przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego (..) o uprawieniach w zakresie spraw dotyczących młodego pokolenia”.
Jak podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego:
„Powołanie Rady jest odpowiedzią na oczekiwania młodego pokolenia, młodych Polaków, dotyczących utworzenia takiej instytucji, w ramach której przedstawiciele młodych mogliby wejść w dialog z przedstawicielami władzy publicznej na najwyższym szczeblu. Postulat powołania organu tego typu wprost znalazł się w programie Wizja dla Młodego Pokolenia, który w 2015 roku koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przedstawiła czołowym przedstawicielom życia publicznego”.
Wicepremier Gliński przypomniał, że ten program został przyjęty przez niektorych polityków Prawa i Sprawiedliwości w czasie kampanii wyborczej oraz przez ówczesnego kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudę. Powołanie Rady jest więc spełnieniem przedwyborczych zobowiązań. Stało się to możliwe dzięki stworzeniu instytucjonalnych podstaw - Komitetu ds. Pożytku Publicznego i jego organu operacyjnego - Narodowego Instytutu Wolności, który zajmuje się wspieraniem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym konkursami dla organizacji pozarządowych.
Jak zauważył wicepremier Piotr Gliński:
„Dzięki działalności Rady będzie możliwa większa aktywizacja młodzieży z mniejszych ośrodków”.
Chodzi m.in. o zrównoważony rozwój i wyrównywanie szans.
Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego podkreślił na końcu:
Dziś inicjujemy pierwszy etap nowelizacji ustawy, ale kształt Rady i idea jest już zaakceptowana politycznie i będziemy ją realizowali”.
WIDEO:
Relacja: Bernard i Margotte
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/448651-tweetupmlodzi-w-kprm-rada-dialogu-z-mlodym-pokoleniem