19 kwietnia przypada 76. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Zakończyło się ono zrównaniem getta z ziemią. Jego mieszkańców bestialsko wymordowano lub wywieziono do obozów zagłady.
Z okazji rocznicy tego tragicznego wydarzenia IPN przedstawił unikalny film ze swojego archiwum. Pokazuje on życie codzienne w okupowanej Warszawie.
Prezentowany poniżej klip jest fragmentem filmu 8 mm wykonanego przypuszczalnie przez nieznanego żołnierza Wermachtu w latach 1940-1941. Widzimy na nim dramatyczne sceny z warszawskiego getta – codzienną walkę o przetrwanie ludzi skazanych na eksterminację‼ W 1966 r. obraz został przekazany do Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich – prawdopodobnie przez redaktora TVP Jerzego Ambroziewicza, który zastrzegł jego udostępnianie. Od tego czasu materiał ten nie był szeroko publikowany w całości. Archiwum IPN dokonało jego cyfrowej rekonstrukcji i montażu
—czytamy na stronie IPN.
W filmie Instytut Pamięci Narodowej użył cytatu z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Lekko go zmienił dodając w nawiasie słowo Niemcy, co nie dziwi, ze względu na to, że film pokazywany jest także w anglojęzycznej wersji.
Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los
—czytamy w filmie.
Po fali krytyki, negatywnych komentarzy, a nawet hejtu, które publikowali użytkownicy Twittera, IPN odniósł się do sprawy.
Przyznajemy, że umieszczenie słowa »Niemcy« w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie
—napisał Instytut Pamięci Narodowej na Twitterze.
Przypomina też:
Utworzenie warszawskiego getta, stłumienie Powstania oraz likwidacja getta zostały przeprowadzone przez Niemców, którzy wykazali się w tym czasie niespotykanym okrucieństwem, faktycznie gotując ludności żydowskiej taki los. Oczywiście, słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny.
Na koniec pracownicy Instytutu apelują:
Ponadto zwracamy się z prośbą by, komentując nasze wpisy lub angażując się w dyskusję z innymi, przestrzegali Państwo ogólnie przyjętych zasad netykiety.
Oskarżenia o manipulację wydają się mocno przesadzone.
ann
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/443347-ipn-chcial-uczcic-powstanie-w-getcie-padl-ofiara-nagonki