We wtorek, drugiego dnia strajku nauczycieli, przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej ma się odbyć protest. Organizuje go „Strajk Uczniów”, czyli inicjatywa na rzecz „demokratycznej szkoły”. „Demokratyczna? To znaczy jaka? W której uczniowie głosują nad swoimi ocenami? I nad nauczycielami?” - pyta publicysta tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.
Chcemy stworzyć szeroki ruch młodzieżowy, który będzie działał na rzecz gruntownej reformy edukacji. Pokażemy, że uczniowie mają coś do powiedzenia i potrafią się zjednoczyć, by wyrazić to silnym, zdecydowanym głosem. Będziemy żądać partnerskiego traktowania i systemowych gwarancji przestrzegania praw ucznia. Będziemy pielęgnować młodzieżową samorządność i żądać reprezentacji młodego pokolenia przy władzy każdego szczebla
— przedstawia się organizacja młodzieżowa, która przyjęła nazwę „Strajku Uczniowskiego”.
Marzymy o szkołach, na które mamy realny wpływ i chcemy współdecydować o tym, jak się uczymy. Społeczności szkolne powinni tworzyć ludzie wolni i równi. Każdy, niezależnie od tego, czy jest uczniem, rodzicem, czy nauczycielem, ma prawo do szacunku i godnego traktowania
— postulują.
Młodzieżowa organizacja (wraz ze Związkiem Uczniowskim Liga Młodzieży Wolnościowej – głoszącym hasła na rzecz „równości” i „walki z dyskryminacją w szkołach, oraz z Fundacją Bullerbyn na rzecz wspólnoty dzieci i dorosłych) zapowiedziała na wtorek 9 kwietnia protest przed siedzibą MEN, by z jednej strony wyrazić poparcie dla strajku nauczycieli, a z drugiej strony domagać się „demokratyzacji szkolnictwa”.
Organizatorzy chwalą się, że wydarzeniem na Facebooku zainteresowanych jest nawet 100 tys. internautów, a swój udział zapowiedziało z kolei. 18 tys. Podobne protesty miałyby się odbyć w innych miastach.
Trudno jednak ocenić, na ile poważna jest to organizacja i czy protesty będą miały tak zapowiadany wydźwięk.
Czytam właśnie, że pod MEN ma się jutro odbyć „strajk uczniowski na rzecz demokratycznej szkoły”. Demokratyczna tzn. jaka? W której uczniowie głosują nad swoimi ocenami? I nad nauczycielami?
— pyta na Twitterze publicysta tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski, komentujący sprawę.
kpc/Facebook: Strajk Uczniowski/alternatywa.net.pl/Twitter
-
Kup tygodnik „Sieci” z fascynującą książką!
Już od poniedziałku, 8 kwietnia, dostępne jest nowe wydanie tygodnika „Sieci”, a w nim wyjątkowy dodatek – książka „Całun. Historia, nauka, kult”. Nie przegap!
E - wydanie naszego pisma dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/441679-strajk-uczniowski-przed-men-chca-demokratyzacji-szkol