Wezwanie św. Jana Pawła II „NIE LĘKAJCIE SIĘ” wciąż pozostaje aktualne, jak i całe Jego nauczanie. W 14. rocznicę śmierci wspominamy papieża Polaka.Tegorocznej rocznicy towarzyszy hasło „Odnów oblicze!”. Mamy mu być za wdzięczni.
14 lat temu świat zalał się łzami. Rocznica odejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II
Dzięki swojej postawie i nauczaniu Jan Paweł II został nazwany „Największym z Rodu Słowian”. Podczas swojego pontyfikatu ukształtował wiele pokoleń Polaków, a pamięć o Nim jest ciągle żywa. Papież Polak przypominał nam wielokrotnie o wielkiej roli naszej Ojczyzny i mówił o wadze sumienia, które należy nieustannie kształtować oraz konieczności stawiani sobie coraz wyższych wymagań.
1/. ”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” To jedne z najsłynniejszych słów św. Jana Pawła II. Zostały one wypowiedziane podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w Warszawie w 1979 r. Słowa te dodały nam sił byśmy mogli przeciwstawić się zniewoleniu przez komunizm.
2/. Kolejne mocne słowa wypowiedziane zostały przez Papieża w Masłowie k. Kielc, podczas pielgrzymki do kraju w 1991 r. Ojciec Święty mówił: „To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! „.
3/. W Skoczowie Ojciec Święty pozostawił Polakom niezwykłą prośbę, by nasz kraj na nowo zwrócił się do Chrystusa i Jego krzyża. Mówił: „Na tym wielkim wirażu ojczystej historii, kiedy decyduje się przyszły kształt Rzeczypospolitej, papież - wasz rodak, nie przestaje was prosić, abyście to dziedzictwo Chrystusowego krzyża na nowo z wiarą i miłością przyjęli. Abyście krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali, tak jak wybrał go kiedyś św. Jan Sarkander i tylu innych świętych i męczenników. Abyście podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i każdej z was, w życiu waszych rodzin i w życiu tej wielkiej wspólnoty, jaką jest Polska. Brońcie go!”
4/. W Krakowie 10.06.1979 r. Jan Paweł II pytał czy o to, czy Bogu można powiedzieć NIE? Wyjaśniał na czym polega prawdziwa wolność i mówił o tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji naszej ojczyzny.
5./Na koniec słowa z homilii wygłoszonej w Warszawie w 1991r. na zakończenie IV Pielgrzymki do Polski. Jan Paweł II mówił o najważniejszym przykazaniu miłości. „W każdym swoim wymiarze przykazanie miłości jest odniesione do ludzkiej woli, która jest wolna. Człowiek, kierując się światłem rozumu, czyli sądem sumienia, wybiera, a w ten sposób rozstrzyga i stanowi o sobie. Nadaje kształt swym uczynkom. Przykazanie miłości jest skierowane do wolnej woli, od niej bowiem zależy, czy człowiek nada swym uczynkom, swemu postępowaniu, kształt miłości lub też inny kształt, miłości przeciwny. Może to być kształt egoizmu, kształt obojętności na potrzeby drugiego, obojętności na dobro wspólne. Może to być wreszcie kształt nienawiści czy zdrady - wbrew temu, czego uczy Chrystus: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół”.
ann
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/440789-polska-wspomina-jana-pawla-ii-5-waznych-wezwan-do-rodakow