Potrzebujemy debaty o Polsce z udziałem polityków, samorządowców i przedstawicieli klubów parlamentarnych, dzięki której opadłyby emocje, które często przeważają w debacie publicznej - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas prezentacji listu społecznego KEP.
List społeczny Konferencji Episkopatu Polski „O ład społeczny dla wspólnego dobra” zaprezentowano w poniedziałek w Sekretariacie KEP w Warszawie.
Abp Skworc zaznaczył, że zaprezentowany dokument jest apelem biskupów o dialog, rozmowę i pojednanie, a także o modlitwę.
List wyraża nasze zatroskanie o relacje w naszym społeczeństwie między rządzonymi a rządzącymi, między sprawującymi władzę a opozycją (…). Jest wezwaniem do rozmowy toczonej z poszanowaniem rozmówcy. Bardzo ważne jest, abyśmy nauczyli się tak ze sobą rozmawiać
—ocenił.
Dodał, że jego adresatami są nie tylko osoby związane z Kościołem, ale wszyscy ludzie dobrej woli.
W naszym społeczeństwie jest wielu ludzi dobrej woli po każdej stronie sporu politycznego i do tej dobrej woli możemy się zawsze odwoływać. Bo kiedy ludzie dobrej woli się spotykają, to z tego spotkania na pewno jakieś dobro wyniknie
—zastrzegł metropolita katowicki.
Zdaniem abpa Skworca celem dokumentu jest doprowadzenie do rachunku sumienia każdego, kto będzie go czytał.
Chcielibyśmy tym dokumentem doprowadzić do debaty społecznej nad problemem głębokich podziałów społecznych, które podzieliły Polaków. Płaszczyzną do takiej debaty mogłaby być Katolicka Agencja Informacyjna, mogłaby stworzyć platformę rozmowy z politykami, samorządowcami czy z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Takiej właśnie debaty o Polsce - podczas której wszyscy mogliby się wypowiedzieć - dzisiaj nam brakuje
—ocenił.
W opinii hierarchy dzięki takiemu spotkaniu opadłyby emocje, które często przeważają w debacie publicznej.
Tak się dzieje, kiedy twarzą w twarz spotkamy się z człowiekiem, patrzymy mu w oczy i okazujemy szacunek
—mówił.
Ks. dr Arkadiusz Wuwer z Uniwersytetu Śląskiego podkreślił, że list nawiązuje do trzech wcześniejszych dokumentów KEP: „W trosce o dobro wspólne”, „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie” oraz „Chrześcijański kształt patriotyzmu”, a także do nauczania papieża Franciszka.
**Zaznaczył, że biskupi apelują o przyczynianie się do tworzenia wspólnoty, nawrócenie i dialog, a także nawołują do towarzyszenia rodzinie i najsłabszym, bezradnym i bezdomnym. Uderza bardzo spokojny ton tego wezwania, jak gdyby było to przesłanie z innego świata (…). Jest to spojrzenie na wzburzone fale życia społecznego z Bożej perspektywy
—ocenił.
Konsultor Rady ds. Społecznych KEP Sławomir Sowiński podkreślił, że w liście biskupi nie opowiadają się po żadnej stronie sporu politycznego, lecz pokazują z realizmem, że świat polityki ma swoją autonomię i pewne mechanizmy, które trzeba przyjąć do wiadomości.
Biskupi rozumieją, że w polityce zawsze będzie obecny element rywalizacji, emocji i konfliktu. I w takim świecie - mówi dokument - możemy tę politykę czynić lepszą i bardziej ludzką
—zastrzegł.
Dokument, który został zatwierdzony na marcowym 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, odejmuje refleksję nad obecnym stanem polskiego społeczeństwa i wzywa do:
podjęcia wzmożonego wysiłku na rzecz budowania autentycznych relacji międzyludzkich w uporządkowanej zgodzie.
W liście biskupi podejmują m.in. refleksję nad językiem życia publicznego. Wzywają wszystkich uczestników życia publicznego - polityków, dziennikarzy, publicystów i użytkowników mediów społecznościowych - „do głębokiej refleksji nad językiem używanym w rozmowach o sprawach publicznych”. Zwracają też uwagę na potrzebę „chrześcijańskiego stylu obecności w świecie cyfrowym”, który „przyjmuje formę komunikacji szczerej i otwartej, odpowiedzialnej i szanującej innych”, wolnej od tzw. hejtowania.
Autorzy dokumentu zaznaczyli, że choć rozumieją różnice, które są nieodłącznym elementem każdej rzeczywistości społecznej, ze smutkiem dostrzegają istniejące w Polsce podziały i konflikty, jak też brak dostatecznego zaangażowania w budowanie wspólnoty.
Pragniemy więc (…) ponownie przyczynić się do budowania autentycznej wspólnoty sióstr i braci budujących poprzez miłość w prawdzie dobro wspólne naszej ojczyzny
—napisali biskupi.
Przypomnieli m.in. prawdę o niezbywalnej godności i prawie do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a także „prawdę o społecznych i ekonomicznych wyzwaniach”, którym - jak zapisali - „skutecznie sprostać możemy tylko wspólnie w postawie solidarności”.
Wskazują na cztery cnoty kardynalne, jako fundamenty ładu społecznego. Piszą o roztropności, jako praktycznej mądrości, będącej zaprzeczeniem „lekkomyślnej porywczości”. Wymieniają też cnotę sprawiedliwości, która domaga się zachowywania umów, ale ma być dopełniona miłością, umiarkowanie - czyli zdolność kontrolowania namiętności oraz męstwo, które uzdalnia do obrony słusznej sprawy.
ann/PAP
-
W najnowszym numerze „Sieci”: W artykule „Anglicy znaleźli trotyl” Marek Pyza i Marcin Wikło publikują najnowsze informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej, do których udało im się dotrzeć. To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/439769-wazny-apel-abpskworca-o-dialog-rozmowe-i-pojednanie