24 stycznia w Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki odbyła się prelekcja Marii Paszyńskiej „Dziewczęta wygnane. Tułaczy los kresowych Polek 1940-1943” oraz prezentacja jej książek z serii „Owoc granatu”.
Maria Paszyńska jest iranistką i prawniczką, autorką powieści historycznych. Tetralogia „Owoc granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód.
Tak zrecenzowała książkę inna pisarka, Paulina Hendel :
„Owoc Granatu” jest jak pachnąca orientalnymi przyprawami potrawa z idealnie dobranymi składnikami. Odrobina tęsknoty, szczypta cierpienia i dużo miłości - oto przepis na wzruszającą historię, która działa na wszystkie zmysły czytelnika.
Maria Paszyńska zaznaczyła:
Utrwalam w „Owocu granatu” mit kresowych ideałów. Wydaje mi się, że dość jest brzydoty i dość jest tego, że wyciągamy wszystkie złe i straszne rzeczy, a za mało mówimy o swojej mitologii, o tym, co mogłoby nas łączyć.
Autorka opowiadała o nastrojach na Kresach przed wojną, o wybuchu wojny, wywózkach i sowieckich obozach pracy, a w końcu o ewakuacji Polaków z terenu ZSRS. Ilustrując opowieść historyczną cytowała fragmenty swojej książki.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/434188-maria-paszynska-o-tulaczym-losie-kresowych-polek-wideo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.