Ciekawy obrazek z Inowrocławia: z dość pokaźnej strefy płatnego parkowania obowiązującej w tym mieście wydzielono fragment ulicy, przy której swoją kancelarię prowadzi Dorota Brejza, żona słynnego posła Platformy Obywatelskiej, Krzysztofa. Wniosek o wyłączenie części ul. Solankowej ze strefy złożył tata Krzysztofa i teść Doroty - prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Ul. Solankowa znajduje się w centrum Inowrocławia. W przeszłości całą ulicę obejmowała strefa płatnego parkowania. Zmieniło się to na początku 2016 roku. Prezydent miasta Ryszard Brejza złożył wówczas do rady miasta wniosek o wyłączenie ze strefy odcinka Solankowej od ul. Grodzkiej do Roosevelta. Tłumaczył to koniecznością „uporządkowania” sposobu pobierania opłat.
Traf chciał, że akurat przy tym odcinku ul. Solankowej swoją kancelarię prowadzi Dorota Brejza, żona posła Krzysztofa Brejzy (PO), określanego przez polityków opozycji i sprzyjające jej media mianem „polskiego Eliota Nessa” a także synowa Ryszarda Brejzy, który wnioskował o korektę zasięgu strefy płatnego parkowania.
Formułowane m.in. przez internautów sugestie, że fakty te w jakiś sposób łączą się ze sobą, ba, że mogą wręcz wynikać jeden z drugiego, oburzyły mecenas Dorotę Brejzę. Wydała ona oświadczenie, w którym informowała, że podejmie „stosowne do sytuacji działania prawne” jeśli na przykład w komentarzach na lokalnych portalach pojawiać się będą wątki naruszające dobra osobiste pani mecenas. Brejza obszernie wytłumaczyła też, dlaczego nie tylko nie miała nic wspólnego z inicjatywą swego teścia ale nawet nie była ona jej do niczego potrzebna.
Po pierwsze, rzadko parkuję swój samochód na ulicy Solankowej, gdyż dysponuję miejscem parkingowym w podwórzu kamienicy. Po drugie, moi klienci nigdy nie skarżyli się na żadne niedogodności związane z koniecznością ponoszenia opłat. Temat ten nie jest i nie był żadnym realnym problemem. Z uwagi na to, że prowadzę dużą ilość spraw, w godzinach rannych i wczesnym popołudniem zazwyczaj przebywam na rozprawach w różnych Sądach. Klientów przyjmuję później, a więc w takich godzinach, gdy żadne opłaty i tak nie były już naliczane. Po trzecie, zwracam uwagę na fakt, że przy ulicy Solankowej – na spornym odcinku - oprócz mojej Kancelarii znajdują się także m. in. szkoła, przedszkole, PZU oraz kilka innych Kancelarii Adwokackich i Radcowskich, a poza tym sklepy spożywcze, piekarnia, kosmetyczka, fryzjer, restauracja i hotel. Po czwarte, o przedmiotowej uchwale Rady Miasta dowiedziałam się z prasy i była dla mnie zaskoczeniem
– czytamy w oświadczeniu Doroty Brejzy (pisownia oryginalna).
CZYTAJ TAKŻE: Czy to aby nie nepotyzm? Kolega posła Krzysztofa Brejzy zarobił krocie w miejskiej spółce
Po dłuższym czasie głos w sprawie zabrało także, ustami ówczesnej rzeczniczki Agnieszki Ch. (dziś ciąży na niej ponad 80 zarzutów w tzw. aferze fakturowej), miasto. Okazało się, że w całej sprawie nie chodziło wcale, jak sugerowali polityczny rywale prezydenta Brejzy, o wygę jego synowej, tylko o… dzieci. W pobliżu kancelarii mieści się bowiem szkoła, do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne. I to właśnie rodzice tych dzieci miały być beneficjentami decyzji o zmianie obszaru płatnego parkowania, dzięki której, zdaniem władz Inowrocławia, mogą parkować bez ponoszenia opłat. Do argumentu, że przecież – zgodnie z prawem – każda osoba niepełnosprawna i przewożąca osoby niepełnosprawne ma prawo do bezpłatnego parkowania miasto już się nie odniosło.
Postanowiliśmy wyjaśnić więc, jakie były prawdziwe powody wyłączenia części ul. Solankowej ze strefy. Przez kilka dni próbowaliśmy dowiedzieć się tego w inowrocławskim urzędzie miasta. Bez skutku. Zadaliśmy też szereg pytań Dorocie Brejzie, chcąc dać pani mecenas szasnę na ustosunkowanie się do sprawy.
Nie chcę wchodzić z państwem w dyskusję, ponieważ uważam was za nieobiektywne media. Na pytania przesłane mailem albo odpowiem, albo nie
– stwierdziła Dorota Brejza. Na pytania w końcu nie odpowiedziała.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przejrzystość i standardy? Znajomi głównego śledczego Platformy z posadami w starostwie
PF
-
Wyjątkowy PREZENT dla prenumeratorów!
Super oferta dla czytelników tygodnika „Sieci”! Zamów i opłać roczną prenumeratę pakietu: tygodnik „Sieci” i miesięcznik „wSieci Historii”, a książkę Andrzeja Fedorowicza „Słynne ucieczki Polaków” otrzymasz GRATIS!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/432414-klienci-brejzy-parkuja-za-darmo-historia-z-inowroclawia