Walka z przemocą domową, refundacja antykoncepcji i zabiegów in vitro, edukacja seksualna i wprowadzenie w szkołach programów uwzględniających prawa człowieka, w tym min. prawa osób LGBT - to niektóre postulaty deklaracji, którą przyjęto na zakończenie sobotniej konwencji PO i IP.
My, Obywatelki i Obywatele, działający w demokratycznych partiach, organizacjach i stowarzyszeniach, zobowiązujemy się do podjęcia wszelkich starań, by równość kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, społecznym i zawodowym stała się wreszcie faktem
—głosi na wstępie „Deklaracja Styczniowa”, przyjęta na koniec konwencji „Kobieta, Polska, Europa”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mowa nienawiści na konwencji KO „Kobieta, Polska, Europa”?! Kopacz atakuje przeciwników aborcji: „Czuć od was naftaliną!”. RELACJA
Sygnatariusze deklaracji, wśród których byli m.in: szef PO Grzegorz Schetyna, liderka Inicjatywy Polska (IP) Barbara Nowacka, politycy oby formacji oraz inni uczestnicy konwencji „Kobieta, Polska, Europa” zobowiązali się m.in. do „natychmiastowej realizacji polityki antyprzemocowej, zapisanej w +Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej+, która - jak przypomniano - obejmuje „działania profilaktyczne, ochronę ofiar przemocy i skuteczne ściganie sprawców”.
W deklaracji zawarte zostały też zobowiązania do skutecznej egzekucji alimentów, rozszerzenia profilaktyki zdrowotnej, refundacji szczepień HPV, przywrócenia wysokiego standardu opieki dla kobiet w ciąży oraz okołoporodowej.
Przywrócimy wsparcie finansowe państwa w pokonywaniu bezdzietności, w tym in vitro
—głosi dokument.
Kolejne zapowiedzi deklaracji dotyczą wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach oraz dostępnej i refundowanej antykoncepcji, a także przywrócenia antykoncepcji awaryjnej, dostępnej bez recepty oraz „uporządkowania sposobu korzystania z klauzuli sumienia”.
W deklaracji jest także mowa o zapewnieniu „instrumentów i środków finansowych potrzebnych, by godzić rodzinę z pracą”, w tym: żłobków, przedszkoli, domów opieki dla seniorów, domów opieki dziennej, świetlic edukacyjnych, a także promowaniu urlopów ojcowskich, w tym gwarancji dwóch miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców.
Sygnatariusze „Deklaracji Styczniowej” obiecują ponadto wprowadzenie programów edukacji w szkołach uwzględniających prawa człowieka, prawa obywatelskie, w tym prawa kobiet, mniejszości religijnych i etnicznych, niepełnosprawnych, osób LGBT, oraz aktywnego uczestnictwa szkoła w przeciwdziałaniu dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny.
Prawo do równego traktowania to rdzeń europejskich wartości i polskiej Konstytucji
—podkreślono w deklaracji.
W dokumencie znalazły się też postulaty dotyczące ograniczenia „luki płacowej i emerytalnej między kobietami a mężczyznami poprzez zwalczanie stereotypów”, likwidacji barier w awansie oraz wsparcia kobiet na rynku pracy, w tym w sektorach wysokopłatnych, zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdą na emeryturę, w celu zachęcenia ich do dłuższej aktywności zawodowej.
W deklaracji zapisano też starania na rzecz wsparcia udziału kobiet na stanowiskach decyzyjnych poprzez wprowadzenie mechanizmów równowagi płci w zarządach spółek skarbu państwa i komunalnych. Jej sygnatariusze obiecali powołanie ministra ds. równego traktowania oraz urzędu pełnomocnika ds. równego traktowania w samorządach.
Na końcu deklaracji znalazł się apel „do wszystkich sił politycznych i społecznych o podjęcie współpracy, by równość stała się jednym z priorytetów polskiej polityki”.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/431274-edukacja-seksualna-i-prawa-lgbt-po-podpisala-deklaracje