Kantar TNS w każdym miesiącu bada nastroje ekonomiczne Polaków. Takie badanie przeprowadzono także w grudniu. Respondentów zapytano o opinie na temat sytuacji ekonomicznej kraju oraz gospodarstw domowych. Poniżej prezentujemy bieżące wyniki oraz ich zestawienie z notowaniami z ostatnich miesięcy.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 30 listopada - 11 grudnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1058 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat, metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI).
Wskaźnik klimatu konsumenckiego w grudniu wynosi - 0,9 pkt. TNS Consumer Index po raz pierwszy od dwóch lat odnotował wartość ujemną (czyli odsetek ocen negatywnych przewyższa odsetek ocen pozytywnych). W grudniu wartość wskaźnika spadła o 7,9 pkt. względem listopada.
Spadek TNS Consumer Index to konsekwencja pogorszenia się obu wskaźników, które go tworzą - ocena sytuacji ekonomicznej kraju pogorszyła się o 7,7 pkt., a ocena finansowa gospodarstw domowych uległa pogorszeniu o 8,1 pkt.
Ocena sytuacji ekonomicznej kraju
W grudniu wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju wynosi -1,6 pkt.
W porównaniu do listopada wartość wskaźnika zmalała o 7,7 pkt.
Do spadku wskaźnika przyczyniły się zarówno zmiany w ocenie obecnej sytuacji ekonomicznej Polski (spadek o 7 pkt.), jak i ocenie zmian sytuacji ekonomicznej kraju w porównaniu do ubiegłego roku (spadek o 7 pkt.). Jednakże największy spadek (o 10 pkt.) dotyczy rocznej prognozy zmian sytuacji ekonomicznej.
Ocena kondycji finansowej gospodarstwa domowego
W grudniu wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych wynosi - 0,2 pkt. W porównaniu do listopada jego wartość pogorszyła się o 8,1 pkt.
Wśród Polaków zmalała zarówno ocena zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 8 pkt.), jak i poczucie, że w kolejnym roku sytuacja finansowa w polskich gospodarstwach domowych będzie lepsza niż obecnie (spadek o 9 pkt).
Porównanie trzech wskaźników
W grudniu odnotowano znaczący spadek wskaźnika klimatu konsumenckiego, a jego wartość po raz pierwszy od niemal dwóch lat jest ujemna i wynosi -1,6 pkt. W porównaniu do listopada jest to wynik niższy o 7,9 pkt.
Spadek TNS Consumer Index to wypadkowa ujemnych zmian w obu tworzących go wskaźnikach. Pogorszeniu ulega zarówno wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju, który wynosi w grudniu -1,6 pkt. (spadek o 7,7 punktów procentowych), jak i wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych, również odnotowujący wartość ujemną (-0,2 pkt.) oraz spadek o 8,1 pkt.
Nota metodologiczna
Wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju
Wskaźnik ten jest średnią arytmetyczną sald (różnicy) odpowiedzi pozytywnych i negatywnych na trzy pytania dotyczące kondycji ekonomicznej Polski: a) Jak Pan(i) ocenia ogólną sytuację ekonomiczną Polski? b) Czy sytuacja ekonomiczna kraju jest obecnie lepsza, taka sama, czy gorsza niż rok temu? c) Czy sądzi Pan(i), że za rok ogólna sytuacja ekonomiczna kraju będzie lepsza, gorsza, czy się nie zmieni? Może przyjmować wartości od -100 do +100. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywne są oceny sytuacji ekonomicznej.
Wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych
Wskaźnik ten jest średnią arytmetyczną sald (różnicy) odpowiedzi pozytywnych i negatywnych na dwa pytania dotyczące postrzegania sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego: a) Czy obecna sytuacja finansowa Pana(i) gospodarstwa domowego, w porównaniu do sytuacji sprzed roku jest lepsza, gorsza, czy taka sama? b) A za rok sytuacja finansowa Pana(i) gospodarstwa domowego poprawi się, pogorszy się, czy też nie ulegnie zmianie? Może przyjmować wartości od -100 do +100. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywne są oceny kondycji finansowej gospodarstw.
TNS CONSUMER INDEX – wskaźnik klimatu konsumenckiego
Wskaźnik ten jest uśrednioną wartością indeksu percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz indeksu oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych. Może przyjmować wartości od -100 do +100. Wskaźnik odnosi się do ogólnego nastroju ekonomicznego konsumentów wynikającego z percepcji ekonomicznej sytuacji kraju oraz kondycji finansowej gospodarstw. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywny, optymistyczny jest klimat konsumencki.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/428691-jakie-sa-nastroje-ekonomiczne-polakow-zobacz-raport