Krakowianie i turyści podziwiają od poniedziałku „żywą szopkę”, zorganizowaną przez franciszkanów przy ich bazylice. Przy szopce, w której są zwierzęta z krakowskiego zoo i od hodowców prywatnych, odbyło się kolędowanie. W pierwszy i drugi dzień świąt będą tam wystawiane jasełka.
Zaskoczeniem może być prostota i stworzenie przy ulicy Franciszkańskiej „domu chleba” - tak po hebrajsku nazywa się przecież Betlejem - a zatem wspólnoty, która wspólnie kolęduje
— powiedział PAP współorganizujący szopkę brat Dawid Furgał. Jak dodał, jest ona „opowieścią realnej historii sprzed dwóch tysięcy lat”.
W Krakowie pierwsza „żywa szopka” została przygotowana przez franciszkanów przed 26 laty - w 1992 r.
W tym roku przez trzy świąteczne dni w zagrodach oglądać będzie można owce, lamy, króliki, osiołka i kucyka. Zwierzęta pochodzą z krakowskiego ogrodu zoologicznego i prywatnej hodowli.
Tegoroczną szopkę zainaugurowało w wigilię późnym wieczorem spotkanie metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Arcybiskup złożył przybyłym przed bazylikę Franciszkanów życzenia. Odbyło się także wspólne kolędowanie. Później nastąpiła msza św. w franciszkańskiej świątyni.
Jak mówił do zgromadzonych abp Jędraszewski, dziś „nie musimy czekać na przyjście Mesjasza - zbawiciela i pana, ale mamy wszelkie powody do tego, by Panu Bogu podziękować, że zechciał być pośród nas w osobie swojego jednorodzonego syna”.
Za to dzisiaj Panu Bogu - za ten cud jego obecności pośród nas w osobie jego syna - dziękujemy i wychwalamy. Naszą radością dołączamy się do tej radości i tej chwały, które wtedy nad grotą betlejemską wyśpiewywały całe zastępy aniołów
— podkreślił.
Metropolita życzył wszystkim zgromadzonym, by „poczuli się ludźmi Bożego upodobania, a przez to ludźmi dobrej woli i jako tacy nieśli wszystkim pokój i radość”.
Niech to będzie dla was, moi drodzy, najważniejsze, najbardziej istotne przesłanie na dzisiejszą noc, na kolejne dni Bożego Narodzenia (…), bo w tych dniach liturgia chwali Boga za to, że z miłości do nas Jego Syn stał się człowiekiem właśnie po to, abyśmy my, ludzie mogli się stać Bożymi dziećmi. Takiego poczucia bycia pełnym radości i pokoju Bożym dzieckiem, życzę wam wszystkim z całego serca
— mówił abp Jędraszewski.
W Boże Narodzenie przybyli na plac przy ulicy Franciszkańskiej będą mogli zobaczyć jasełka przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka w Poskwitowie k. Krakowa. Na zainteresowanych czekają także koncerty m.in. franciszkańskiej grupy Fioretti.
W drugi dzień świąt zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu „Kilka ciekawostek o Bożym Narodzeniu”. Ze zgromadzonymi na placu kolędować będzie wspólnie m.in. zespół Jakubowe Muszelki z Krakowa. Z kolei jasełka wystawi niezależne domostwo San Damiano z Chęcin.
Tradycja „żywych szopek” sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Jezusowi Chrystusowi.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/426994-zywa-szopka-krakowskich-franciszkanow-wideo