Przedstawiciele kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego poinformowali, że w wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników: 12 Polaków i jeden Czech. Pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków.
RELACJA NA ŻYWO:
23 grudnia:
15:30 Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Adam Mirek oraz dyrektor departamentu górnictwa w tym Urzędzie Zbigniew Rawicki wezmą udział w pracach czeskiej komisji, wyjaśniającej przyczyny i okoliczności czwartkowej katastrofy w kopalni CSM Stonawa, gdzie wybuch metanu zabił 13 górników, w tym 12 Polaków.
Do udziału w komisji szefa polskiego nadzoru górniczego zaprosił jego czeski odpowiednik, prezes Czeskiego Urzędu Górniczego Martin Sztemberka.
Informacje o tym, że przedstawiciele strony polskiej zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu, przekazał wcześniej także czeski premier Andrej Babisz, który w piątek odwiedził kopalnię CSM wraz z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.
Drugi, obok prezesa WUG, przedstawiciel strony polskiej w komisji – dyrektor departamentu górnictwa WUG Zbigniew Rawicki – również ma duże doświadczenie w sprawach związanych z wyjaśnianiem przyczyn podziemnych katastrof. Dyrektor m.in. przewodniczył pracom komisji wyjaśniającej okoliczności majowego wstrząsu w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, w wyniku którego zginęło pięciu górników.
13:25 Człowiek przegrywa tym bardziej, gdy lekceważy lub chce przechytrzyć żywioły – mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas mszy żałobnej za górników, którzy zginęli w czwartek w kopalni CSM Stonawa w Czechach.
13:10 PILNE! Rzecznik OKD: ratownicy wydobyli na powierzchnię ciała trzech górników
13:03 W ambasadzie RP w Pradze i konsulacie generalnym w Ostrawie wyłożono w niedzielę księgi kondolencyjne w związku z czwartkową tragedią w kopalni w Karwinie w Czechach, w której zginęło 12 polskich górników. Do ksiąg będzie można wpisywać się jeszcze 27 i 28 grudnia.
Wyrażam współczucie rodzinom ofiar
— napisał w księdze w ambasadzie dziekan korpusu dyplomatycznego, nuncjusz papieski, arcybiskup Charles D. Balvo.
Do konsulatu w Ostrawie przyjechała Halina Langiewicz, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, największej organizacji polskiej w Czechach.
To ogromna tragedia nie tylko dla Was, ale i dla całego narodu polskiego. Łączymy się z Rodzinami w bólu i żałobie
— napisała Langiewicz.
W rozmowie z PAP powiedziała, że „ta tragedia i wpis do księgi” jest dla niej „wyrażeniem żalu i smutku”. Dodała, że wspomnienia o ofiarach i samej tragedii będą towarzyszyć Polakom przy każdym wigilijnym stole.
Konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski powiedział dziennikarzom, że już wcześniej otrzymał kondolencje od prezydenta Ostrawy i od hetmana województwa morawsko–śląskiego. Zwrócił uwagę, że dużo Czechów wyjechało na święta w odwiedziny do bliskich (poniedziałek wigilijny jest w Czechach dniem wolnym od pracy), więc spodziewa się licznych wizyt i wpisów do księgi dopiero w czwartek i piątek. Zwrócił uwagę na pomoc i wsparcie udzielane przez Czechów i mieszkających w regionie Polaków.
W piątek zorganizowana była msza święta w Karwinie. Wiem, że w intencji górników będzie odprawiona msza w tutejszej katedrze, będzie także taka msza w kościele katolickim w Stonawie, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni CSM
— mówił konsul. Podkreślił, że o solidarności w obliczu tragedii świadczy rozpoczęta zbiórka środków finansowych.
Podobny wydźwięk ma także informacja o odwołaniu hałaśliwych imprez towarzyszących jarmarkowi bożonarodzeniowemu w Karwinie oraz o apelu wójta Stonawy, by zrezygnować w noc sylwestrową z petard i fajerwerków.
11:30 Warunki w rejonie katastrofy górniczej w kopalni CMS Stonawa poprawiły się na tyle, że w niedzielę ratownicy mogli rozpocząć rekonesans w tym wyrobisku - poinformował Ivo Czelechovsky, rzecznik koncernu OKD, do którego należy kopalnia.
Jak powiedział podczas briefingu prasowego przed kopalnią, sytuacja w wyrobisku, gdzie jeszcze w sobotę aktywny był pożar, poprawiła się między innymi dzięki tak zwanej inertyzacji, czyli wtłaczaniu w ten rejon azotu, co przyczynia się do wypierania tlenu i wygaszania pożaru.
Temperatura w wyrobisku została obniżona, również skład atmosfery poprawił się na tyle, że ratownicy mogli rozpocząć penetrację. Rzecznik nie ma jeszcze informacji, czy ratownikom udało się zobaczyć ciała 12 górników zabitych w tym rejonie przez wybuch metanu.
Wcześniej ratownicy wybudowali pod ziemią cztery tamy, które mają odizolować zagrożony rejon od pozostałych wyrobisk. Tamy są gotowe do zamknięcia, ale decyzje o tym, czy tak się stanie, mają być podjęte po zakończeniu rozpoczętego w niedzielę rekonesansu.
10:24 Stan dwóch polskich górników, rannych w czwartek w wybuchu metanu w kopalni w Karwinie w Czechach, nie zmienił się w ciągu nocy. Jeden z hospitalizowanych jest w stanie krytycznym, stan drugiego poprawia się - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala w Ostrawie Nada Chattova.
10:00 W kopalni CSM w Karwinie w Czechach trwają prace przy likwidacji pożaru 800 m pod ziemią. Ratownicy chcą zakończyć w niedzielę budowę tam odcinających obszar objęty pożarem od pozostałych wyrobisk.
Pod ziemią pracuje około 200 ratowników z Czech i z Polski. Zmieniają się co cztery godziny. Wysokiej temperatury panującej w miejscu pożaru nie wytrzymuje aparatura tlenowa oraz stroje ochronne. Skupisko ognia mają odciąć specjalne tamy, odcinające obszar objęty pożarem od pozostałych wyrobisk. W sobotę zakończono stawianie dwóch takich tam. Instalacja kolejnych dwóch ma zakończyć się w niedzielę – informował rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD), do której należy kopalnia CSM, Ivo Czelechovsky. Zapowiedział, że kolejnym etapem działań ratowników będzie ugaszenie ognia, po czym musi nastąpić konieczna ośmiogodzinna przerwa.
Po pobraniu próbek składu powietrza i stwierdzeniu, jaka panuje temperatura, eksperci z czeskiego i polskiego urzędu górniczego mają zdecydować, czy ratownicy mogą wejść na pokład, gdzie doszło do wybuchu.
Dopiero, gdy pozwolą na to warunki będzie można wejść w ten rejon po ciała 12 ofiar czwartkowej tragedii. Zdaniem rzecznika znana jest lokalizacja czterech ciał. Ratownicy będą mogli ustalić położenie kolejnych dopiero po przeszukaniu pogorzeliska – powiedział Czelechovsky.
Na miejsce tragedii wciąż przychodzą ludzie, którzy zapalają znicze i świece, składają kwiaty. O kolegach i przyjaciołach pamiętają górnicy z CSM i innych kopalń. W sobotę w całych Czechach w samo południe zabrzmiały syreny, które uczciły ofiary katastrofy.
00:00 W niedzielę o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
22 grudnia
15:42 W kopalni CSM, gdzie w czwartek w wyniku zapłonu i wybuchu metanu zginęło 13 górników, nie manipulowano odczytami stężeń tego gazu; sprawność czujników jest potwierdzona protokolarnie, nikt nie fałszował odczytów - powiedział w sobotę rzecznik koncernu OKD Ivo Czelechovsky cytowany przez PAP.
15:40 Ratownicy zbudowali dwie tamy w rejonie pożaru; w niedzielę zamkną dwie kolejne. Ratownicy, pracujący w rejonie podziemnego pożaru 800 m pod ziemią w kopalni CSM w czeskiej Karwinie, zakończyli w sobotę budowę dwóch tam, które mają odciąć rejon pożaru od pozostałych wyrobisk. W niedzielę zamknięte zostaną dwie ostatnie tamy – tym samym rejon pożaru zostanie odizolowany - informuje PAP.
21 grudnia:
21:35 Ratownicy w kopalni w Karwinie rozpoczęli stawianie tamy pod ziemią, by ugasić tam pożar. Dopiero po zduszeniu ognia spróbują dotrzeć do ciał 12 górników, które pozostały w strefie wybuchu.
W tej chwili warunki na dole uniemożliwiają poszukiwania. Mamy pewność, że poszkodowani nie żyją. Tam wciąż jest atmosfera, która grozi wybuchem. Nie możemy tam posłać ratowników. To zbyt ryzykowne. (…) Robimy tamy przeciwwybuchowe. Transportujemy materiał, który jest do tego potrzebny. Stawiamy cztery tamy. Dostarczmy też azot, aby obniżyć poziom tlenu i ugasić ogień
— powiedział w piątek szef zmiany ratowników Jaroslav Provazek.
Jego zdaniem ratownicy będą w stanie dotrzeć do górników nawet dopiero za dwa tygodnie. W akcji uczestniczy 65 ratowników czeskich i 13 polskich z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
21:13 Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zwróci się do Czechów, aby powołać polsko-czeski dochodzeniowo-śledczy zespół prokuratorów, który miałby wyjaśnić, jak doszło do tragedii w czeskiej kopalni w Karwinie - twierdzi „Wirtualna Polska”.
17:37
W związku z tragedią premier Słowacji Peter Pellegrini przesłał kondolencje na ręce szefów rządów Polski i Czech - Mateusza Morawieckiego i Andreja Babisza - informuje agencja TASR.
16:07
O modlitwę za ofiary katastrofy apeluje metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Apel będzie odczytany w kościołach archidiecezji katowickiej w najbliższą niedzielę. Tego dnia w katowickiej katedrze zostanie też odprawiona msza za zmarłych górników i ich rodziny.
15:49
Jeden z rannych polskich górników, który przebywał w szpitalu w Karwinie, został w piątek po południu wypisany ze szpitala - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Radmila Fleischerova
14:20
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że po konsultacji z premierem podjął decyzję o ogłoszeniu niedzieli dniem żałoby narodowej.
Wyrazy współczucia dla najbliższych, dla rodzin górników; jesteśmy z wami modlitwą
— powiedział prezydent Duda.
13:50
Szef zmiany ratowników Jaroslav Provazek ocenił, że akcja ratownicza może potrwać nawet dwa tygodnie.
W tej chwili warunki na dole uniemożliwiają poszukiwania. Tam wciąż jest atmosfera, która grozi wybuchem. Nie możemy tam posłać ratowników. To zbyt ryzykowne. Mamy stuprocentową pewność, że poszkodowani nie żyją. 12 osób. Po nich idziemy. Po każdego z nich, ale oni już nie żyją. Pracujemy, by ratownicy byli bezpieczni i zrobimy wszystko, by górników wydostać
— powiedział Jaroslav Provazek.
13:40
Kondolencje rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni w czeskiej Karwinie, i wyrazy pamięci modlitewnej złożył w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.
Chcę zapewnić o naszej pamięci modlitewnej i wlać nadzieję w serca przygnębione tym, co się stało
— powiedział cytowany w komunikacie przekazanym PAP przewodniczący episkopatu Polski.
Dodał, że „Kościół pamięta o tych, którzy pracując i dbając o swoją rodzinę, ponieśli śmierć”.
Przypomniał, że dla chrześcijan „to co się otwiera po śmierci, jest początkiem nowego życia”.
Przewodniczący KEP zapewnił o pamięci modlitewnej w intencji wszystkich dotkniętych tą tragedią.
13:30
Specjalną infolinię telefoniczną pod numerem 18-449-84-03 uruchomili dla rodzin ofiar tragedii w czeskiej Karwinie pracownicy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu.
Dyżurujący pracownicy ZUS będą udzielać wszelkich możliwych porad dotyczących uprawnień do świadczeń przysługujących rodzinom z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Infolinia jest czynna w godzinach 7.00-15.00 w dni robocze, a w Wigilię 24 grudnia w godzinach 7.00-13.00.
13:20
Kondolencje rodzinom górników złożyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie górniczej w Karwinie. Niech Bóg ma ich w swojej opiece
12:51
Premier Czech Andrej Babisz przybył do szpitala w Ostrawie, aby odwiedzić rannych górników.
12:49
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker złożył w piątek kondolencje rodzinom górników, którzy zginęli w wypadku w kopalni w Karwinie w Czechach.
Chcę także oddać hołd wszystkim górnikom za odwagę i poświęcenie, które okazują każdego dnia
— podkreślił.
Z wielkim smutkiem dowiedziałem się o tragicznym wypadku w kopalni węgla w Czechach, który pozbawił życia 11 polskich i dwóch czeskich górników. Myślami łączę się z rodzinami ofiar, władzami krajowymi oraz mieszkańcami Czech i Polski. Chcę także oddać hołd wszystkim górnikom za odwagę i poświęcenie, które okazują każdego dnia, i pochwalić wysiłki ekip ratowniczych
— wskazał Juncker.
W tych trudnych chwilach Czechy i Polska mogą liczyć na wsparcie i solidarność Komisji Europejskiej
— zapewnił.
12:06
Przed kopalnią CSM w Karwinie zapalono znicze, a na maszcie wywieszono czarną flagę. Nieliczni górnicy, którzy tutaj przychodzą, niechętnie rozmawiają z dziennikarzami. Dominik Maniura, który pracował w kopalni CSM przez sześć lat, powiedział PAP, że musiał tutaj przyjść i zapalić znicz.
Zrobiłem to z szacunku dla górniczej pracy. To byli moi koledzy
— dodał mężczyzna.
12:04
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła w piątek śledztwo ws. katastrofy
Wszczęliśmy śledztwo w związku z tym, że wiele ofiar pochodzi z terenu woj. Śląskiego
— powiedziała Joanna Smorczewska
Zaznaczyła, że nie sposób na razie określić wszystkich niezbędnych czynności prokuratury w tej sprawie.
W pierwszym etapie będziemy ustalać, ilu Polaków było pod ziemią w chwili wybuchu, a także tożsamość ofiar. Na pewno będziemy ściśle współpracować ze wszystkimi organami czeskimi, które będą dysponować wiedzą w tej sprawie
— dodała.
12:03
Podziemny pożar utrudnił prace ratownicze w kopalni CSM w Karwinie, gdzie wybuch metanu uśmiercił w czwartek 13 górników, w tym 12 obywateli polskich
— poinformował w piątek dziennikarzy dyrektor wykonawczy eksploatującej tę kopalnię spółki OKD Boleslav Kowalczyk.
11:05
Premier Mateusz Morawiecki opuścił szpital w Ostrawie, gdzie odwiedził rannych górników Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że premier wraca do kraju.
11:04
Izba poselska, niższa izba czeskiego parlamentu, uczciła w piątek minutą ciszy ofiary katastrofy.
10:55 Niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.
Taką informację podała Kancelaria Prezydenta RP.
10:00
Spośród 13 górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie, 12 ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej
— powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jeden z polskich górników jest w bardzo ciężkim stanie, udam się do szpitala
— dodał.
08:51 Szef polskiego rządu przybył na teren kopalni w Karwinie.
08:50
Premier Mateusz Morawiecki w drodze do Karwiny, rozmawiał z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem, który poinformował szefa rządu o działaniach wsparcia dla rodzin górników poszkodowanych w wypadku w kopalni w Karwinie - poinformowała kancelaria premiera w piątek rano na Twitterze.
08:47 W piątek po godz. 8 premier Mateusz Morawiecki przybył do Czech; wkrótce powinien pojawić się na terenie kopalni w Karwinie - poinformowało PAP źródło w KPRM.
08:18 Premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje:
Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty.
08:15 Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze:
Dramatyczne wieści ze Śląska: „Szanowny Panie Prezydencie, przekazuje smutna wiadomość. Wysoce prawdopodobne, że w kopalni w Karwinie zginęło 11 Polaków.” Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. RiP.
8:10 13 górników, w tym 11 Polaków i 2 Czechów zginęło w czwartek w kopalni w Karwinie - poinformowali w piątek rano przedstawiciele władz kopalni. Przekazano również, że dotąd zlokalizowano ciała czterech górników.
Władze kopalni poinformowały w piątek rano, że w czwartek w kopalni doszło do zapalenia się metanu, w konsekwencji czego na długości 800 metrów płonął jeden z chodników.
Kopalnia jest zamknięta. Jak poinformowano ze względu na wysokie stężenie metanu przerwano akcję ratowniczą. W Karwinie otworzone zostało centrum kryzysowe, w którym psycholodzy udzielają wsparcia rodzinom ofiar.
Do katastrofy górniczej doszło o godzinie 17.16 w czwartek. Przyczyną tragedii było zapalenie się metanu, który zniszczył kilka podziemnych stanowisk pracy górników. Przeprowadzono ewakuację wszystkich pracowników. Udzielono pomocy lekarskiej trzem osobom, które z poparzeniami zostały przewiezione do szpitali.
Eksploatacja węgla w kopalni określanej jako CSM (dawniej kopalnia Młodzieży Czechosłowackiej) rozpoczęła się w 1968 r. i aktualnie należy do Kopalni Ostrawsko – Kawińskiej, która jest jedyną kopalnią węgla kamiennego w Czechach.
W czwartek wieczorem, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała PAP, że na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do Czech, na miejsce wypadku w kopalni w Karwinie udadzą się polscy ratownicy i będą gotowi natychmiast włączyć się do akcji ratowniczej, by wesprzeć czeskie służby.
Z Polski „na miejsce udały się dwa pięcioosobowe zastępy zawodowego pogotowia górniczego, wyszkolone w działaniach po takich zdarzeniach, a także pomiarowiec z chromatografem” – powiedział PAP w piątek rzecznik CSRG Robert Wnorowski.
Zabrali ze sobą specjalistyczny sprzęt atestowany do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem, czyli taki, który nie może iskrzyć
— dodał Wnorowski.
Premier Mateusz Morawiecki chwilę przed północą także potwierdził na Twitterze, że rozmawiał w czwartek z premierem Czech Andrejem Babisem.
Rozmawiałem przed chwilą telefonicznie z Premierem Czech. Najlepsi czescy ratownicy biorą udział w akcji ratowniczej w kopalni w Karwinie. Polscy ratownicy są w drodze do Czech
— napisał.
Rzecznik rządu podała w nocy na Twitterze, że polscy ratownicy dotarli na miejsce wypadku w kopalni w Karwinie.
Pierwsza grupa ratowników (6 osób) przystąpiła do akcji ratowniczej i właśnie zjeżdża na miejsca zdarzenia.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - także na Twitterze - poinformowało, że „służba konsularna podjęła niezbędne działania. Konsul z @PLinOstrava jest na miejscu zdarzenia, otoczył opieką poszkodowanych Polaków i ich bliskich”. „Łączymy się w bólu z rodzinami oraz bliskimi ofiar katastrofy” - zapewnił resort.
Kiedy około północy potwierdziły się informacje, że wśród poszkodowanych górników są obywatele polscy, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wylocie do Czech - poinformował w piątek PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Rano szef rządu będzie ze współpracownikami w kopalni w Karwinie - dodał.
Premier Czech Andrej Babisz również zapowiedział na Twitterze, że pojedzie do kopalni CSM tuż po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Państwa, które rozpoczyna się o godz. 8.00.
kpc/PAP/Twitter
-
Zrób bliskim prezent na święta!
Zamawiając teraz roczną prenumeratę pakietu: tygodnik „Sieci” i miesięcznik „wSieci Historii”, otrzymają Państwo aż 3 prezenty!
Książkę „Płonące Pustkowie” o wartości 39,90 zł, kalendarz ścienny na 2019 r. oraz magnetyczną zakładkę do książek.
NIE ZWLEKAJ!
Więcej informacji na:https://www.wsieciprawdy.pl/zrob-bliskim-prezent-na-swieta-pnews-3864.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/426593-tragedia-w-czeskiej-kopalni-pod-ziemia-pracowalo-22-polakow