Rozmawialiśmy ostatnio z przyjacielem o naszym Dziedzictwie Narodowym. I o eksplozji rodzimej twórczości w XIX w., gdy nie było już ani Rzeczypospolitej, ani nawet „kulturotwórczych” instytucji typu MKiDN, NCK, IAM, PFN itp. itd.
Przyjaciel zwrócił mi uwagę na fakt, że mimo braku państwowości polska kultura przeżywała w owym czasie niebywały rozkwit, a tworzenie dzieł o Polsce było misją, nakazem chwili – wręcz patriotycznym obowiązkiem najwybitniejszych ówczesnych polskich pisarzy, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i kompozytorów. Wielu z nich zdobyło międzynarodową sławę – choćby geniusz muzyki Fryderyk Chopin, gwiazda teatru Helena Modrzejewska, noblista Henryk Sienkiewicz czy autentyczny, światowy idol tamtych czasów – Ignacy Jan Paderewski.
Jak ubogie byłoby nasze postrzeganie polskiej historii, gdyby nie malarstwo Jana Matejki, Józefa Brandta, Jana Styki, Artura Grottgera, Henryka Siemiradzkiego, rodu Kossaków i in.? To właśnie malarstwo historyczne pobudziło naszą wyobraźnię, odrodziło polską dumę, podtrzymało świadomość przynależności narodowej…
Czytając Mickiewicza mamy świadomość obcowania z niknącym już światem; to on wyczarowuje w naszej wyobraźni ostatniego, który tak poloneza wodzi, ostatniego który tak gra na rogu, na cymbałach… To dzięki Słowackiemu wciąż wzruszamy się czytając „Smutno mi, Boże”. To Wyspiański udziela nam gorzkiej lekcji w „Weselu” („Miałeś chamie złoty róg”)…
Zastanawialiśmy się z przyjacielem, dlaczego dziś tworzenie o Polsce i jej historii stało się dla mainstreamu passé? I jak to zmienić w kraju, gdzie w niektórych tzw. salonowych kręgach patriotyzm jest obciachem a największą kasę zarabia się obrażając, opluwając i wyśmiewając Polskę?
I w tym samym momencie zaświtała nam myśl, która obu nas zmroziła i której żaden z nas nie chciał pierwszy zwerbalizować:
CZY ZNOWU MUSIMY UTRACIĆ NIEPODLEGŁOŚĆ, ŻEBY PONOWNIE ZATĘSKNIĆ DO RZECZYPOSPOLITEJ? I ŻEBY – TĘSKNIĄC ZA WOLNOŚCIĄ – TWORZYĆ NAPRAWDĘ WIELKIE DZIEŁA O POLSCE?
PS Odkryłem na You Tubie niepokornego rapera, „Bastiego”, który wbrew modom i pod prąd „nawija” o Polsce i Jej Historii. Z płyty „Z sensem” polecam „303”, nagrane zanim jeszcze powstały dwa filmy naraz o polskich lotnikach – bohaterach bitwy o Anglię …
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/418691-czy-znow-musimy-utracic-niepodleglosc