Już po raz drugi badająca nierówności dochodowe i majątkowe organizacja Oxfam opublikowała raport dot. działań poszczególnych państw w zakresie walki z nierównościami. Zwycięzcą rankingu została Dania. Polska natomiast zajęła pierwsze miejsce w kategorii wydatki społeczne.
W rankingu sklasyfikowano 157 państw. Autorzy wzięli pod uwagę trzy kryteria: wydatki społeczne (wydatki na edukację, służbę zdrowia i świadczenia socjalne jako proc. wszystkich wydatków i jako proc. PKB), opodatkowanie (jaki proc. PKB stanowią wpływy z podatków i na ile skutecznie państwo walczy z unikaniem opodatkowania), oraz prawa pracownicze i płaca minimalna.
Zdaniem Oxfam najwięcej na świecie w zakresie niwelowania nierówności społecznych robi Dania. Drugie miejsce zajęły Niemcy, a trzecie Finlandia.
Polska plasuje się na 20. miejscu rankingu, ale zajęła pierwsze miejsce na świecie w kategorii wydatki społeczne. Z całą pewnością przyczynił się do tego m.in. kosztujący ponad 20 mld złotych rocznie program Rodzina 500 plus.
Zarazem Polska uplasowała się na 114. miejscu pod względem polityki podatkowej i na 33. miejscu jeśli chodzi o prawa pracownicze.
Co ciekawe, Stany Zjednoczone zajęły w rankingu dopiero 23 miejsce, przy czym raport nie uwzględnił wielkiej obniżki podatków dla najbogatszych przeprowadzonej przez Kongres i prezydenta Donalda Trumpa.
Na końcu zestawienia znalazła się Nigeria. Wydatki społeczne w tym kraju są „zawstydzająco niskie”, płaca minimalna nie była podnoszona od 2011 r., 10 milionów dzieci nie chodzi do szkoły, a 10 proc. dzieci nie dożywa piątych urodzin.
wkt/oxfamilibrary/interia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/415980-program-500-doceniony-na-swiecie