Przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku zakończył się w czwartek proces odwoławczy lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. „Nergal”, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. W pierwszej instancji muzyk został uniewinniony. Teraz sad uchylił ten wyrok i i skierował tę sprawę do ponownego rozpatrzenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nergal przed sądem! Blackmetalowiec broni skandalicznej grafiki: „Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski”
CZYTAJ TAKŻE: Nergal uniewinniony ws. publicznego znieważenia polskiego godła! Sąd: „Użyty znak nie jest godłem RP w myśl przepisów prawa”
W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Darskiego (muzyk zgodził się na podanie danych personalnych – PAP). Sąd uniewinnił także dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Nergala stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który – również na prośbę muzyka – rozpowszechnił grafikę w internecie.
Apelację od wyroku sądu okręgowego wniosła prokuratura. Żaden z oskarżonych nie stawił się w czwartek w sądzie. Reprezentował ich adwokat Jacek Potulski.
Prokuratura wniosła w apelacji o uchylenie wyroku sądu niższej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.
Prokurator Michał Kroplewski argumentował w czwartek w sądzie, że zebrany w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że oskarżeni świadomie znieważyli godło państwowe. Stanowisko prokuratora poparł przedstawiciel Fundacji Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Obrońca muzyka i pozostałych oskarżonych Jacek Potulski wniósł o utrzymanie w mocy wyroku sądu okręgowego.
Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.
Zawarta w materiałach – m.in. na plakatach – grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W sylwetce orła widniały dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.
W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii. Wynika z nich, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.
Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.
Dla muzyka z grupy Behemoth nie jest to pierwszy proces związany z jego działalnością.
Nergal miał sprawę sądową za to, że w 2007 r. podczas koncertu w Gdyni podarł Biblię. Kartki podartego Pisma Świętego Adam Darski rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: „Żryjcie to g…o!”. Nazwał też Biblię „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki – „największą zbrodniczą sektą”.
Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Nergala od zarzutu obrazy uczuć religijnych.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/413135-gdanski-sad-uchylil-wyrok-uniewinniajacy-nergala