6 września w Nowym Jorku Adam Michnik będzie „dyskutował o antysemityzmie w Polsce XX wieku”.
Na wydarzenie zaprasza YIVO - Instytut Badań Żydowskich (YIVO Institute for Jewish Research), organizacja zajmująca się badaniem dziejów Żydów w Europie wschodniej oraz studiami nad Holocaustem.
Spotkanie z Adamem Michnikiem poprzedzone jest wstępem, który nie zapowiada niestety, by rzecz delikatnie ująć, życzliwego dla współczesnej Polski ujęcia tematu:
Relacje polsko-żydowskie ponownie stały się ważnym tematem. W lutym polski parlament przyjął ustawę, która wprowadza karę do trzech lat więzienia lub grzywny dla każdego kto - w Polsce lub zagranicą - oskarży państwo polskie albo naród o współudział w Holocauście lub innych nazistowskich zbrodniach. Ta próba napisania historii na nowo i skryminalizowania historycznego dyskursu wywołała największy od dekad kryzys w relacjach między Polską a Izraelem. Ustawa była szeroko krytykowana przez społeczności żydowskie na całym świecie. W Polsce wywołała zarówno przejawy antysemityzmu w mediach, protesty przeciwko antysemityzmowi ze strony intelektualistów i w szerokich kręgach społecznych i kulturalnych.
W tym kontekście, raz jeszcze mierzymy się z pytaniami dotyczącymi źródeł antysemityzmu w Polsce: na początku XX wieku, w okresie międzywojennym, po wojnie, zwłaszcza w czasie pogromu kieleckiego w 1946 roku i w Marcu 1968 roku. Potrzeba, by lepiej zrozumieć historię zmotywowała Adama Michnika i Agnieszkę Marczyk do przygotowania publikacji: „Przeciwko antysemityzmowi: antologia XX-wiecznej publicystyki polskiej”. W czasie dyskusji, Adam Michnik zaprezentuje swoją interpretację historii antysemityzmu, a także wysiłków na rzecz jego powstrzymania, w XX-wiecznej Polsce.
Mamy nadzieję, że Adam Michnik rozpocznie swój wykład od zwrócenia uwagi organizatorom, że termin „nazistowskie zbrodnie” fałszuje sprawstwo, i że wypadałoby stosować - przynajmniej! - określenie „zbrodnie nazistów niemieckich”, a najlepiej po prostu „niemieckie zbrodnie”.
Mamy też nadzieję, że ustawa o IPN miała na celu nie „kryminalizowanie dyskursu”, ale walkę z ordynarnymi kłamstwami na temat historii Polski w czasie II wojny światowej.
Mamy wreszcie nadzieję, że publiczność usłyszy, że Polska notuje jeden z najniższych wskaźników antysemityzmu w Europie, a rzekome jego „przejawy w mediach” to parę mniej lub bardziej trafionych żartów.
Liczymy także na przekazanie zebranej publiczności treści historycznej deklaracji premierów Polski i Izraela, która akcentuje m. in. problem antypolonizmu.
Bilety na spotkanie z Adamem Michnikiem kosztują 10 dolarów (dla członków YIVO 5 dolarów). Można je kupić tu.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/409937-michnik-bedzie-mowil-w-nowym-jorku-o-antysemityzmie-w-polsce